I 1 Huiler liet klokje Speciaal naar aanleiding van de rubriek „Onder het Klokje" in ons vorige nummer delen wij mede, dat de namen van sprekende of bespro- ken personen gefantaseerd zijn, voor zover niet nadrukkelijk liet tegendeel blijkt. Het streven daarbij is, namen te kiezen, die in werkelijkheid niet bestaan, maar op dit punt is volledige zekerheid uiteraard moeilijk te krijgen. In het vorige artikel is zo'n naam, waarvan wij het bestaan niet vermoeden, enige malen gebruikt, terwijl in werkelijkheid een thans overleden stadgenoot deze heeft ge dragen. Dat hierbij geen enkel op zettelijk verband tussen de werke lijke en de gefantaseerde naam be staat, zal de lezers duidelijk zijn. - Red. D.L.G. L"r staat ten olieboüenkraam op het terrein van de mannen, die tot nu toe niet door vorst en sneeuw van hun plekje onder de klok zijn verjaagd. Sterke Willem: „As ik oliebollen ruuk, mut ik an Oudjaasdag denke. Het is gauw weer sofeer". Rein Flewiel: „Ja, mannen, het gaat oegrieslukke hard. So is 't één Jannewaris en so is 't één en dertig Désember". Dikke Dorus: „Tetman sü wel segge: üc tied liout gien skoft en sü is 't. Wat is een jaar? Wat seg ik? Wat binne tien, twintig jaar? Omrners niks". August: „En de lasten komme met de jaren. Hoefeul Dreesmantsjes süden der jan 't jaar weer niet bijkomen weze? F er- skeidene docht ik". Li uwe: „Ja, mensen, deze tied fan 't jaar maakt je mankeliek. Straks speult het orgel: Uren, dagen, maanden, jaren Dprus: „Jou mutte ophouwe Liuwe, een meens krijt het krap as-ie dy praten hoort. Niet dast ongeliek hest, hoor: daar niet van. Mar, jonge, jonge 7.0 staan de oude vrienden bij elkaar, in een weemoedige stemming, en omgeven door de geurtjes van de oliebollen en de stadsgrachten. Daar stapt een kittig meiske de telefooncel binnen om even later, onder de belang stellende blikken van Liuwe c.s. een ge sprek te voeren. Manus Briltsje: „Een mooie uutfiening die tillefoon. Je kenne de hele wereld uut- prate. Der salie so om Kersttied en Oud en Nij heen wel een soat gesprekken foerd mirre". Rein.- „Daar stanik je borg voor. Naar Austraalje, en Indië en Kanada en weet ik feul waar hene". August: „En Suudafrika". Rein: „Mar jou belle seker nooit wel, Auguust?" August: „Né, mar hoe dat so?" Rein: „Nou, omdat ik docht, dat Drees mantsjes daar gien geld fitor hadden. Ha, ha, ha". August protesteert, maar het kittige meiske, dat net de deur van de telefoon cel achter zich sluit, trekt weer aller aan dacht. Als ze in het gewoel van winke lende mensen verdwenen is, zegt Dorus en het wordt als een abrupte overgang ge voeld: „Se hewwe het in de raad oek over de Tontsjepiep liat. Hewwe jimme dat wel lezen?" Manus: „In de raad op 't stadhuus?" Rein: „Ja, wat dochstou, in de Veiligheids raad met al die vetomannen?" Dorus: „Stil nou, mannen, gien geharre war in deze gefoelige weken. Ja, in 'e raad het één et over ons Tontsjepiep hat!" Willem: „Wat hat dat nodich?" Dorus: „Nou, die spreker fon dat de piep na de fernijing te plat wudden waar. Hij wu graach wat meer „welving" hewwe, ston in 'e krante". Willem: „Daar sit wat in, daar sit wat in. Niet so gek anders om alle purroblemen fan 'e stad te bepraten. Ja, want son raad doet einliks niks anders as wij: prate, prate, prate over alles en nog wat. Wtj süden oek best foor gemeenteraad speule kenne". Manus: „Dan mut Rein seker burgemeester wurre, met son Süveren honneketting om 'e hals, ha, ha, ha". Liuwe: „Né, mar nou sonder gekheit, as wij nou es over de saken fan 'e stad prate süden en we mochten es een lisje fan wensen make foor 't nije jaar, dan praten wij oek gau een dag fol. Ik sü temeensen wel wat wete". August: „Ik oek wel. In 't eerste plak ferhoging fan de senteraasje fan de Drees- meensen". Rein: „Ach, Auguust jonge, dat sit dij mar hoog en het is oek wel nodich, mar daar ken de gemeente gien fluit an doen. Dat is een saakje fan 't riek". Willem (met de frons): „Der is één bran dende kwesje en dat binne de grachten Rein: „Ik hew anders nog nooit water brannen zien. Sterke". Willem: „Ah, hou dou dien ferfelende waffel nou es. Geef liever dien kiek op 'e saken die 't we nou bij de kop hewwe". Rein: „Een tunnel mut er komme, mannen, een tunnel". Dorus: „Dou bechelst in de Skraans?" Rein: „Ja, wat dochstou: onder de Olde- liove deur? Né, een tunnel, want je wurre hartstikkegek fan die overweg. Wachte, wachte, wachte. Een beste tunnel en we binne fan alle geseur af. We duke der bij de Beursbrug in en komme der op 'e hoeke fan 'e Hüsummerlaan weer uut". Manus: „Das een hele loop onder de grond, Flewiel. Magge we der niet bij et Husum- mer gemeenteliuus uut?" Rein: ,,'t Is mar een foorbeeld Manus, jonge. Mar der mut wat gebeure". Willem: „Nou hewwe wij de grachten en de tunnel en der binne we in fijf menuten over uutpraat. Das lang gien dag mannen. Der mut meer op het lisje". Liuwe: „Een mooi nusje luizen bouwe en de ouwe ilommei afbreke. Radikaal weze, jonges, raa-die-kaal!" Manus: „Ik prakkeseer mie de kop gek, want ik hew nog wat in 'e krante lezen. Wat waar dat nou mar weer esJa, ik bin der weer. Der is oek over klaagd dat het hier savus so donker is. Der mut meer licht komme". Dorus: „Heu, heu Manus, dou bist oek jong weest niet. Gun de jongelui nou oek wat". Willem: „Die redde hur evengoed wel en 't is feitwaar, der binne donkere straten bij. Om de nek te breken". Liuwe: „Ja, temeensen in 'e donkere dagen foor Kerstmis. Affijn, straks brande de keerskes in 'e kerstbomen weer. En wat bin der weer mooie boomkes bij. Kiek es an, de Lange piep liekt wel een bos. En 't ruukt so fris". Rein: „Daar binne de grachten niks bij. Mar die kenne 't niet houwe tegen de oliebollen en de kerstbomen". Willem: „Nou, wat segge jimme mannen, sa we mar ophouwe gemeenteraadsje te speulen. We kenne der toch niks an doen". Dorus: „Einliks musten we één ding boven an 't lisje sette. Wij niet alleen, mar alle meensen in 'e hele wereld. Begriepe jimme waar ik hene wil?" Willem: „Ik hew dy deur, Dikke. Dou wuust op 'e frede an". Dorus (zijn snor bewerkend): „Krekt, sterke, kerel dou hest het raden. Frede mutte we hewwe". Liuwe: „Sien, der gaat oek weer één tillefonneren". Willem: „Wete jimme, wat nou mooi weze su, mannen. Dat Eizenhouwer die Mailen- kof optillefonneerde en segge sü...." Rein: „Hallo Mal, met Eis hier. Een salicli uuteinde Willem: „Hou die nou es stil, flewielene. Der is stiver gien aardigliiet an wat te ver-

Leeuwarder Gemeenschap | 1953 | | pagina 11