\^j - Openbare Leeszaal Twee jaar na 1919 was de Open bare Leeszaal gehuisvest in een huis in de St. Jacobstraat. Dit was het interieur. Van 1903 tot 1919 was de Openbare Leeszaal ondergebracht in een pand aan de Waeze. Gezelligheid en warmte straalden af can het kacheltje. Lezen kun mits goed geleid een aller belangrijkst wapen worden in de strijd tegen de vervlakking van deze tijd. Doen wij, ouders, in dit opzicht wel alles, wat we kun nen en moeten doen? Geven wij ons er wel voldoende rekenschap van wat en hoe onze kinderen lezen? Er is een oude klacht, nog onlangs op het congres „Boek en Jeugd" uitgesproken door de bekende kinderschrijver W. G. van der Hulst, over de leesluiheid van het kind onzer dagen. Wie van huis uit niet de be hoefte meekrijgt door middel van lectuur andere werelden binnen te treden, is een arm mens. Het gezin moet hier, naast de school en de jeugdbeweging, stimulerend optreden. Mijn moeder vroeg mij, toen ik een jaar of tien was, of ik haar Hector Malot's on volprezen „Alleen op de Wereld" wilde voorlezen. „Ik haw it seis to drok mei breidzjen, sjoeh!) Avond na avond genoten we er samen van. En ik geloof stellig, dat deze dienst (ieder kind wil graag behulp zaam zijn!), die ik haar z.g. bewees, er veel toe heeft bijgedragen me tot een boeken vriend te maken. Ouders: bevordert opzettelijk de leeslust van Uw kind. Zijn leerlust zal er wel bij varen. Met voorlezen en meelezen kunt veel bereiken. Maar dan geen „Schundlite- ratuur" in kinderland! TAe O.L.B. bestaat vijftig jaar: een uit- stekend middel, om dit feit vrucht dragend te herdenkenmeent het bestuur te hebben gevonden in het organiseren van de tentoonstelling „Boek en Jeugd", in samenwerking met de Jeugdleeszaal-com missie. Op 21 November wordt de expositie geopend in het Princessehof in de Grote Kerkstraat. S. DE BRUIN IAe vereniging Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Leeuwarden viert dit jaar haar gouden jubileum! Ze werd in 1903 op initiatief van het Nuts- departement opgericht en dit was zeer zeker geen toeval; het is nog steeds een „nut"tige vereniging. Vele oudere Leeuwarders zullen zich het interieur van het eerste Leeszaalgebouw aan de Waeze herinneren, waar 's winters het snorrende Godinkacheltje een intieme sfeer schiep en wijlen M. Braaksma, de eerste tijd zonder enige hulp, de leeszaal populair wist te maken. Toen dit pand door verkoop in 1919 moest worden verlaten, werd de Leeszaal tijdelijk in een huis in de St. Jacobstraat onderdak verleend en twee jaar later werd definitief het bekende ge bouw aan de Tweebaksmarkt betrokken. Duizenden vrienden van het goede boek, duizenden bezoekers van de kranten- en tijdschriftenzaal, (wist U, dat deze, evenals de studiezaal voor een ieder gratis toeganke lijk is?) duizenden studerenden en mu ziekliefhebbers hebben de drempel van dit gebouw overschreden. En bovendien breidde de O.L.B. het uit- leenwerk gedurende de laatste jaren uit en met overtuigend succes! door middel van het rijdend filiaal: de Bibliobus. Door ruimtegebrek en om redenen van fi nanciële aard moest de O.L.B. echter op één gebied in gebreke Hij ven: De jeugd moest voor de deuren blijven staan, al werd haar dan in de Bibliobus een bescheiden plaatsje gegund. P en uiterst belangrijk werkterrein moest tot voor enkele jaren worden overgela ten aan de Vereniging Jeugdleeszaal, die nü in het verband van de O.L.B. opgeno men in het verleden voortreffelijk werk heeft verricht onder de bezielende leiding van mej. T. Rienks, die al dit werk belange loos heeft verricht. Zij verdient daarvoor grote dank en waardering. Lezen, het eerste verplichte vak op de lagere school, op de middelbare school uit groeiend tot Letterkunde, is zeker geen zaak, die de school alleen aangaat.

Leeuwarder Gemeenschap | 1953 | | pagina 6