Feiten «*n feitjes uit de vorige eeuw 1 I :»v' a-? ffiÉ&Ss, De Grote Wielen. klopte en hij verheugde zich er over. Vroeg verliet hij het klooster; blij en verlicht. Nu begon hij het te begrijpen. Zijn leven, dat was 't wat belangrijk was. Doch toen hij de stad van zijn vrienden bereikte en verklaarde dat hij voor zich zelf wilde spelen en niet voor het publiek, scholden ze hem voor gek uit. Had hij een schok gehad en dacht hij niet aan zijn geluk? Wilde hij geen ple zier meer scheppen in het beroemd zijn? Nee, zei hij, ik ga lessen geven en spelen om de muziek. Zoals ik vroeger speelde en componeerde was bedrog. Ik lachte onbewust als jullie mij prezen. Soms ook bedroog ik me zelf. Jullie hebben mij wijs gemaakt en jullie ook ben ik dankbaar. Dus gaf hij lessen en laakten zijn vrienden hem weer. Mimi ontmoette André; en wat nog verder te verhalen? Zij wilde niet terug getrokken leven. En wie verzet zich als hij verliefd is? Opnieuw, en nu nog heftiger betrad hij het grote podium. Het publiek aanbad hem. Weer leefde hij in de roes van zijn wilde leven. Artsen raadden hem om niet zo intensief te werken. Zijn geluk met Mimi was de drijfveer en dus zette hij dit leven voort. Nog zes jaar De wereld lacht; zij lacht met recht matige ironie. Parijs lacht, de stad die revoluties heeft meegemaakt en die dagelijks drama's beleeft, zij kan niet meer huilen. Overmorgen zal André bij gezet worden. Heel de artistieke wereld zal hem begraven. Ergens in Hongarije wordt een jongetje geboren; een mens die straks zal moeten leven. Zijn leven zal gelijk zijn weet ik. Want de zon schijnt achter de horizon van het onbekende. HAN DEINUM. 2 Jan. 1813. Ter plechtige viering van het nieuwe jaar wordt in de schouwburg te Leeuwarden opgevoerd „Het dankoffer der kunsten" of „Hulde aan Leeuwarden", nieuwe zinnebeeldige voorstelling van II. Kup, met geheel nieuwe decoratieve costu mes, koren, muziekstukken en groot spek takel (schouwspel), voorafgegaan door „Tot middernacht" of „List tegen list blijspel naar het Frans. 8 Febr. 1813. Generaal baron Deslaben- rath te Leeuwarden gekomen om het bevel van het departement Friesland te aanvaar den. 7 Febr. 1813. De maire (burgemeester) en de municipale raad (gemeenteraad) van Leeuwarden volgen het voorbeeld van Parijs en andere steden door acht jagers te paard, uitgerust voor de dienst des Keizers, Z.M. (Napoleon) aan te bieden. 21 Febr. 1813. Er lopen geruchten door Friesland, dat de armée (het leger) des keizers verstrooid is en hij vrede moet sluiten. 26 Mei 1813. De entreposeur-principal der tabak in het departement Friesland be looft honderd francs aan hen, die de daders van de diefstal van 650 kilo rooktabak, ge naamd Cartine, in de nacht tussen 5 en 6 Mei uit een der magazijnen te Leeuwarden aanwijzen, zodat zij in handen van de Justitie raken, „zullende des aanbrengers naam des begeerende worden verzwegen". 10 Aug. 1813. Friese studenten in de Theologie, geboren in 1793—1795, die vrij stelling verlangen van de conscriptie, ver voegen zich met de vereiste bezwaren bij de kosterij van de Grote Kerk te Leeuwar den bij de deputaten der Ilerv. Synode in Friesland.

Leeuwarder Gemeenschap | 1953 | | pagina 11