„cJ-let ^Stokpaardje" Inlichtingencentrum van 3 ding tussen kunstnijverheid en knutselen. Gemakkelijk (al te gemakkelijk, menen wij) wordt er een band tussen deze vormen van „handenarbeid" gelegd en dan ontstaat de neiging om tot een rangschikking naar be tekenis te komen. Daarbij verkondigen som migen de opvatting, dat het knutselen een minderwaardige vorm van kunstnijverheid is; de kunstnijverheid geeft uiting aan een artistieke scheppingsdrang, tekent dus de perSoon van de maker in het werkstuk, terwijl het werkstuk van de knutselaar elke persoonlijke en artistieke opvatting ont beert. De maker daarvan demonstreert slechts de mate van zijn vaardigheid, vindingrijkheid en accuratesse. Opvallend kan dit slechts in het negatieve zijn; een volmaakt werkstuk draagt geen spoor van de „worsteling met de materie'' en draagt geen sporen van een persoonlijke opvat ting. Zo geredeneerd valt een vergelijking dus uit in het nadeel van het knutselen en speciaal de modelbouw. Maar is deze ver gelijking rechtvaardig? Wij menen van niet, omdat men in beginsel met onverge lijkbare grootheden te doen heeft. De modelbouwer is geen sierkunstenaar en hij heeft ook geen pretenties in deze richting. Hij wil de werkelijkheid nabootsen, zuiver op schaal en zo mogelijk tot in alle onderdelen. Hij zoekt niet naar de vorm geving, hij zoekt naar de middelen om tot een nauwkeurige weergave in miniatuur te De heer Ypes, secretaris van „Het Stokpaardje" en enthousiast btnnver van scheepsmodellen. \\/ut er op het ogenblik in Leeuwarden wordt gedaan aan het probleem van de vrije tijdsbesteding is waarschijnlijk uniek in het land. Het knutselaarscomité „Het Stok paardje" houdt zich niet alleen bezig met het organiseren van tentoonstellingen, het bemoeit zich ook met het geven van voorlichting aan knutselaars of aan degenen, die dit willen worden. Daartoe is een uitgebreide lijst van adviseurs beschikbaar, die - doorgaans thuis - bereid zijn de belangstellenden op weg te helpen. Elk van deze adviseurs heeft z'n eigen specialiteit of enige specialiteiten; de een is op de hoogte van alles wat de model-scheepsbouw betreft, de ander is deskundig op het terrein can de vliegtuigbouw en 20 zijn er nog veel meer onderafdelingen van het uitgebreide knutselambacht. Hun. adviezen kunnen de beginneling op. weg helpen en de gevorderde knutselaar over een dood punt heen brengen. Dit is nodig, want de weg van de beoefenaar van het ambacht-in-miniatuur ligt vol voet angels en klemmen. Waar vindt hij een bouwtekening en beschrijving voor het plan, dat hij denkt uit te voeren? Welk materiaal moet hij gebruiken en waar kan hij dit krijgen? Welk gereedschap is nodig en hoe moet dit gehanteerd worden? Hoe zit het met de verf en met het schilderen? En in het algemeen: wat ligt binnen het bereik der vaardigheid van de gewone man, die zich niet beroepshalve beweegt op een terrein, dat nauw verwant is aan dat van het knutselobject? Een kantoorbediende zal eerder voor onoverkomelijke technische moeilijkheden komen te staan dan een in strumentmaker. Wie met enthousiasme een werkstuk aanpakt, maar later moet ervaren, dat het zijn krachten te boven gaat, zal de zaak in een hoek smijten en moeilijk de moed vinden om nog eens iets op stapel te zetten. Aanmoedigen, maar eventueel ook waar schuwen, is de taak van zo'n adviseur, die zelf misschien door schade en schande wijs is geworden. Hoeveel mensen zijn niet op gewekt en vol goede moed gestart met het bouwen van een (electrische) miniatuur- locomotief om later te ervaren, dat ze niet verder konden? Maar hoeveel mensen zijn er ook, die wel eens een scheepsmodel zouden willen bouwen, maar er niet aan durven beginnen, omdat ze zichzelf onder schatten en de moeilijkheden overschatten? zeer voor de vele andere manieren, die tot een zinvolle besteding van de vrije tijd kunnen leiden: de beoefening van sport, spel, kunst en kunstnijverheid, het verza melen het terrein der liefhebberijen is wel zeer breed. Waar zich nieuwe initia tieven ontwikkelen, daar mag men van de kant van de Leeuwarder Gemeenschap rekenen op de steun en aanmoediging, die ze verdienen. Het initiatief van „het Stokpaardje" heeft ook andere reacties te voorschijn ge roepen dan de steun van de stichting „Leeuwarder Gemeenschap", die meent te kunnen volstaan met hef scheppen van de financiële mogelijkheden voor de uitvoering van dit werk. De eerste heeft betrekking op dc verhou- De leden van „Het Stokpaardje" hebben dit adviserend werk dus op zich ge nomen en ze doen dit belangeloos, zoals dit ook bij de organisatie van de tentoonstel lingen gebeurt. De financiële consequenties van dit weTk zijn voor rekening van de stichting „Leeuwarder Gemeenschap die het aanmoedigen van de vrije tijdsbesteding graag tot haar taken rekent. Het spreekt overigens vanzelf, dat niet alleen het knut selen aanmoediging verdient, dit geldt even-

Leeuwarder Gemeenschap | 1953 | | pagina 3