lantaarnplaatjes F I [eamoanne OUD-LEEUWARDEN op In het gemeente-archief, gevestigd in de bovenverdieping van het Stadhuis, bevindt zich een grote en interessante collectie pren ten en kaarten van oud-Leeuwarden. Teke ningen van stadsbeelden, van bekende ge bouwen, van bekende personen, stadsplatte gronden enz. verschaffen met elkaar een goed inzicht in wat er vroeger in Leeuwar den is geweest en in de groei van de stad. Zo'n prentenverzameling komt onder de ogen van slechts weinigen. Het aantal be zoekers van het gemeente-archief is gering, bovendien is het een heel karwei al dit materiaal uit de kasten te voorschijn tc halen. Er wordt wel eens een kleine expo sitie van de prenten ingericht, maar voor de meeste Leeuwarders blijft de collectie een „gesloten boek." Het bestuur van de stichting „Leeuwarder Gemeenschap" heeft gemeend, dat hierin verandering moet komen, zonder dat het kostbare materiaal van de verzameling het Stadhuis verlaat. Daarom is besloten foto reproducties van een vijftigtal van deze prenten te maken en deze vast te leggen op een filmstrook. Deze filmstroken hebben tegenwoordig een grote betekenis voor verenigingen en het onderwijs. Het zijn lantaarnplaatjes op „klein-beeldfilm" en voor de projectie daar van bestaan vrij eenvoudige apparaten, die gemakkelijk te krijgen en eenvoudig te han teren zijn. Met elkaar zullen deze prenten een beeld geven van de historische ontwikkeling van de stad een onderwerp, dat iedere recht geaarde Leeuwarder stellig zal interesseren, vooral wanneer daarbij een boeiende toe lichting wordt gegeven. Dit kan door een deskundige geschieden, maar het plan is bij de filmstrook een beschrijving van de prenten te laten maken, waardoor de aan wezigheid van een deskundige op het ter rein van de plaatselijke historie niet beslist nodig zal zijn. Het uitzoeken van de geschiktste prenten is een omvangrijk werk, het maken van goede reproducties eveneens. Daar komt nog bij het samenstellen van de toelichting. Er zal dus wel enige tijd nodig zijn om het plan uit te voeren, maar de filmstrook zal toch tegen het begin van het volgende vergader seizoen klaar kunnen zijn. En dan staat deze serie lichtbeelden, tegen een gering huurbedrag, ter beschikking van verenigingen, onderwijsinrichtingen enz., die hun leden of leerlingen op deze aardige manier in kennis willen brengen met de historie van onze eigen stad. Blanke seilen op 'e marren, Rükend hea yn swé op 't tón; Seinehotsjen, ljurkesangen. Blauwe himel, sinnebran. 't Swiere fé yn griene greiden, Swiet gerüs troch hege reiden, Bügende ieren yn 'e bou Heitelan, hoe moai bistou! P. J. TROELSTRA. Moderne winkelpuien onder oude top gevels aan de stille kant van de Nieuwestad. Op de voorgrond ziet men een merkwaardig voorbeeld van dv-e combinatie van oud en nieuw of het i» bouwkundig opzicht een geslaagd voorbeeld is? Naar de stijl is er wel heel weinig verband tussen het boven- en benedengedeelte.

Leeuwarder Gemeenschap | 1953 | | pagina 13