V D De filmstrook De vijf-centsactie De amateurs Wit' wil «lil xcilMcliip bouwen? 4 komen. Zijn werk wordt beheerst door inzicht en vaardigheid, het is zuiver van technische aard vooral wanneer hij niet alleen het uiterlijk van het model in over eenstemming met de werkelijkheid wil brengen, maar dit ook de eigenschappen van het origineel wil geven: een rijdend treinmodel, een vliegend vliegtuigmodel. Hij streeft dus naar „echtheid" en zal pas tevreden zijn, wanneer hij de werkelijk heid zo dicht mogelijk benadert. Hij gunt zichzelf geen vrijheid van opvatting en kan geen artistieke elementen in zijn werk brengen. Maar desondanks kan er iets moois uit zijn handen groeien en zijn werk kan ook zinvol zijn. Waar zou men nog zo'n prachtig zeilschip uit de Gouden Eeuw kunnen zien, wanneer er geen be kwame modelbouwers waren? Naast het modelbouwen staat dus de kunstnijverheid, die zijn eigen, grote waar de heeft, maar in een ander vlak. De neiging om met elkaar te vergelijken zou geringer zijn, wanneer de uiterlijke over eenkomst in de beoefening niet zo groot was. Maar dit mag geen roden zijn om het een geringer te schatten dan het ander. p\an hebben wij de laatste maanden een streven kunnen bespeuren om het werk van „Het Stokpaardje" te verbreden tot het terrein van de hele vrije tijds besteding. Op zichzelf is dit natuurlijk uitstekend, maar wanneer deze verbreding ook zou betekenen, dat de organisatie voor een belangrijk deel uit handen van het bestaande comité zou worden genomen, dan zien wij een ernstig gevaar. De be oogde uitbreiding zou al te gemakkelijk tot afbraak kunnen leiden van wat thans plaatselijk tot stand is gekomen. En dat zou verlies voor de plaatselijke samenleving betekenen, vooral omdat het bevorderen van de huisvlijtbeoefening hier zo direct en zo practisch wordt aangepakt. Het probleem van de vrije tijdsbesteding is niet nieuw, er wordt veel over gesproken, en dat heeft z'n nut. Maar het doen is be langrijker dan het spreken, zelfs wanneer het eerste voor een kleiner milieu gebeurt dan met het laatste het geval zou zijn. Daarom menen wij, dat men de leden van „Het Stokpaardje" ongestoord zijn gang moet laten gaan en niet moet proberen hun werk over te nemen en uit te breiden. Geef hun de kans en geef hun de steun, die ze nodig hebben. Dan voorzien wij, dat Leeuwarden straks een unicum op het ge bied van de vrije-tijdsbesteding te zien zal geven een voorbeeld voor heel het land. Dat zal het geval zijn. wanneer „Het Stokpaardje" de beschikking krijgt over een centraal inlichtingenbureau, waar ieder die dit wenst, zijn licht kan opsteken. Dit is naast de tentoonstelling van het volgende voorjaar het doel waarnaar het comité thans streeft. heeft van één meter. Het aardige is, dat het scheepje uit eenvoudige, goedkope materialen te bouwen is, terwijl de con structie ook onervaren knutselaars het voor uitzicht van een aantrekkelijk resultaat biedt. Daar komt nog bij, dht het een goede zeiler is. Uiteraard zijn de prestaties afhankelijk van de nauwkeurigheid, waar mee het scheepje wordt gebouwd. Dit schip heeft „Het Stokpaardje" gekozen voor een modelbouwwedstrijd, die verbon den wordt aan de tentoonstelling in het volgende voorjaar. Misschien bestaat daarna (de volgende zomer) de mogelijkheid een zeilwedstrijd met deze scheepjes te houden. r\eze twee foto's tonen een zeilsehip-in- aanbouw en het afgewerkte schip. Het is een zeilend scheepsmodel, dat een lengte Wie dit modelschip wil bouwen, kan voor het luttele bedrag van 85 cent een com plete bouwtekening met een uitvoerige be schrijving ontvangen. Bestellingen kunt u richten tot de secretaris van „Het Stok paardje", de heer J. IJpes, Weerd 3, Leeu warden. Bij schriftelijke bestelling gelieve men een postwissel te sturen. NIEUWS VAN DE STICHTING rVe filmstrook met vijftig beelden van oud-Leeuwarden heeft de eerste ver toningen achter de rug. Merkwaardig was, dat de eerste aanvraag niet uit Leeuwarden kwam, maar uit Hantumhuizen, waar de Hervormde school gading maakte naar deze ook voor het onderwijs zeer prettige en nuttige prentenverzameling. De Katholieke Meisjesschool heeft de strook ook in bruik leen gehad; op de lijst staan verder de Ver eniging van Volksonderwijs, de Vereniging van afgestudeerden van de M.T.S. en nog enige scholen en verenigingen. Wie een strook denkt te vertonen bespreke tijdig een datum. Men dient zich daartoe in verbinding te stellen met het secretariaat van D.L.G., p.a. Phoenix rijwielfabrieken, Leeuwarden, Telefoon 6844. Mej. R. Kooi- stra verzorgt daar de administratie van dit onderdeel van het werk van D.L.G. De huurprijs van de strook is, zoals bekend, 1.50 per avond. e vijf-centsactie, waarvan U in dit nummer de noodzakelijkheid sterk wordt beklemtoond, heeft ook in de af gelopen maand weer enige uitbreiding ondergaan. De Vereniging van Vrijzinnig Hervormden en de Vereniging voor Volks onderwijs droegen hun stuivertje bij tot ondersteuning van het werk van D.L.G. De beoefenaars van muziek, zang en voor dracht hebben niet de belangstelling ge toond voor de aimateuravonden, die wij hadden verwacht. Jammer genoeg heeft het bestuur van D.L.G. daarom moeten be sluiten deze avonden niet te laten door gaan. Het instructieve concert, met voordracht, voor scholieren op T November trok de be langstelling van achthonderd leerlingen, met de „bijbehorende" onderwijskrachten. In Januari wordt weer een instructief con cert gegeven.

Leeuwarder Gemeenschap | 1953 | | pagina 4