a l\et bonte jeeot r~V>ze inleiding moge dienen om u voor zover nodig het juiste begrip bij te brengen voor wat er in de Leeuwarder bladen is geschreven over het feest van de Bonte Stad. In het algemeen was het oordeel stellig gunstig. liet initiatief is in alle toonaarden geprezen, omdat van alle kanten is gevoeld, dat er in de Friese hoofdstad eens iets op touw moest worden gezet, omdat we anders op de achtergrond zouden raken, ondanks het feit, dat Leeuwarden naar omvang en betekenis on betwistbaar de eerste stad van ons gewest is. Het plan om een feest te organiseren werd dus goed ontvangen, goed ontvangen zijn ook de uitwerking en de uitvoering daarvan. Dit gold speciaal de Braderie, die inder daad een ongekende en dus verrassende gezelligheid aan de binnenstad heeft ge geven. Zo'n fleurige kraampjes-markt blijkt het uitstekend te doen en het publiek be wees zijn belangstelling, door in dichte drommen naar de „braderiestraten" te trekken. Loffelijk was de afwerking van vele stands, die van de smaak van de zakenmensen getuigden en tegelijk van hun streven om bij deze gebeurtenis met iets origineels te voorschijn te komen. pvaardoor viel het dubbel op, dat er vrij ■*-' vqpl hiaten in de rijen kraampjes zaten. De organisatoren van dit onderdeel van het feest hebben bij de voorbereiding met veel vooroordeel en veel wantrouwen te maken gehad en ze hebben deze kwade invloeden niet geheel kunnen overwinnen. We sluiten ons aan bij veler opvatting, dat 't succes van deze Braderie stimulerend kan zijn recht is gekomen door de grote afstand tussen corps cn toehoorders. II/laar uit dergelijke dingen kan men lering putten voor een volgende keer - vooropgesteld dan, dat er een volgende keer zal zijn. De wenselijkheid daarvan is met klem bepleit, vooral in de kranten. Ook daarbij sluiten we ons graag aan, in de eerste plaats, omdat „Leeuwarden Bonte Stad" een goed en gezellig feest is geweest, in de tweede plaats omdat het opwerken van Leeuwarden tot een levendig en soms zelfs blijmoedig centrum van Friesland alleen kan slagen, wanneer men op de in geslagen weg voortgaat. Dat men daarbij moet proberen de basis te verbreden, zoals een van de plaatselijke dagbladen schreef, lijkt ons juist. Er is bij deze eerste Bonte Stad bedroevend weinig aandacht besteed aan het culturele leven en dit zou niet alleen wenselijk zijn maar het is ook mogelijk in de provinciale hoofdstad, die het culturele centrum van Friesland is. IZI is een tijd geweest, dat in de kranten bijkans elke gebeurtenis „uitstekend geslaagd" heette. Men moest het bij feesten en bijeenkomsten wel erg bont maken, wanneer deze vorm van lof en waardering er niet meer af kon voor „het actieve bestuur" en voor „de medewerkers die het publiek vele genotvolle ogenblikken hebben bezorgd". Dat was in de tijd, toen „ieder na afloop welvoldaan huiswaarts keerde." Tegenwoordig zijn de krantenschrijvers niet meer zo traditioneel-uitbundig, ze juichen niet zo gemakkelijk meer als vroeger en ze laten zich niet vermurwen door de over weging, dat de organisatoren zulke beste mensen of.zulke beste adverteerders zijn. En daardoor heeft de beoordeling dooi de kranten aan betekenis gewonnen; hel publiek kan ervan overtuigd zijn, dat het de serieuze opvatting van de beoordelaai te lezen krijgt. Die opvatting blijft natuur lijk voor rekening van de schrijver en kan er volgens andere deskundigen glad naast zijn, maar dat is niet het ergste. Het staat niet meer bij voorbaat vast, dat het „al met al een geslaagde bijeenkomst" zal zijn. werken op de samenwerking onder de mid denstanders, wier particuliere belangen toch waarlijk niet meer het beste gediend zijn door het betrachten van een zorgvuldig isolement. Wanneer Leeuwarden zijn be tekenis als winkelcentrum van de provincie wil behouden, dan zal dit niet door de winkelier A. kunnen gebeuren, maar alleen door de winkeliers van het hele alfabet met elkaar. In deze trant hebben bij de opening van de Braderie ook de burge meester en de heer Schaaf, de voorzitter van het Bradcriecomité, gesproken. Daarnaast waren er enkele dingen, die reden tot critiek hebben gegeven, zonder dat deze critiek nu bepaald in het princi piële vlak ligt. Men weet, dat op de slot- avond moeilijkheden zijn geweest bij de wegafzetting, vooral bij „De Groene Weide", men weet ook, dat het concert van de Amsterdamse Politiekapel niet tot

Leeuwarder Gemeenschap | 1953 | | pagina 2