J-jeeft ii Kermis Mg bestaansrecht 7 Onze lezers oordelen over de vraag: De pachtprijzen zijn veel te hoog Het romantische is al lang verdwenen Geen combinatie met andere feesten Eerst twee punten ter negatieve verdedi ging van de kennis. 1. Dat de kennis aan het uitsterven is, ligt voornamelijk aan de veel te hoge pacht prijzen, die de toegangsprijzen voor de meeste mensen te duur maken. (Vergelijk bioscoop, toneel, enz., waar men urenlang vertoeft). 2. Ongerechtigheden gebeuren ook buiten en zonder de kermis. Ongerechtigheden zullen niet verminderen met het afschaffen van de kermis, maar door betere opvoeding en meer zelftucht! Nu de positieve verdediging. De kermis heeft iets te bieden wat onze ontspanningsgelegeniheden niet bezitten. Dat is vooral het „draaiende deel van de kermis. Waar vinden we zo'n forse en tege lijk zo'n mooie schommel als op de kermis? Waar kunnen we ons vermaken met bots autootjes of in de cake-walk? Waar kunnen we zo heerlijk zwieren in zweefmolen en Octopus als op de kermis? Waar vinden we bovendien de specifieke kennis-attracties van schiettent en kop-van-jut? We hebben in Leeuwarden en omgeving geen enkele ontspanningsgelegenheid, die ons geeft wat een kermis met haar mechanische bouwsels aan vermaak biedt. Zelfs voor de kinderen is het toch een heel verschil op de kermis te zijn of in een speeltuin. Een draaimolen op de kermis ziet er heel anders uit dan een draaimolen in de speeltuin. Wanneer we ons de glundere kinderge zichtjes in dc draaimolens enz. voor de geest halen, dan moet het ons duidelijk zijn, dat Leeuwarden een recreatie-oord armer zou worden wanneer de kermis zou ver dwijnen. De kermis is een apart vermaak, dat men elders niet vindt; daarom kan men ook niet zeggen, dat de kennis de maat van het vermaak doet overlopen, temeer omdat niet iedereen aan alle soorten van ontspanning meedoet. Deze laatste conclusies in aanmerking ge nomen, mogen we ook nog als bij-argu ment aanvoeren de gedeeltelijke derving van inkomsten voor gemeente en exploi tanten, in geval van opheffing van de ker mis. Er zijn ook verschillende Leeuwarder kermis-exploitanten. Bij mijn negatieve verdediging haalde ik de pachtprijzen aan, maar ik wil dat hier nog maals doen. Wanneer we de kermis nog een goede kans willen geven, dan is het, dunkt me, ook van belang, dat de exploi tanten dusdanige verdiensten hebben, dat ze weer wat meer geld kunnen lvesteden aan sfeer en decor. Ook dit laatste mag een argument zijn om de pachtprijzen te ver lagen. Er is al veel te veel dorre en doodse stijl in de wereld! Antwoord op vraag 2. De kermisweek laten samenvallen met een Leeuwarder feeStweek is, dunkt mij, een experiment, dat alleen kans van slagen heeft wanneer de toegangsprijzen op de kermis met minstens de helft worden ver laagd. Om dat te bereiken zal de beste oplossing zijn: drastische verlaging van de pachtprijzen. De vraag hoe dat moet doet hier niet ter zake. Een mogelijkheid is er zeker en de gemeente kan toch op andere wijze wel aan haar geld komen - Red.) Als door de hoge pachtprijzen de kermis verloopt (en daarvan ben ik overtuigd), dan komt het er toch eens van, dat dc gemeen te het zonder kermis-inkomsten moet doen. Wanneer het alleen kermis is, dan zijn dc feestvierders al te gering in aantal, laat staan wanneer er andere attracties zijn, die veel publiek trekken en een flink deel van het zakgeld opeisen. Wanneer dc kennis een flink stuk goed koper wordt, dan geef ik haar in een feest- week een goede kans. Want dan zullen er waarschijnlijk veel mensen komen, die er anders niet kwamen. Het publiek, dat in een feestweek getrokken wordt door sport en cultuurdemonstraties, hoeft er dan niet voor terug te schrikken om ook eens ver maak te zoeken op de kennis. S. VAN DER MEER, Bosboomstraat 36 Wij zijn het met de heer Van der Meer eens, dat de hoge pachtprijzen een grote belemmering zijn voor de exploitatiemoge lijkheid van de kermisattracties. De ge meente treft op dit punt echter geen blaam want zij stelt deze prijzen niet vast. F.Ik jaar wordt een inschrijving voor de kermis gehouden, waarbij eenvoudig aan de meest biedende een plaats wordt gegund. De onderlinge concurrentie der exploitan ten veroorzaakt een tegen elkaar opbieden en daardoor ontstaan de hoge pachten. Daarin verandering brengen is een zaak van de kermisexploitanten gezamenlijk en niet van de gemeente. De opmerking, dat de gemeente ook wel op andere wijze aan haar geld kan komen, zou tot een uitvoerig commentaar aanlei ding kunnen geven, maar we hebben het nu over de kermis en niet over de gemeente- financiën. We meenden daarom te kunnen volstaan met een vraagteken achter deze opmerking te plaatsen. Red. D.L.G. Mijn antwoord op de eerste vraag is als volgt: Volgens mij heeft de kermis geen bestaans recht meer. Vroeger was het een volksfeest waarvoor men het gehele jaar spaarde. Thans trekt een groot deel van de Leeu warders zich niets meer van de kermis aan, ik ken er zelfs velen die de kermis niet eens meer bezoeken. Het romantische is er al lang af. De mensen sparen nu meer om met vacantie naar buiten te trekken en het natuurschoon te bewonderen, iets wat vol gens mij ook op een hoger plan staat. De vroegere kermis ontaardde al te vaak in uitspattingen en vechtpartijen en de politie had soms druk werk. Die tijden zijn thans zo goed als voorbij. Ik ben er dus tegen, al inoet ik zeggen dat de vroegere kermissen mij veel plezier verschaften. Als antwoord op de tweede vraag het vol gende: De Braderie van dit jaar is mij erg meege vallen. Ik had het zo mooi werkelijk niet verwacht. Het was werkelijk gezellig in de stad met al die tentjes en uitstallingen. Men zag beter wat er in de winkels te ver krijgen was en das was het voor de winke liers een goede reclame, al deden ze dade lijk geen zaken. Ook de Poesjenellenkelder was naar mijn mening zeer de moeite waard, evenals de optocht van de schutters en het waterconcert, dat volgens mij in de Prinsentuin beter tot zijn recht zou zijn gekomen. Volks- en kinderspelen, zoals in de tweede vraag vermeld, zouden daaraan te pas kunnen komen. Men zou bijv. eens een vliegerwedstrijd kunnen houden, want „draakvliegen" is een ouderwetse sport, die nog steeds door de jeugd wordt bemind. Naar mijn smaak was „Leeuwarden Bonte Stad" mooier dan de kermis. P. v. d. BRUG, Koningstraat 2 In dc Leeuwarder Gemeenschap is meer malen gepleit voor het attractief maken van onze schevetorenstad. Een der terug kerende attracties is daarbij de Kermis en hopelijk de Braderie. Het is natuurlijk totaal onjuist om de Kermis met de Bra derie te laten samenvallen. De organisa toren zullen na de eerste ervaring waar- I 1

Leeuwarder Gemeenschap | 1953 | | pagina 11