10 It is hast weer sof eer. De hiele stad staat in het teken fan de ouwe man". Deze woorden uit Manus Briltsje onder het klokje, waar een ploeg van een man of tien de tijd tracht stuk te slaan. Liuwe (eens koloniaal) wil weten, „wie sien ouwe man Manus eigenluk bedoelt". Rein Flewiel: „Och, hij bedoelt, dat het op 'e N ijst ad stinkt van ouwe Drees- mantsjes. Dochst oek niet, Auguust?" Maar vóór Auguust zijn eeuwig klaaglied op de nood van de „Dreesmantsjes" kan aanheffen, zegt Manus snel: „Meensen, nou wu ik jimme toch gochemer hewwe. Wie su ik nou anders met de ouwe man be- doele as Sunterklaas!" „Sunterklaas", klonk het als een echo uit meer dan één mond, „Sunterklaas". M. Briltsje ziet triomfantelijk in het rond. Het is Auguust die weer „freemd en nuver met de klompen in 't spul komt": „Late we eerluk weze, mannen, mar foor die flautviteiten hewwe wij Dreesmensen ommers doch gien geld'. „Jouw pakeseggers salie der wel anders over prakkessere", snibt Rein Flewiel. „It is een kienderfeest, man, een prachtig mooi kienderfeest". „Dat prachtig mooi senten kost", troeft Auguust. „Nou, en al suden je nou niks kope en alleen maar kieke, dan is 't nog mooi ommers", mengt Dikke Dorus zich in het gesprek. „Ajje de smoeltsjes fan die kien- derkes mar kieke, dan wur je al anders fan binnen". Dorus bijt van ontroering in zijn machtige, gele snor. „Ik hew één keer in mien leven foor Sunterklaas speult, mar dat was de moeite weerd, jonges". Dat is Sterke Willem, die met de frons van-gezag in het voorhoofd, tactisch een wending aan het gesprek tracht te geven. Het lukt. Manus: „Hestou er foor Sunterklaas speult, Willem, nu, ju, hoe gong dat?" Willem (van het hekje wippend): „Het zal suwwat een twintig jaar leden weze. Nou twintig, miskien oek wel vijf-en-twintig. Krap-an, vijf-en-twintig denk ik. Wi; woonden doe nog in 'e Muntsjemuurstraat. Ik was Vrijdags op 'e merk en de andere dagen in 't losse werk op 'e Fortuna. Daar werkte oek een man fan de ouwe Land- buurt. Hoe hiette die kerel oek al weer. Ja, Vlagsma was 't. Jou hewwe em wel kennen, Liuwe". Liuwe: „O, son geizige kerel met een grote pruuk swart haar. Sien fader liep met de broodkar". Willem: JustNé, sien ome liep met de broodkar. Sien fader niet. Daar bist mis met". Rein: „Wat geeft dat nou mannen, wie met die broodkar liep. Willem must bij die geizige kerel foor Sunterklaas sveule, daar sal 't wel op uutdraaie". Willem: „Krekt, Rein. Die Vlagsma komt mie een keer op siede en seit: „Hoor es, Willem, ik hew vijf beukerkes tuus, die allemaal nog aan Sunterklaas gelove. Kenstou fanavond oek komme te strooien?" Dikke Dorus: „Dus, dou hoechste niet een rood guddien om en een mijter op 'e kop. sterke?" Willem: „Wel né, seun. Wat op de deure boemze en wat rare geluden make en dan strooie". Auguust neuriet: „Hoor, wie klopt daar kind'ren?" Rein (aanvullend): ,,'t Is Sterke Willem zeker!" Willem: „AUafijn, mannen, om hort te gaan, ik op een aavund naar de Land- buurt. Ik must op nummer 78 wese. De klep fan 'e pet diep in 'e ogen en de buse fol peperneuten. Nou is dat op die Land- buurt een hele soekerij, mar eindelijk ja, dan was ik bij nummer 78. De lamp brandde en de guddienen waren dicht". Liuwe: „Dus jou hoefden niet te vragen: Jan, brandt de lamp al?" Willem: „Né. Nou ik fersichtig de deur open en 't gankje in. Nou was 't nuvere, dat het sto stil was. Anders singe de kien- ders nog wel es ferskes hé. Fan de stoom boot en de maan deur de bomen en al so meer. Mar hier niks fan dat alles. Ik werom en een lusifer bij 't nummer- bordsje houwe: ja, 't was 78". Rein: „Had die geizige gien naam op 'e deur?" Willem: „Né, jong. Mar ja 't nummer was goed. Dus ik denk: vooruit Willem, maar een end weg strooie". Liuwe: „Ha, lui opperaasje peperneut, suden se dat teugestooordig wel noeme. Opperaasje peperneut". Willem: „Slaan dien waffel der nou niet iederkeer in, Liuwe, dat brengt mij mar fan mien apropos". De rest: „Ja, stil jonges. Laat Willem nou deur fortelle. It wurdt nou spannend". Willem: „So is 't. Een indianeboek fan Karl Marx is der niks bij. Nou dan, ik sluup weer naar de kamersdeur toe en ik brul so hard as ik kan: Zijn hier ook stoute kinderen?" Willem schreeuwt zo hard, dat de fietsers, die voor het stoplicht moeten wachten, verwonderd naar het groepje mannen kijken. Maar die merken daar niets van. Alle tien staan ze in het donkere gangetje van het stille huis in de Landbutirt en brullen met Willem: Zijn hier ook stoute kinderen? „Nou, en toen Willem?" Willem: „Ik had dus ropen van: Zijn hier ook stoute kindertjes? En daar fliegt de deur open en ik krij mie der een klap op 'e kop, dat ik ging host tegen de flakte. En pal daarover heen krij ik een shop, dat ik lag in 't bleekje voor dat 'k er erg in hadde. En de meensen kwamen buten- deur stuwen, want ik brulde fan de pine". Grote verwondering is te lezen op dc gezichten van Willems aandachtig gehoor. Liuwe: „Hat die geizige meclpude die so te pakken, sterke. Hoe sat dat in mekaar?" Willem: „Ah, wel né man. Luuster mar. Ik lag daar in 't bleekje en de peper neuten lagen in het gras. En toen seit één fan die frouwen, die der bij was: llestum eindeluk te pakken kregen, Geert? Gelukkig al, seit Geert, die vuile slrimer en bangmaker. Ik sei, waar hewwe jim it over, meensen. Ik stt strooie. Mar die Geert sei: Hoor die minne hon nou es: Ilij sü strooie. En gisteravond jaagt-ie ons een doodskrik op 't lief deur op 'e ruten te slaan. En Sundagavurul smiet-ie voet zoekers in 'e gang. Hij su strooie. Dou gaast naar de pliesje, jonkje". Rein: „Hestie der uut prate kennen, Willem?" Willem: „Nou met moeite mannen. Der waar gelukkig een fent, die mie kon en na feul fieren en fijven hewwe se annomen, dat het een misverstand waar. Se hadden de ferkeerde te grazen had". Dorus: Mar nou begriep ik nog niet, hoe die Geert in het huus van de geizige kwam. Waar bleef die vlaggeman nou?" Willem: „Dat komt nog. Ik de andere dags naar 't werk met een neus derbij en j< blauwe plakken en ik naar die geizige. Mar foor ik mien woordsje doen kon, begint ie al uut te faren: Dou bist oek een mooie kerel. Waar bist bleven guster- avund met dien peperneuten? Ik seg: woonstou op 78 of woonstou niet op 78? Hij seit: Ik woon Landbuurt 78. Ik sei: Dat liegst, so geisig ast bist. Ik hew op 78 weest en daar woonde een Geert en die het mij in de bleek skppt". Rein: Nou, ju wat sei die doe?" Willem: „Hij sei: Geert, Geert? Ik sei, ja Geert. O, sei die toen, nou begriep ik ut. Dou hest op Achter Landbuurt 78 weest, mar dat is de Landbuurt niet. Ha, ha, ha, wat een bak. Mar komst nou een andere aavund, Willem?" Liuwe: „Wat hest deen, Willem?" Willem: ,)Niks! Ik hew seit: Dat mut die ouwe kerel uut Spanje self mar apknappe. Ik sien 'em al met de mijter skeef in 't bleekje sitten!"

Leeuwarder Gemeenschap | 1953 | | pagina 10