Men wil nog wel kermisvieren 12 De kermis: een leeg vermaak sc-hijnlijk geen enkele kermisattractie tijdens de Braderie toelaten, daar zij dit niet alleen ongewenst zullen vinden, maar ook slecht passend in het kader ervan. De oorzaak van het „verwateren" der Kermis, ligt in hoofdzaak aan de enorme pachtprijzen, waardoor verschillende ondernemers wegblijven. Dit komt omdat de exploitanten onderling de standplaatsen „opjagen" waardoor deze respectabele be dragen ontstaan. Hierin moet worden voorzien door een nieuwe regeling die hieraan paal en perk stelt. Het ligt buiten dit bestek om hierop verder in te gaan. Hoofdzaak is dat door meer attracties ge zelligheid ontstaat, wat meer buitenmensen zidh doen opmaken om naar de hoofdstad te komen. Elders noemt men een kermis „Lunapark". Dit om de oude bijsmaken weg te nemen. Intussen is het publiek hier wel bovenuit gegroeid, zodat een andere benaming m. i. onnodig is. Vanzelfsprekend zijn er burgers die hun geld anders besteden, mede door dit voor vacantie en dergelijke te reserveren. Daar tegenover staat dat publiek van buiten on ze Friese grens de vacantie zeilend in onze provincie doorbrengt. Een reden om onze kermis te bezoeken en daarmee onze stad. Gelukkig is de ontaarding door drankmis bruik uit de tijd, de Kermis is een onschul dig vermaakcentrum dat we niet graag wil len missen, neen eerder moeten stimuleren en zeker moeten behouden. RYPKEMA Heeft de kennis nog bestaansrecht? Volgens mij wel. We leven in een snelle tijd. Er zijn allerlei sociale verbeteringen ingevoerd, de men sen hebben vacantie, ze krijgen vacantie- toeslag, kunnen goedkope buitenlandse reizen maken, genieten van film, toneel, sport, enz. Dit alles werkt tegen het be staan van de kermissen. En tooh wil men nog wel kermis vieren, maar als het zo door gaat, dan zie ik er van komen, dat er hier over vijftien, twin tig jaar geen kermis meer zal zijn. Het bestaansrecht van de kermis wordt door de kermismensen zelf ondermijnd, doordat ze maar steeds met nieuwe dingen komen, die na een jaar al weer oud zijn en dan geen bestaansrecht meer hebben. Wan neer men de tegenwoordige kennis ziet, dan zijn de ouderwetse spullen nog wel de drukste: draaimolen, automolen, rups, luehtsehommel, paljassentent, draaiend rad enz. Door de moderniseringen is alle romantiek verdwenen en het publiek vindt niets meer aan de kermis. Vraag 2 Volgens mij zou de kermis verplaatst moeten worden hetzij naar Mei of naar September voor of na de vacantietijd dus. Men zal dan zien, dat de kermis weer meer gaat trekken. De kermis zou dan ge koppeld kunnen worden aan een volksfeest, braderie of iets dergelijks. Wanneer men ziet dat een kleine kermis, zoals die op Koninginnedag, net zoveel mensen trekt als een normale kennisdag, dan geloof ik, dat een kermis met de braderie heel veel mensen getrokken zou hebben. Verschillende kermisattracties raken inder daad in verval. Ik heb met exploitanten gesproken en dan hoort men wel dat het moeilijk gaat. Vervoer, staangeld, perso neelalles is duur en zo kunnen de grote zaken hier niet meer bestaan, zoals de stoomcaroussels, cake-walks, auto-acht baan, shimmy. Wanneer u denkt, dat deze vermakelijkheden er niet meer zijn, dan moet u maar eens in het buitenland kijken: Antwerpen, Brussel, Keulen, Bremen, enz., daar zijn alle grote spullen, met al hun pracht en praal, nog te vinden. De enige manier om de kermis te doen her leven is volgens mij de tijdsduur veranderen en niet te hoog staangeld, zodat ook grote spullen hier kunnen komen. Zie naar Den Haag, waar na de vacantie kennis is op de Maliebaan en waar dan een grote drukte heerst. In Scheveningen is. tijdens het bad seizoen twee maanden kermis. In Limburg en Brabant zijn kermissen, gecombineerd met carnavalfeesten, dus ook hier koppelt men de kermis aan andere feesten. Afschaffing van de kennis zou, naar mijn mening, onzin zijn. De kermis is een groot volksvermaak, dat in ere moet worden ge houden, wanneer dit enigszins kan. Volgens mij schuilt er in de moderne samenleving meer kwaad dan acht weken kennis in Leeuwarden. De kennis is nog lang niet „op dood spoor", wanneer men dit ver maak maar de gelegenheid biedt naar hier te komen. j SIKSMA, Raadhuisplein 24 Acht weken kermis in Leeuwarden? Waar halen we gedurende deze 56 dagen de hon derden me risen vandaandie een dergelijk feest zijn bestaansrecht moeten geven Leeuwarden is helaas geen Scheveningen of Brussel. Red. D.L.G. Vraag 1. Naar mijn mening heeft de kermis in het huidige tijdsbestek geen bestaansrecht meer. Daar er echter ook kermisexploitanten in Nederland zijn, zou ik met het oog op hun bestaan er de voorkeur aan geven de kermis, bij gebrek aan levenskracht een natuurlijke dood te laten sterven. Ter motivering diene, dat ik in de huidige kermis niets anders zie dan een kinderver- maak. Voor volwassenen, die een goede dosis normaal verstand bezitten, biedt de kermis niets. Het is een leeg ver maak geheel zonder inhoud, zodat het aantal echte kermisliefhebbers steeds be grijpelijkerwijs geringer wordt. Verder zie ik in het meerdere drankverbruik tijdens de kermis een groot gevaar, terwijl bovendien veel geld wordt uitgegeven dat nuttiger besteed kon worden. Ouders gunnen hum kinderen gaarne een pleziertje en dus is de verleiding groot om meer geld uit te geven dan de beurs toelaat, hetgeen dikwijls ten koste gaat van vele kleine middenstanders. Het is niet gemakkelijk aan foto's van vroegere kermisattracties te komen. Hier ziet de stoomcarroussel van J. Wfancier in volle glorie. Wij ontvingen de foto van de heer J. Cuperus te Bolsward.

Leeuwarder Gemeenschap | 1953 | | pagina 12