Leeuwarden Bonte Stad Leeuwarden dienende functie heeft een Velen klaagden erover, dat het in Leeuwarden zo stil en zo vervelend was. Anderen streefden ons voorbij. De vreemdelingen nieden ons. De klacht was, hoewel overdreven, niet geheel ongegrond. Maar dit gaat nu veranderen. Althans voor één week. Dan zal Leeuwarden zijn „Bonte Stad. Een uitvoerig program van allerlei ge beurlijkheden zal worden afgewikkeld DIT NUMMER van „De Leeuwarder Gemeenschap" is speciaal gewijd aan de feesten, die Leeuwarden tot een bonte stad zullen maken. Het is dus een bijzonder nummer, zoals de aandachtige lezer zeer spoedig zal bemerken. TEN EERSTE is het een bijzonder nummer, omdat het bekendheid gceit aan het programma van feestelijkheden in het kader van „Leeuwarden Bonte Stad." U zult het dus niet kunnen missen, want het is de gids bi) alle bijzondere gelieurtenissen, die Leeuwarden gaat beleven. TEN TWEEDE is het een bijzonder nummer, omdat verschillende prominente Leeuwarders bereid zijn gevonden er het hunne in te zeggen over deze feestelijkheden. TEN DERDE is het een bijzonder nummer, omdat de redactie de euvele moed heeft gehad zich met de narrenkap te tooien bij het samenstellen van een deel van de inhoud. Wanneer zij het, naar uw mening, te bont mocht hebben gemaakt ter gelegenheid van de bonte stad, dan mag u tot troost zijn, dat het volgende nummer weer de normale, blijmoedig-emstige toon zal hebben. Leeuwarden zal werkelijk anders zijn dan anders. Het 4s goed, dat dit gebeurt. Goed voor de stad en goed voor onszelf. Goed voor de stad. Niet omdat zij er zo slecht zou voorstaan. Integendeel, zij is vol leven en energie; zij groeit in om vang en betekenis. Maar het is goed, dat zij zich eens extra inspant en eens extra van zich laat horen. Goed ook voor onszelf. Het is goed, dat ons getoond wordt wat al niet verder gebeuren kan. 1 let is ook goed, dat dat gedaan wordt enkel uit burgerzin. Hier aan ontbreekt het in Leeuwarden geens zins. Maar een samenwerking van zove- len. als nu voor de „Bonte Stadge schiedt, zal die burgerzin nog verdiepen en versterken. Het is werk door en voor onze Leeuwarder gemeenschap. Mogen daarom alle plannen volledig slagen! Mr. A. A. M. v. d. MEULEN, Burgemeester van Leeuwarden Leeuwarden, bestuurscentrum, vesti gingsplaats van schier alle organi saties op agrarisch gebied, knooppunt van verkeerswegen te water en te land. Vele grote handelszaken met internatio nale verbindingen zijn in onze stad ge vestigd, nog heeft Leeuwarden de groot ste veemarkt in ons land. er zijn be langrijke industrieën. Tenslotte is er de middenstand, die voorziet in de dage lijkse levensbehoeften en zorgt voor de voorziening van kapitaal-goederen, zoals meubelen, kleding enz., zowel voor haar eigen inwoners als voor de bewoners van liet gehele Friese platteland. Leeuwarden vormt een belangrijke, ja zelfs onmisbare schakel in het economi sche leven van ons gewest. Voor het ontstaan van Leeuwarden als beatuurs- en handelscentrum van Fries land zijn velerlei oorzaken aan te wijzen. Ik behoef hier niet nader op in te gaan. Waar het op aankomt is,' of wij in staat zullen zijn de functie van Leeuwarden als Friesland's centrum verder uit te bouwen. Een stad als Leeuwarden heeft een die nende functie ten opzichte van hel platteland. Zij moet bieden wat de dor pen en kleinere centra niet kunnen bic den. Naarmate zij deze dienende functie beter verricht, naarmate zij dus beter aan de behoeften en de verlangens van de plattelandsbevolking tegemoet komt des te meer zal de belangrijkheid van Leeuwarden als Fries centrum toe nemen. Om haar taak als koopcentrum van Friesland naar behoren te kunnen ver vullen is het uiteraard nodig, dat de be volking van het platteland zich in Leeu warden thuisvoelt. Onbekend maakt on bemind. Het beste middel om aan de stad meer dere bekendheid te geven is door het organiseren van hoogtijdagen de men sen op gezette tijden naar de stad te trekken. Daarom is het toe te juichen, dat de Leeuwarder middenstand „braderie" heeft aangedurfd. Zij zal de positie die Leeuwarden als koopcen trum inneemt, versterken. Dit is niet alleen een direct inidden- standsbelang, maar een stadsbelang, om dat een bloeiende middenstand in sterks mate kan bijdragen tot de verruiming van de werkgelegenheid hier ter stede. J. E. BENES, Voorzitter Commissie vow Productieve Werkgelegenheid

Leeuwarder Gemeenschap | 1953 | | pagina 3