Een braderie in Leeuwarden Tot meeidere glorie van onze Friese hoofdstad 7eel is er geschreven en gesproken over Leeuwarden „Bonte Stad" en in het bijzonder over de Braderie. Voor de bewoners van Leeuwarden en Fries land is het woord Braderie, nog zonder betekenis, en ik hoop, dat de volgende regels er toe zullen bijdragen, dat het doel en wezen hiervan beter begrepen zal worden. Allereerst mogen wij ons afvragen, waar komt dit gebeuren dezer Braderie van daan. Een meer dan duizend jaar oude Braderie, welke jaarlijks wordt gehou den, vindt men in Echternach, in Luxemburg. Dit is een Braderie, in een vrij primitieve vorm, welke door het stadje Biel in Zwitserland, is overgeno men. Biel, een betrekkelijk kleine stad (48000 inwoners) en speciaal de winkelstand, ondervond veel concurrentie van de haar omringende grotere steden, zoals Bern, Sur de Fonce en Le Lokle, welke een grote zuigkracht uitoefenden op de bewoners, buiten de steden en zelfs op die van Biel. Maar toch zat de zaken wereld van Biel niet bij de pakken neer en heeft nota bene haar winkelzaken vanuit de bergen overgebracht naar het meer vlakke land, n.l. aan het Bieler- meer, waar een modern winkelcentrum verrees. En in deze stad werd de Bra derie o.a. als één van de middelen ge bruikt, om Biel te maken tot een stad, waar het gezellig winkelen is. Biel is de contactstad van Almelo en zo ligt het voor de hand, waarom Al melo in Nederland de primeur had als Braderie-stad. Zeer binnenkort zal Almelo z'n vierde Braderie houden, welke niet alleen voor de zakenwereld, maar ook voor de ge hele bevolking van deze stad van grote betekenis is. De tweede vraag is nu, wat is een Bra derie eigenlijk Nu, een Braderie is een verkoopfeest. Voor drie dagen worden de goederen op straat uitgestald, waar bij U niet moet denken aan een soort markt. Neen, veel meer lijkt het op een tentoonstelling in de openlucht. De stands worden fleurig en smaakvol in gericht, terwijl de artikelen, zoals nor maal in de etalages, nu in de openlucht, op een keurige wijze, worden geëtaleerd. Ondanks het feit, dat alle stands gelijk, vanaf de trottoirband zijn opgebouwd, is het geheel vol afwisseling en variatie. Immers iedere winkelier bouwt zijn Dit is de Amsterdamse Politiekapel, die voor het eerst in Leeuwarden zal concerteren, liet corps bestaat uit ongeveer veertig beroepsmusici, daarnaast is aan het orkest nog een drumband van zestien man verbon den. Het geheel staat onder leiding van Inspecteur-Kapelmeester Jolian Pinkse. Het orkest heeft vooral bekendheid gekregen door liet spelen voor de radio. Het kan worden beschouwd als een der meest vooraanstaande beroepsorkesten. stand naar eigen smaak. Juist dit laatste geeft het Braderie centrum zon kleu rig en fleurig aanzien, waarbij de vele attracties het geheel nog aantrekkelijker maken. Ik tw ijfel er niet aan, deze Braderie zal duizenden bezoekers trekken en onge twijfeld zijn daar ook vele kopers onder, omdat iedere winkelier z'n beste been tje voor zal zetten. Naast het laatste nieuws zowel op mode- als technisch ge bied, zult U ook vele voordelige aan biedingen aantreffen. Bovendien is 't leuke van een Braderie, dat de bezoekers alle gewenste inlich tingen krijgen en vele demonstraties zien, zonder zich verplicht te voelen, direct tot de koop te moeten overgaan. Maar aanzien doet gedenken en ook als de Braderie voorbij is, zal nog menige koop gesloten worden, waarvoor de Braderie het eerste contact heeft ge legd. Toch wil ik er nog met nadruk op wij zen, dat bij de opzet van deze Braderie niet gedacht is aan 't maken van enorme winsten. Neen, wij willen hiermee het bewijs leveren dat onze winkelstand springlevend en door samenwerking tot grootste manifestaties in staat is. Wij hopen dat deze Braderie door de Friese bevolking gewaardeerd zal wor den en zal bijdragen tot meerdere glo rie van Leeuwarden, als hoodstad van Friesland. F. SCHAAF, Voorzitter Braderie-Comité

Leeuwarder Gemeenschap | 1953 | | pagina 8