Feiten en feitjes uit de vorige eeuw JIAAJfDAUEJfBA j „Balstienen" waren de ongelijkvormige gra nieten keien, waarmede de rijweg was be straat. Het „slecht" was het smallere gedeelte, be stemd voor voetgangers, bestraat met klin kers (bakstienen). Als kinderen kregen we daarom de verma ning: „Op 't slecht blieve hoor; niet op 'e balstienen komme, want dan komst onder 'e pee(r)dewagen". Zo ook het woord „turfdrager." Iemand, die turf draagt, is nog geen turfdrager, maar toen de turf nog de belangrijkste brandstof was, werd dit werk door daarvoor speciaal aangewezen mannen verricht. Er bestond zelfs een turfdragersgilde. Deze eerzame lieden zijn verdwenen en daannede ook het woord. We kennen 1111 de „kolenman of ook wel „kolenboer." Dan nog het woord „dokterskoetske." Dit was een klein model rijtuig, waarmede de doktoren veelal hun patiënten bezochten. Wanneer, vooral bij avond, zo'n rijtuig in de straat werd gehoord, dan zei men tegen elkaar: „Un dokterskoetske, wie sü der siek wezer p?" En nu weer een lijstje van woorden die men zelden meer hoort en meestal zijn vervan gen door een ander woord. Sommige zijn geheel uit het spraakgebruik verdwenen of ze zijn bezig te verdwijnen: genier-gardenier (groenteboer); sousjes (pin da's); polka, ook wel polka-zeep (soda); bierhüs en koffie-hus (café); lekkertsje (snoepje); snoep-diske (kinderen kochten daar voor een halve of hele cent lekkers; (bestaan niet meer); oliekoek (oliebol); kak stoel, ook wel tafelstoel (kinderstoel); kuste- koek (kantkoek); skoalmatres (onderwijz.es); skoalmeester (onderwijz.); verver (huisschil der); bewaarschool (kleuterschool); slokje (borrel); mennigste (datum); snaaske (schoonzuster). Een beetje anders is het gesteld met het woord „bedstede". Er worden ongetwijfeld nog wel bedsteden gevonden, doch er zul len niet veel meer als slaapplaats worden gebruikt. Het woord is dan ook gedoemd te verdwijnen. De woorden „bedsplanken' (een losse plank langs de bedstede) en „beds- deuren" verdwijnen dan meteen. Doch ge zegden als: „Hij stak syn bienen over de bedsplanke (hij stond op, kwam te voorschijn) en „Hij kroop achter de bedsdeuren" (hij verdween) zullen het misschien nog wat langer uithou den, want dergelijke gezegden zijn taai. JOHs. KEMP 1 Augustus 1811. De Leeuwarder en Friese couranten worden samengevoegd en op last van de prefckt Verstolk wordt voortaan door D. R. Smeding en M. Kroon het departe mentaal dagblad uitgegeven. De lente in de plantsoenen. van het Agendabureau Leeuwarden 1 Mei P.v.d.A./N.V.V. 10 Humanistisch Verhond 10 „Nieuwe Koers" 12 Kunst aan Allen 13 Coöp. Vrouwenhond 17 Inst. v. Arb. Ontw. 20 N.V. Geh. Onth. Afd. Lw. 21 Inst. v. Arb. Ontw. 31 Inst. v. Arb. Ontw. Meifeest. Bijeenkomst, Weerd 18, aanv. 10.30 uur. Propaganda-avond. Concert G.O.V., Harmonie, aanv. 20 uur. Ledenverg. Ruiterskwartier 163, aanv. 20 uur. Excursie. Ledenverg. Groningerstraatweg la, aanv. 20 uur. Lezing. Excursie. Dc maandagenda van het Agendabureau Leeuwarden demonstreert twee dingen. Het eerste is, dat het seizoen aan het aflopen is; het aantal aangekondigde bijeenkomsten neemt sterk af, vergeleken met de vorige maanden. Maar wij weten, dat er meer wordt georganiseerd dan men in deze agenda vindt. Dit mag vele verenigingsbesturen nog eens aanleiding geven zich luj dit agenbureau (het enige in Leeuwarden) aan te sluiten. Secretaris is de heer J. G. Wolbers, Mesdagstraat 40, tel. 3613.

Leeuwarder Gemeenschap | 1953 | | pagina 11