Abonnementsgeld **1ÜeóterUo$'ó van een verhaal, we vervolgen onze serie artikelen over de Leeuwarder politie en zijn dus gebonden aan „de waarheid en niets dan de waarheid." De agenten zijn rustig op hun basis teruggekeerd en even rustig vertrekt de volgende ploeg. Vijftien „blokken" De Leeuwarder politie heeft de stad in vijf tien „blokken" verdeeld en elk daarvan is het arbeidsterrein van een van deze agen ten, die de taak heeft met een kalme snel heid en met waakzame ogen en oren door deze buurt te rijden. De meesten maken hun ronde op de fiets, alleen in de drukste straten van binnenstad zijn er enkelen, die te voet surveilleren, zoals bij het station, waar de agent tevens een vraagbaak is voor de vreemdelingen, die de weg willen weten. Ernstige misdaden ontmoet de straatagent uiteraard maar weinig, het verhaal over de zoekgeraakte politieman, dat wij met uiter ste zelfbeheersing niet hebben geschreven, zou het beeld van het werk van de straat dienst wel zeer sterk hebben verwrongen. Toch blijft er genoeg werk over voor de straatagent, die een vertrouwde figuur in het stadsbeeld is. De jongens, die in een boom of een lan taarn zijn geklommen, de asemmers, die ten onrechte buiten staan, de zonden tegen de verkeersregels, overtredingen van winkel- sluitings- en Arbeidswet en vele andere kleine dingen vragen zijn aandacht en vaak zijn ingrijpen. Iedere burger weet, dat er tegenwoordig een zeer groot aantal wettelijke bepalingen en verordeningen is, waaraan de hand ge houden moet worden. Hiervan moet juist de straatagent op de hoogte zijn, meer dan zijn collega's, die zich in de een of andere richting hebben gespecialiseerd. Alles wat de agent ziet, dient hij meteen te toetsen aan wet en verordening; hij kan zich geen vergissingen permitteren, ook niet door overijverig te menen met een overtreding te doen te hebben, terwijl dit niet het ge val is. De surveillance vraagt dus een ononderbro ken waakzaamheid en af en toe moet de agent 'ingrijpen, waarbij de mogelijkheden liggen tussen een simpele aanwijzing en een arrestatie. Verder is de agent op straat een figuur, wiens hulp voor allerlei dingen wordt irfgeroepen. Men vraagt hem de weg, hij helpt kinderen, gebrekkige of bejaarde mensen bij het oversteken van de straat en kan in allerlei kleine en grote problemen worden verwikkeld, zoals burenruzies, scheldpartijen, moeilijkheden bij inwoning, enz. Vaak moet hij daarbij de rol trachten te spelen van bemiddelaar, al was het alleen maar 0111 te voorkomen, dat er straf bare feiten worden gepleegd. Wanneer een burenruzie in het stadium van een woorden twist kan worden gestuit, dan blijven be lediging en mishandeling wellicht achter wege. De wachtcommandant Zo wordt enige malen per dag de hele stad gecontroleerd en de resultaten van deze speurtochten worden gemeld bij de politie-functionnaris, die in het bureau de centrale figuur is: de wachtcommandant. Dag en nacht is deze post bezet door een der inspecteurs van de straatdienst. Hij houdt het dag- en nachtrapport bij en kan in eerste aanleg beslissen over de vraag wat er verder moet gebeuren. Misschien moet de recherche meteen worden ingeschakeld, wellicht moet de verkeerspolitie in actie komen. Ook brandmeldingen komen in het bureau van de wachtcommandant binnen; hij kan met één druk op de knop dc brand weer laten uitrukken, hij kan ook zorgen voor het uitrukken van de ambulanceauto. Dan heeft de wachtcommandant het toe zicht over de arrestantencellen, die in het souterrain van het politiebureau zijn onder gebracht. De gewone cellen zijn sober in gerichte zit-slaapkamertjes, waaraan alleen het riante uitzicht ontbreekt, terwijl de deuren iets zwaarder zijn dan in een ge woon pension.Verder zijn er de dronken- manscellen, die veel minder comfort bieden. Ze hebben geen meubilair; de dronken arrestant moet zijn roes uitslapen op een naar de achterkant oplopende betonnen vloer. Aan de buitenkant hangt een bordje van de blauwe N.V. rflet het opschrift: „Bij snelverkeer geen alcohol". De arrestanten kunnen zich altijd met de buitenwereld (in dit geval de agenten- wacht) in verbinding stellen door middel van een electrische bel. die met een num merbord is verbonden. Als wachtcommandant fungeert dus steeds een van de inspecteurs van de straatdienst. Zij hebben elk het toezicht op een sectie en hebben tot taak voor de op leiding en de controle te zorgen. De vijf inspecteurs, die bij de Leeuwarder politie met dit werk zijn belast, zijn de heren F. R. Westra, J. E. Huininga, C. H. Kam- meijer, R. Nijboer en H. F. H. Pijl. Bij hun controlerende taak worden zij ter zijde gestaan door de adjudanten en dc brigadiers. Vijftien tot twintig politiemannen zijn voortdurend in de stad om te letten op alle grote en kleine vergrijpen, die men in zijn argeloosheid of in zijn kwaadwilligheid kan begaan. Ze zijn de schrik van de jeugd, die kattekwaad uithaalt, ze worden ge schuwd door de duistere elementen. Vaak kunnen ze met een goedmoedige terecht wijzing volstaan, soms is het ernst en kan de dienst zware eisen stellen. Dat weet de agent niet van tevoren en dat weet de bur ger niet van tevoren. En daarom maakt de eerste geregeld zijn speurtocht door de stad, opdat de laatste met een groter gevoel van veiligheid in deze stad kan leven De Verlaatsbrug: een zwak punt voor het verkeer in de stad. Het brugdek is smal en aan het draaiwerk hapert wel eens wat. Vooral op Vrijdag heeft deze brug heel wat verkeer te ver werken. Wij verzoeken onze abonné's het abonne mentsgeld over 1953 ziinde 1,80 of le halfjaar 1953 zijnde 0,90 vóór 15 April op dc postrekening no. 9910 ten name van N.V. Erven Koumans Smeding Leeu warden over te schrijven. Na die datum wordt er over het abonnementsgeld, ver hoogd met incassokosten, per kwitantie ge disponeerd. DE ADMINISTRATIE BROOD-, KOEK- en BANKETBAKKERIJ Vraagt onze cake Monnikemuurstraat 84 Telefoon 7582 LEEUWARDEN

Leeuwarder Gemeenschap | 1953 | | pagina 7