in: 3S' Nog eens Dit is de jonge-kind'ren-hoek Van oude Tante Pannekoek.' 15 Als oud Leeuwarder, (ik werd er geboren, in 1894aan de Voorstreek) heb ik veel deugd beleefd aan de polemiek in „De Leeuwarder Gemeenschap" over de dem pingskwestie. Ik ben al meer dan 40 jaar uit mijn vaderstad en heb er door omstan digheden weinig meer vertoefd. Maar juist daarom wil ik op deze plaats een bekente nis doen: ik zou mij Leeuwarden zonder 'grachten niet kunnen voorstellen. U moet hieruit niet opmaken, als zou ik per se con tra demping zijn. Uit verschillende argu menten van pro-demping blijkt duidelijk, dat voorstanders echte realisten zijn, die ue voortschrijdende evolutie aanvaarden. N'u, wat dit laatste betreft, zou ik er aan willen herinneren, dat het ijltempo, waarin dc evoluties elkaar hebben opgevolgd, nog lang altijd geen zegen is geweest, denkt U alleen maar even aan de politiek. Dus heren realisten, hoe onbewust ook Uwer zijds, zou het resultaat nu werkelijk zó zijn als U in Uw commentaren wilt doen voor komen? Wie garandeert U bij demping een grotere omzet? Ik neem veel eerder aan, dat juist dan, door het ruimere verkeer de vreemdeling nog met groter spoed Leeu warden verlaten zal, omdat hem door dem ping de gelegenheid daarvoor overvloedig gegeven wordt. Er zijn in ons land tal van steden, die met dezelfde problemen te maken hebben ge had als Leeuwarden o.a. Gouda, Delft, Schoonhoven en zelfs Utrecht. Daar heeft men de problemen zó opgelost, dat bet eigene en historische van de stad niet is verloren gegaan, ten koste der evolutie van het verkeer. Men heeft daar mogelijk geen ideale oplossing gevonden, maar toch de stad behoorlijk kunnen ontlasten van on nodig verkeer. En ik ben jarenlang in genoemde steden in contact geweest met winkeliers, maar heb nimmer gehoord, dat een ringweg om de stad ten koste is gegaan van hun omzet. Neen, laat men toch vooral in deze pole miek met de beide benen op de grond blij ven en geen argumenten aandragen, die een negatief karakter hebben. Tracht een positieve daad te stellen zonder het eigene en historische van uw stad om hals te brengen. Als dempen beslist zou moeten, dan kan het niet anders, al gaat het ook ten koste van de historische waarde van Uw eigen stad en dit laatste mag U niet te licht nemen. Daarom als oud en geboren Leeuwarder kan ik U wel verzekeren, dat ik in deze ten volle met U meeleef en voel, zowel met pro als contra. Zou het daarom niet nuttig zijn, uit U allen (pro en contra) een com missie samen te stellen, die zich nu eens deskundig over het probleem laat voorlich ten. Met deze adviezen kan men weder zijds zijn voordeel doen. Bekijkt dan eens het nut van een enquête (ik spreek maar niet van een referendum) onder de Leeu warders zelf en met de opgedane kennis van adviezen en rapporten plus dc uitslag der gehouden enquête, zult U rijper zijn voor een beslissing door Uw Vroede Vade ren van wel of niet dempen. Want zij zul len het toch zijn, die biüten Uw polemiek om de beslissing in de toekomst nemen. Ik spreek hierbij de wens uit, dat de Vroede Vaderen van Leeuwarden, die in de toe komst liet lot van wel of niet dempen in handen hebben, toch zullen bedenken dat het heden onverbrekelijk verbonden en ver weven is met het verleden, dus het eigene van de stad. FELIX A. DE VRIES Hz. (Zeun van de Wolkammer de Vries) Amsterdam-Z., Amstelveenseweg 184 2 (liet gemeentebestuur denkt niet aan dem ping mijnheer De Vries; U kunt dus (voor lopig) gerust zijn. Red. D. L. G.) Tante Pannekoek zou zo denken, dat jonge Leeuwarders niét gewend zijn met zevenmijls laarzen aan een wandelingetje te maken! Er waren tenminste lang niet zoveel goede oplossingen als anders. Tante startte tegenover het postkantoor (en dus meteen tegenover de provinciale griffie), kwam toen in de Arendstuin, daarna in 't Rengerspark, toen bij 't vliegveld, voorts op t kruispunt van de Harlingerstraatweg en de spoorlijn naar Dokkum, daarna op 't Wester- bolwerk en tenslotte bij Koumans Smeding, Voorstreek 101-103. Een prijs werd gewonnen door: Mannie Gramsma, Beetgumerstr. 10; oud 12 jaar. Mannie vraagt of Tante Pannekoek zo heet, omdat zij altijd pannekoeken eet! Ja, Mannie, Tante Pannekoek eet 's morgens pannekoeken, 's middags pannekoeken en s avonds pannekoeken. Als zij dan soms 's nachts van de honger wakker wordt, dan eet zij gauw wat pannekoeken! En als zij mag kiezen wat zij eten wil op haar verjaardag, dan kiest ziip nn k k n En Mannie wil ook graag weten, hoe Tante Pannekoek aan de zevenmijlslaarzen komt! O, zij heeft héél beleefd aan de reus van Klein Duimpje gevraagd, of zij ze mocht lenen. En toen zei de reus: „Zéker, als Klein Duimpje ze niet nodig heeft". Nogal goedig van de reus, vind je niet, Mannie? En dit keer zou er iets voor de jongeren zijn nu eens zien, of die ijveriger zijn dan de ouderen!! en dus méér inzendingen afleveren. Jullie moeten vier puntjes tekenen van links naar rechts en dan ook vier van boven naar beneden, zodat 't er zó uitziet: op de eerste rij moet je de naam invullen van een oud gebouwtje, waar altiid bloemenmarkt is en datzelfde woord moet je ook schrijven van boven naar beneden; 1 dan heb je meteen de beginletters van de woorden 2, 3 en 4; 2 op regel 2 komt dan een meisjesnaam; 3 op regel 3 een cijfer (voluit geschreven); 4 op regel 4 een kleur. op de eerste rij een grote watervogel, die moet je ook opschrijven van 1boven naar beneden; 2op regel 2 iets lekkers van de slager (je eet het met boerenkool!); 3op regel 3 een vrucht; 4op regel 4 een najaarsbloem; 5op regel 5 iets om mee te naaien. De inzendingen met naam, adres en leeftijd inzenden vóór 10 April aan „Tante Pannekoek Erven Koumans Smeding, Voorstreek 101—103. Goed succes en hartelijke groeten van

Leeuwarder Gemeenschap | 1953 | | pagina 15