laucle fonteyne en het drukkershuis in de St. Jacobstraat Het huis in de St. Jacobstraat 4 J_|et huis St. Jacobstraat no. 13, waarin vroeger de N.V. van Dam's Brood- en Koek- fabriek gevestigd was en thans de fotohandel van Van Kampen is, werd door de vereniging Hendrick de Keijzer in 1928 aangekocht, zodat het behoud van de fraaie Renaissance-gevel uit 1635 verzekerd is. In zijn Geschiedkundige Bibliographic van Leeuwarden schrijft W. Eekhoff: „Het is meer dan vermoedelijk, dat (Claude) Fonteyne weldra zoveel voorspoed in zijn zaken genoot, dat hij in 1635 in de St. Jacobstraat het grote huis met sierlijk bewerkte gevel liet bouwen, dat genoemd jaartal voert, benevens de afbeelding van een boekdrukkerij in hartsteen". Algemeen wordt aangenomen dat de drukkeT en uitgever Claude Fonteyne dit huis heeft laten zetten, maar dit is onjuist. In de Stedelijke Bibliotheek van Leeuwarden komt een boekje voor onder de titel: „d'Oprechte Coopmans-Almanacck voor 't jaar Christi 1635", etc. Ghedruckt tot Leeuwarden, bij Claude Fonteyne, Boeckdrucker in de Grote Kerk straat, in de Druckerij". Hieruit blijkt, dat Claude Fonteyne in 1634, toen deze almanak gedrukt werd, zijn drukkerij in de Grote Kerkstraat had. Hij bezat deze drukkerij daar nog, toen hij in 1647 een perceel daarnaast in de Grote Kerkstraat kocht. een bekwaam boekdrukker te Leeuwarden te voorzien, Claude Fonteyne aangespoord zou hebben, zich hier te vestigen, onder belofte van zijne bescherming, zoals Halbertsma in zijn „Hulde aan Gysbert Japix", blz. 365, en Eekhoff schrijven, naar het rijk der fabelen verwezen worden. De graaf van Nassau heeft geen invloed gehad op zijn vestiging hier ter stede. W/ie heeft dan het prachtige huis in de St. Jacobstraat met de afbeelding ener drukkerij op de gevelsteen, laten bouwen? Dat is een andere drukker geweest, n.l. Dhck Alberts. Hij was geen Leeuwarder van geboorte. Alberts kwam van Deventer en vestigde zich hier omstreeks 1610 als boekbinder. In 1612 verkreeg hij het bur gerrecht van Leeuwarden en hij huwde in T Toe kwam het, dat de Parijzenaar Claude 1 Fonteyne zich als drukker te Leeu warden vestigde en waar was zijn drukkerij in de Grote Kerkstraat? Voor de oplossing dezer vragen moet ik even verder tcnig- gaan. Op 8 Augustus 1607 trouwde te Leeuwarden de bekende Abraham van den Rade, boekdrukker der stad, met Tanneke mr. Jan Claix dr. Dit echtpaar kocht in 1619 een huis in de Grote Kerkstraat aan, dat beschreven wordt als een „nieugeboude grote huysinge met het hoff ende achter- huysinge ofte schuyre staende aen het diept". Door vergelijking met andere koop- acten kon ik vaststellen, dat dit huis het derde perceel is van de Doelestraat af naar het Oosten, het pand waarin thans de tim- merwinkel van de heer Vis is gevestigd. Het laatste werk, dat wij van de pers van Abraham van den Rade kennen, is de Gravure van Pieter Fed des op de inhuldi ging van Graaf Ernst Cashnir van Nassau, in 1621. Niet lang daarna moet hij over leden zijn. Zijn weduwe zette de zaak voort: een huwelijksvers van 3 Maart 1622 is gedrukt bij de Weduwe van Abraham van den Rade. In 1624 hertrouwde zij met de boekdruk kersgezel Claude Fonteyne. Door dit huwe lijk verkreeg de drukkersknecht Claude Fonteyne de dmkkerij van Abraham van den Rade, waarin hij waarschijnlijk reeds werkzaam was, en zo komt het, dat hij in 1628 het burgerrecht van Leeuwarden ver krijgt. (In het burgerhoek staat hij inge schreven als „Claude Fonteyne, van Paris boeckdrukker"). Daarmede mag de veronderstelling, dat graaf Ernst Casimir, om in het gemis van

Leeuwarder Gemeenschap | 1953 | | pagina 4