,/C^eeuwarber tjemeenscljaH Vele stuivers maken een groot bedrag Muziek en voordracht Instructief concert voor scholieren Filmstrook voor vertoning gereed Nieuws van de Stichting 11 De stichting „Leeuwarder Gemeenschap" heeft, bij het begin van het winterseizoen, verschillende nieuwe initiatieven ontwikkeld. Een deel van de plannen is al uit het eerste stadium van voorbereiding getreden en kan dus worden gepubliceerd. Ze be treffen een instructief concert voor scholieren en amateur-avonden op het gebied van muziek, zang en voordracht. Daarnaast kan thans worden aangekondigd, dat de lichtbeeldenstrook van oud-Leeuwarden is klaar gekomen en beschikbaar wordt gesteld voor verenigingen, scholen enz. We nemen aan, dat ook dit stukje werk van de „Leeuwarder Gemeenschap" in brede kring belang stelling zal ontmoeten. Ten slotte mag gewezen worden op de voortgezette bemoeienis van de Stichting met het werk van het knutselaarscomité „Het Stokpaardje". De verdere ontwikkeling van het werk van de „Leeuwarder Gemeenschap" hangt uiteraard in sterke mate af van de financiële middelen, waarover de stichting de beschikking krijgt. Daarom is het nuttig nog eens op de vijf-centactie te wijzen. Nu de stichting haar werk terrein tracht te vergroten en te verbreden is deze vorm van financiële steun dringend nodig. Het is een subsidieverlening, die bijkans ongemerkt flinke bedragen in de stichtings- kas kan brengen, want een stuiver toeslag op entreeprijzen is een geringe extra-belasting voor het uitgaande publiek. Het aantal verenigingen enz., dat op deze manier medewerking verleent, is voor een aanzienlijke uitbreiding vatbaar. Men kan zich daarbij spiegelen aan het goede voorbeeld van anderen, aan wie het stichtingsbestuur stellig dank is verschuldigd voor hun steun. We noemen: de Warenschouw, Kunst aan Allen, de vereniging „De Harmonie", de Leeuwarder Muziekschool, de P.v.d.A., de Ver. van Huisvrouwen, de toneelvereniging Ten Kate, het Centraal Drankweer Comité. Misschien mogen we in een volgend nummer van ons blad een uitgebreide lijst van nieuwe medewerkers publiceren? De „Leeuwarder Gemeenschap" organi seert in het komende winterhalfjaar vier openbare muziek- en voordrachtavon den en wel op 18 November, 16 December, 20 Januari en 17 Februari in de Groene Weide. De bedoeling van deze avonden is: ore muziekleven te stimuleren, de voor drachtkunst in het middelpunt van de be langstelling te plaatsen en tevens onze goede en veelbelovende amateurkrachten eens naar voren te halen. Instrumentale en vocale solisten, zowel als instrumentale en vocale duo's, trio's en kwartetten kunnen zich voor één van deze avonden opgeven. Het inschrijfgeld voor deze avonden bedraagt 50 cent per persoon. Tot slot van deze serie zal op 10 Maart 1954 in de Harmonie een steravond worden gehouden van de beste krachten uit de voorgaande avonden. De burgemeester heeft zich bereid verklaard deze avond officieel te openen. Al deze avonden zullen een ge varieerd karakter dragen. Hiervoor is het noodzakelijk, dat een ieder, die aan deze avonden wenst mee te werken, volledig het daarvoor bestemde formulier invult en op stuurt aan de heer Sj. Nieuwland, Piet Hein- straat 11 (telefoon 7480). Indien deze avonden een succes worden, ligt het in de bedoeling dit elk winterhalf jaar tot een terugkerend evenement te maken. Het slagen hangt echter af van de spontane medewerking van de diverse ver» enigingen, instellingen en leraren. Inschrijvingen voor 18 November en 16 December moeten uiterlijk op 1 November en die voor 20 Januari en 17 Februari op 1 December zijn binnengekomen. De „Leeuwarder Gemeenschap" heeft in overleg met de wethouder van Onder wijs, de heer J. K. Dijkstra, en de inspecteur van het L.O. in de inspectie Leeuwarden, de heer L. Schipper, besloten voor de leerlin gen van de 6e, 7e en 8e klassen van het L.O. en eerste klassen ULO, een instructief schoolconcert te doen geven op Zaterdag 7 November a.s., des middags van 3.30 uur tot ongeveer 5 uur in de Harmonie, alhier. Het programma vermeldt een concert, te geven door één der beste harmonie-orkesten hier ter stede en een dito zangkoor, afge wisseld met voordrachten en toegelicht door sen terzake kundige. Tot slot zullen volks liederen worden gezongen door het koor en alle aanwezigen, met orkestbegeleiding. Medewerking zullen verlenen de muziek vereniging „Ons Genoegen", de Ghr. ge mengde zangvereniging „Cantabilé" en H. Geertsma en J. Betnema, voordracht. De algehele leiding heeft G. Visser. U ziet, een aantrekkelijk geheel! Teneinde deze middag te doen slagen, roept de Stichting de medewerking in van alle onderwijskrachten, om de jeugd in te lichten en op te wekken, eventueel in groepsverband deze middag in groten ge tale te bezoeken, opdat het concert een succes zal zijn en door meer van dergelijke concerten kan worden gevolgd. De entréeprijs is zo laag mogelijk gesteld, n.l. 12 cent per persoon, te voldoen bij de opgave van het aantal gegadigden, die voor 24 October a.s. dient te worden opgezonden aan de heer Sj. Nieuwland, Piet Ileinstraat 11 (telefoon 7480). De „Leeuwarder Gemeenschap" zal het zeer waarderen, indien enkele onderwijskrachten zich beschikbaar zouden willen stellen, mede te helpen bij het handhaven van de orde. In het gemeente-archief is een grote ver zameling prenten van oud-Leeuwarden aanwezig beelden, die de band tussen verleden en heden tonen en tegelijk laten zien hoeveel historische schoonheid uit het stadsbeeld is verdwenen. We zien Twee- baksmarkt en Eewal nog met de vroegere grachten, we zien de Grote Kerk in haar oorspronkelijke gedaante. We zien vele ver dwenen gebouwen en andere bouwwerken, zoals de Nieuwe Toren, die in de Klokstraat heeft gestaan en in 1884 werd afgebroken. En dan staan daar verder zij het nog slechts in beeld de oude stadspoorten, die eens de hechte grendels waren in het verdedigingswerk van de stad. Onherstelbare verliezen heeft het steden schoon van Leeuwarden in het verleden geleden. De tegenwoordige generatie kan dit slechts betreuren en mag dit met recht doen, omdat de neiging tot conserveren thans veel groter is dan vroeger. Er wordt ook nu over de demping van grachten ge sproken en er wordt verschillend gedacht over dit probleem. Maar ook bij de over wegingen van de voorstanders leeft het besef, dat demping naast winst een onher stelbaar verlies oplevert. Wanneer men dit in de vorige eeuw duidelijker had begrepen, dan zouden Tweebaksmarkt en Eewal nu misschien nog overeenkomst hebben ver toond met het beeld van vroeger en dan had men nu wellicht de demping van de Voorstreek, als belangrijkste verkeersader, als een minder groot verlies kunnen zien.

Leeuwarder Gemeenschap | 1953 | | pagina 2