Bij het hok 3e e/eeuw/arJer LjemeenscljaH (■een zuivere koffie tot 1500 meter per minuut, dat is 90 km per uur! Bij het hok zien we de haas ijverig bezig. De omroeper voor de radio sprak van „snel vertrek." Dan moet alles klaar zijn. Naast het duivenhok staat een houten kastje. Als U dichter bij komt, bemerkt U dat er een klok in zit, een z.g.n. druk-klok of constateur. Door aan een kruk te draaien stempelt dit kunstige uurwerk de zuivere tijd op een stukje papier, dat als een film rolletje in het kastje zit! Op hetzelfde mo ment dat aan de kruk wordt gedraaid, ver dwijnt ook een ronde opening, waarin een busje met de gummiring van het duifje is gestopt. Als U het zo ziet, lijkt het inge wikkeld, maar als U 't ziet is het erg sim pel. De baas heeft ook een busje met voer bij de hand Dan valt er als een steen uit de lucht een vogel, die pas op het laat ste moment remt. Zie hem zitten op buurmans dak! Hij heeft 240 kilometer in ruim drie uur gevlogen en is nog zo fris als een hoentje. Eventjes pikt het duifje in z'n verenpak en dandaar daalt hij op de klep van het duivenhok. Ondertussen rammelt de haas met het voer en hij fluit een typisch lokdeuntje. Buurvrouw van de achterkant hoort het en denkt: „Heeft zeker al weer duiven thuis van de vlucht. Hoor hem fluiten laat 'ie liever om die kwa jongen van hem denken." Ja buurvrouw, ik weet hetmaar U weet niet hoe fijn bet is als de duif thuis komt. En juist weer die kleine blauwe, luisterend naar de naam „Jackie". Dat is nu al de derde keer dat hij de eerste werd! Vlug de gummiring van de poot en in de klok. Zie zo, nu is bet wachten op no. 2. Zou bij spoedig komen? Soms is het moeilijk de duiven snel binnen te krijgen.. Jonge duiven kunnen daar ont zettend mee sukkelen. Tot grote ergernis van de baas, die het nakijken heeft, want vooral op de korte afstandsvluchten zijn de prijsvliegers er spoedig uit.... Iedere mi nuut komen er in Leeuwarden vijf duiven aan. Het is dus een kwestie van seconden! Tegen de avond gaat de duivenhouder met z'n klok naar de inkorfplaats. Hij heeft al z'n duiven „geklokt" en is best tevreden. Maar daar gekomen bemerkt' hij al spoedig dat andere liefhebbers hun dieren juist enige minuten eerder hebben gepakt. Alleen z'n eerste zit goed en krijgt prijs; de an dere vallen er uit. Nu wil ik U niet vervelen met een uiteenzet ting over het berekenen der snelheden, klokken-verloop enz. Laat het U genoeg zijn te weten, dat het veel tijd vergt en accuratesse. De verschillen zijn immers maar heel miniem. Maar ze moeten duide lijk op de uitslaglijst tot uitdrukking komen enliefst zo snel mogelijk. Tot slot enige bijzonderheden over onze plaatselijke sport. Drie verenigingen, te weten „Reisduif", Expresse" en „Een dracht" vliegen hun wedvluchten in volle dige samenwerking. Zij vormen de Leeu warder Concours Combinatie, kortweg L.C.C. Daardoor hebben deze wedvluchten steeds een grote deelname en is er veel strijd tussen de rivalen om de verschillende Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 2e jaargang No. 8 Augustus 1953 Redactie-commissie Dr J. G. Aalders Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling J. K. Dijkstra Pater P. v. d. Eisen O.P. J. J. La Maitre Jhr J. W. J. Witsen Elias Hoofdredacteur: W. H. Kuipers (Tel 8734) Adres Redactie en Administratie Voorstreek 101-103. Telefoon 8348. Abonnementsprijs f 1.80 per jaar Giro-nummer 9910 ten name N.V. Erven Kouraans Smeding. Leeuwarden kampioenschappen. Tot de meest op de voorgrond tredende spelers behoren mo menteel: L. J. Kabel, C. K. Bruinsma, II. J. Hilbert, J. v, d. Harst, J. ten Hoeve, J. Zwiers, J. Jillings, H. Spijkstra en C. Bruinsma. Maar het noemen van namen is riskant, want.vandaag vlogen ze sterk en morgenkunnen het andere zijn. Zo is het in de duivensport. Als U nu morgen een koppel duiven ziet strijken hij U in de huurt, wees dan maar gerust nieuwsgierig en zoek de eigenaar eens op voor een praatje. Wedden dat hij U meer kan vertellen dan ik ooit zou kunnen schrijven?! Th. SMEDING, Doniastraat 33 Secr. Leeuwarder Concours Combinatie Het interieur van een goed ingerichte duivenwoning Het is mij een grote voldoening de oorzaak te zijn geweest van een mooi brokje vurige polemiek van de hand van de heer Fedde Schurer in „De Leeuwarder Gemeenschap" van vorige maand. Daarom spijt het mij dubbel, dat ik dit stukje „Terrasdis- kriininaesje" juist in zijn bekoorlijkheid: de vereenvoudiging van wat ik gezegd heb, zal moeten aantasten. Want wat is het geval? Het stukje „Geef ons terrasjes" in „De Leeuwarder Gemeen schap" van twee maanden geleden, waarop de heer Schurer reageert, wilde slechts de aandacht vestigen op het gemis aan terras jes voor de gewone man. Ik heb, zoals iedere goede lezer kan constateren, Leeuwarden niet met Parijs of Amsterdam vergeleken, want deze steden ziin onvergelijkbare groot heden. Wél heb ik geschreven, dat Parijs en Amsterdam zeer veel terrassen bezitten en dat het toch zo fijn zou zijn als wij in Leeuwarden ook terrasjes „voor de gewone man en de gewone vrouw" (zo stond het er!) zouden hebben. Ik houd vol, dat de bestaande terrassen in Leeuwarden de oorzaken laat ik buiten beschouwing er wél zijn voor rijke veefokkers, handelsreizi gers van grote firma's en nu kennelijk ook voor hoofdredacteuren van Friese dag bladen, maar niet voor de landarheiderszoon of de metaalbewerker uit de Vegelindwars- straat. Dat de bestaande terrasjes mij niet naar de zin zijn, omdat ik niet de kans wil lopen, dat een zakenman naast mij iets duurders bestelt, is dus een aardig gestelde, maar zeer beslist onaardige vereenvoudiging van wat ik Heb geschreven. Ik heb mij slechts tot tolk gemaakt van de zeer velen, die het inderdaad het moge de heer Schurer ver bazen niet prettig zitten vinden op de door de heer Schurer gefrequenteerde ter rassen. Als mijn persoonlijke mening moge ik tenslotte geven, dat ik mij evenmin thuis zou voelen op een terras, waar een anders zo integer man als Fedde Schurer „op in moaie simmerdei" eerst „fredich sit to dreamen" en dan plotseling het spook van „ter-rasdiskriminaesje" meent te zien. Want schenkt men daar wel zuivere koffie? W. R. STEUR Q

Leeuwarder Gemeenschap | 1953 | | pagina 9