BRADERIE Vijf jaar Politie Muziekcorps p\c Leeuwarder Politiemuziekvereni- ging heeft op 22 April vijf jaar be staan. Dit eerste lustrum heeft geen aan leiding tot feestbetoon gegeven, wel heeft de vereniging zich belast met het organiseren van een tweedaags federa tief concours op Pinkster-Maandag en 30 Mei, in het kader van de Bonte Stadweek. De Leeuwarder Politiemuziekvereniging werd dus op 22 April 1948 opgericht. Het begin was moeilijk, want goed ma teriaal was vrijwel niet te krijgen. Bo vendien moesten de muzikanten in de gelederen van het politiepersoneel wor den gevonden. Men startte met ongeveer dezelfde bezetting, die het corps ook nu heeft en van deze veertig mensen had den niet meer dan zeven enige practi- sche ervaring in het musiceren.... De animo moest dus in het begin het gebrek aan vaardigheid vergoeden. Aan animo ontbrak het niet; een gelukkig verschijnsel was; dat de bereidwilligheid om in het corps te spelen, niet beperkt bleef tot de „gewone man." Ook ver schillende vertegenwoordigers van liet politiekader namen een instrument ter hand om eens te zien wat er van het musiceren terecht zou komen. Op 8 Juli 1948 werden de instrumenten uitgereikt en op 15 Juli werd voor het eerst gerepeteerd. Het corps was in April 1949 klaar voor het eerste optre den in het openbaar; op de 20ste van die maand werd een mars door de stad gemaakt en speelde het corps voor het I stadhuis, even voor het begin van een raadsvergadering. Twee dagen later defileerde het corps, met vele andere politie-muziekeorpsen te Soestdijk voor de Koningin. De vereniging sloot zich aan bij de Nederlandse Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschappen. Op 14 Juli 1949 nam het corps voor het eerst aan een concours deel, namelijk aan een marswedstrijd te Wolvega. Resultaat: een eerste prijs. Op 15 Juli 1950 weed een concours te Hpngelo (O.) bezocht. Daar werd in de concertwedstrijd een eerste prijs met lof behaald en in de mars- en tambourwed- strijd kwam men eveneens met eerste prijzen uit de bus. Hetzelfde resultaat bad het laatst bezochte concours, dat op 14 Juli 1951 te Ugchelen werd ge houden. Thans is de vereniging als volgt geclas sificeerd: Concertwedstrijd: afdeling uit muntendheid, mars wedstrijd: afdeling uitmuntendheid, tamboer wedstrijd: eer ste afdeling. Het Leeuwarder Politiemuziekcorps heeft in vijf jaar dus heel wat bereikt en de politie-muzikanten gaan vol ver trouwen de tweede periode van vijf jaar in, muzikaal geleid door de heer L. Kramer en organisatorisch door het vol gende bestuur: Beschermheer: burgemeester nu. A. A. M. van der Meulen; Erevoorzitter: commissaris A. Houwing, Voorzitter: J. E. Huininga, Secretaris-Pennigmeester: F. J. de Boer HmKi Oud woord met nieuwe betekenis p\e openlucht-tentoonstelling, die de Leeuwarder middenstand gaat orga niseren, noemt men in navolging van vele andere plaatsen een braderie, zonder dat bij een dergelijke gebeurte nis de bezigheid van het (vlees)braden in het bijzonder wordt beoefend. Toch heeft het woord braderie (of braderij) wel degelijk met braden te maken, althans in de oorspronkelijke betekenis. Vroeger was een braderie namelijk een huis, waar men voor eigen rekening of in opdracht van anderen vlees bereid de. In iets ruimere zin gold dit ook voor andere warme spijzen, die in eer. dergehjke inrichting gekocht en genut tigd konden worden. Een braderie was dus wat men tegenwoordig een gaar keuken, een eethuis of een restaurant zou noemen. Later heeft het woord, vooral in de zui delijke Nederlanden, een heel andere be tekenis gekregen. Een braderie werd een markt met 'n feestelijke, kermisach tige sfeer. Misschien werd de overgang van de ene op de andere betekenis ver oorzaakt door het feit, dat feestvieren vroeger veel meer dan nu lekker eten betekende en bij dit lekkere eten was vlees het hoofdgerecht. Eten, drinken en vrolijk zijn de volgorde waarin de onderdelen van de feestvreugde in deze uitdrukking worden gesteld is typerend voor de goede of zelfs overdadige eet lust, die onze voorouders bij bijzondere gelegenheden aan de dag legden De laatste betekenis van het woord braderie herinnert bovendien nog eens aan het feit, dat de kermis oorspronke lijk veel meer een handelsaangelegen heid dan een plaats van vermaak was. Men ging naar de kermis om allerlei in kopen te doen en werd tegelijkertijd in de gelegenheid gesteld de typische ker- misgenoegens te smaken. Later is de han del vrijwel geheel uit de kermis verdwe nen en werd deze een gelegenheid om te zwieren en draaien en allerlei voor stellingen te bezoeken. Bij onze braderie staat de handel weer op de voorgrond, althans de wens van de middenstand om nauwer met het publiek in contact te komen dan in de winkels mogelijk is. Een kermis kan men deze gebeurtenissen niet noemen, om dat dit woord niet meer de betekenis heeft die het vroeger had. Daarom is blijkbaar het woord braderie uit het stof der historie opgediept en tot nieuw leven gebracht. Dat het een werkelijk leven is, zal naar wij hopen en verwach ten in de komende dagen blijken!

Leeuwarder Gemeenschap | 1953 | | pagina 16