Feiten en feitje* uit de vorige eeuw BOKKEMA Dit is de jonge-kind'ren-hoek Van oude Tante Pannekoek'. 12 tellen, wam dou siaatst iederkeer de bek erin. Dal doene wij toch oek niet aston an 't praten bist. Seg nou self". Rein: „As jimrne niet over een grapke kerme, dan smeer ik em liever, 't Is de moeite nogal wcerd". TAuwe: Drekt niet so opgelopen, Rein. Dou meenst het niet so kwaad, maar dou hest de bek wel es wat te feul in beide bannen". Dorus: „Stop, mannen. Wij kenne in deze gefoelige weken gien ruzies risikere. Het ferstand der bij en een bitsje goeie wil, anders kenne wij hier op 'e Tontsjepiep niet eens frede houwe". Willem: „Nou altafijn, Eizenhouwer het die Rus optillcfonneert en nou sü die segge 'nutte: Vut naam fan alle gewone meensen nut de hele wereld een goed nijjaar en salie wij riou tegare op 'e frede anhouwe?' Dorus: Mooi seit, Willem. Op 'e frede anhouwe. Die kant mut het uut". De bijval is groot en de ontroering van dit moment doet de mannen enige ogenblikken zwijgen. 'I ot Rein ruw de stilte verbreekt met de opmerking: „As it Eis en Mal dan maar niet net so fergaat as in hoop kienders, die langs de deuren lope op Nijjaarsdag". Liuwe: „Hoe bedoelst Rein?" Rein: „Der wut wel gauwerus seit: We geve niet!" Willem (met de frons): „Der is één bran dende kwesje en dat binne de grachten Dat is een saakje fan 't riek". 17 April 1819. De in 1818 opgerichte Nuts-tekenschool te Leeuwarden is de af gelopen winter bezocht door veertien am bachtslieden. 20 Sept. 1819. Aanbesteding van het repareren der paardenwedden bij de Hoek- ster- en Vrouwenpoorten te Leeuwarden. (Een wed was een drenkplaats). EEN FONKELENDE KERST-TAFEL Die dekt U het mooist met ons prachtige tafeldamast. Tafellakens - servetten en vingerdoekjes in eerste kwa liteiten. w.o. Elias. Bekijkt U deze prijzen eens: Kunstzijden damast, 130 x 160 8.75 Idem. zwaardere kwaliteit 11.— Tafellakens, van gemerceriseerde katoen 6.75 Idem van half linnen 11.50 Doe Uw tafel de eer aan van dit smetteloze tafellinnen NIEUWESTAD 1 23 t/o de Waag, TEL. 5891 Neen maar! Daar was een pracht-oplossing bij! Piet v. d. Wey, Franekerstraat 5, oud 13 jaar, stuurde een vers, waarin alle woorden verwerkt waren. Luister maar eens: Jan zei: is dat even fijn. Ik ga morgen met de trein. Naar m'n oom Tom, Je kent hem toch wel; Hij woont bij de Dom, Hij heeft een hele grote trom Hij loopt slecht, want hij is mank En zit daarom veel op de bank; lrouwens is hij een leuke prater, En heeft een zwarte kater Met een snoet zo zwart als roet Kijk es, daar loopt een vent, Ja daar, bij die tent. Piet heeft alleen vergeten, dat hij weer moest eindigen met 't woord waarmee hij was begonnen, met trein. En tante Pannekoek had voor roet bedoeld: rook; en voor tent - keet. V ant arbeiders rusten of schuilen in een keet en niet in een tent. Maar wat Piet schreef kan óók wel. Als jullie eens wisten hóé mooi het vers ook nog was geïllustreerd! De trem, de trom, de kater, de rokende schoorsteen, de manke-met-kruk en de tent, alles staat er op! Nu, Piet kan een prijs komen halen bij de Erven Koumans Smeding, Voorstreek 101103. evenals Willie Donath, Accamastraat 14, oud 14 jaar (zij zette ook roet en tent, inplaats van rook en keet) en van de jongeren Doortje Wiersma, v. Leeuwenhoekstraat 26, bijna 7 jaar oud, die goed raadde: kat, taart, tol, lam, melk - maar die ook weer met kat had moeten eindigen! Doortje, ik vind, dat je opa mooie brieven kan schrijven en ik hoop erg, dat Sinterklaas hem een nieuwe pijp heeft gebracht! Welbedankt Mannie Gramsma voor 't mooie vers op „De Werkgemeenschap" en wat maakte Janny Dokter mooie tekeningen van Zwarte Piet op 't dak met een zak vol geschenken en de maan, die door de bomen ziet! En zij schreef er een lange brief bij' Haar zusje Corrie maakte óók al zulke mooie tekeningen van katten en een lam en een taart (mét kaarsjes!), prachtig hoor! Dat er op de volgende bladzijde een Kerstboom te zien is, zal je niet verwonderen. Maar wat wèl vreemd is: de boom is niet versierd! Géén kaarsen, géén slingers, géén glinsterende ballen - alleen maar wat kale takken. Dat kan zo niet blijven. Tante Pannekoek roept nu jullie hulp in om deze lioom eens mooi te versieren. Je kunt er natuurlijk brandende kaarsen bij tekenen, maar nog véél mooier is 't wanneer jullie uit wit (of gekleurd) papier de vorm van een kaarsje knippen en het er dan op plakken - denk aan 't vlammetje! Je kunt héle fijne slingertjes maken van iets gekleurds of van iets dat schittert. Je kunt van een reclame-boekje speelgoed uitknippen en er aan hangen; je kunt zélf speelgoed tekenen en dat uitknippen. Je kunt mooie ronde ballen knippen en aan de takken vast plakken. Je kunt een mooie ster boven in de top zetten. Enfin, je kunt op véle verschil lende manieren een prachtige boom maken en élke leeftijd kan hier aan meedoen. Als de boom af is, dan maar gauw aan Tante Pannekoek, p.a. Erven Koumans Smeding, oorstreek 101-103 gestuurd. De mooiste kerstbomen worden dan ten toon gesteld v oor 't raam van de drukkerij aan aan de Voorstreek. Na 10 Januari moeten jullie dan maar eens zien of dat van jou er óók bij ligt! Voor alle leeftijden hebben we prijzen beschik baar. En nu vlug aan 't werk! Veel succes, een prettige Kerstvacantie, mooie Kerstdagen en een gelukkig Nieuwjaar!

Leeuwarder Gemeenschap | 1953 | | pagina 12