^Pa/et'ó van <3luótitie ZETEL VAN HET RECHT 6 I J et grote gebouwdat zo'n markante afsluiting van het WÜhelminapletn vormt, heet officieel het Paleis van Justitie en zou, door deze benaming, gemakkelijk als een soort sprookjesachtig verblijf beschouwd kunnen worden door degenen, die alleen de buitenkant kennen. Niets is echter minder waar dan dat; deze burcht van liet Recht vertoont aan de binnenkant veeleer de neerdrukkende somberheid, die zo goed aansluit bij zijn bestemming. Want neerdrukkend en somher zijn de dingen, die zich hier in kamers en zalen afspelen; hier vindt menige menselijke tragedie haar berechting en be straffing. Uier wordt recht gesproken, in een koele, juridische sfeer, al laat de menselijke bewogenheid van alle daarbij betrokkenen - van rechters tot berechten - zich niet buitensluiten. Een echt paleis kun dat gebouw dus moeilijk zijn, aan uiterlijke praal is hier minder behoefte dan waar ook. Dat het Leeuwarder Paleis van Justitie de eis tot soberheid wel met een zeer bijzondere stiptheid vervult, doet overigens bij sommigen wel eens de vraag rijzen of het gebouw eigenlijk niet een beetje verouderd is. De lange, kale gangen zijn de sombere toegangswegen tot de vele vertrekken, waarvan voor het publiek de rechts zalen de belangrijkste zijn, afgezien van de portiersloge, die men het eerst betreedt en speciaal ingericht schijnt te zijn om de bezoeker van de rest van het gebouw alle paleis- illusies te ontnemen. In het koude seizoen heeft dit vertrekje het grote voordeel, dat het bij het kacheltje lekker warm is. En dat kan men van de rest van het gebouw niet (altijd) zeggen De gangen, die liet zonlicht én de kachel- warmte ontberen, zijn altijd kil en in de winter koud. Menige getuige, die er heeft lopen ijsberen, tot hij werd binnenge roepen, kan daarover op klagende toon meepraten. Centrale verwarming is er dus niet en daardoor zijn in het bijzonder de grote rechtszalen bij koud weer onbruik baar, tenzij men lang van tevoren begint met het stoken van de twee kachels, die deze grote en hoge ruimten heten te kunnen verwannen. Daarom worden doorgaans de kleine zalen gebruikt. Laten wc eerst even nader uiteenzetten hoe het met ai die rechtszalen zit. Men moet dan weten, dat in het Leeuwarder Paleis van Justitie twee rechtscolleges zijn ge huisvest: het Gerechtshof voor de drie Noordelijke provincies en de Rechtbank voor het arrondissement Friesland. Over de taken van beide en over hun onder linge verhouding zullen we straks meer vertellen. Nu volstaan we met het uiter lijke. Zowel voor Gerechtshof als voor Recht bank is er een grote en een kleine zaal. De grote zalen zijn zeer ruim en hoog en daardoor imponerend. Men gebruikt ze echter zelden; dit gebeurt in hot bijzonder, wanneer er veel publieke belangstelling wordt verwacht. Daarvoor is hier de luimte; zo'n honderd toehoorders kunnen hier wel een plaatsje vinden. De grote zaal van hot Gerechtshof is na de bevrijding veelvuldig gebruikt door het Bijzonder Gerechtshof, dat zich met de berechting van oorlogsmisdadigers bezig hield. Voor deze zaken bestond - althans aanvankelijk zoer veel belangstelling. Doorgaans houden Gerechtshof en Recht bank hun zittingen echter in de kleine zalen, die van hot formaat van een grote kamer in een ouderwets patriciërshuis zijn. Ze zijn veel knusser dan de grote zalen en bieden hei publiek (doorgaans vrijwel uit sluitend uit de verslaggevers van de dag bladen bestaand) hot grote voordeel, dat men hot aan weerskanten van de groene tafel gesproken woord kan volgen. In de grote zaal is dit vrijwel onmogelijk, vooral omdat de verdachte en de getuigen zich tot de president richten, dus mot de rug naar het publiek staan en allerminst de behoefte gevoelen om „voor de tribune" te spreken. Het allersomberste deel van het gebouw vormen ongetwijfeld de cellen, waarin de verdachten, die zich in voorarrest bevinden, worden ondergebracht tot ze aan de beurt zijn. De inrichting van deze „logeer kamertjes" is (uiteraard) gespeend van elke luxe De rechtspleging We hebben aldus een beeld gegeven van de inrichting van en de sfeer in liet Leeu warder Palcis van Justitie. Hierop aan sluitend kunnen wc iets vertellen over de gang van zaken bij de rechtspleging, zoals die zich in dit gebouw afspeelt. Doel van dit deel van ons artikel is in het bijzonder de dagbladlezers, die geregeld rechtbank verslagen onder ogen krijgen, ietwat weg wijs te maken op dit terrein. Voor een goed begrip van dergelijke verslagen is liet nu eenmaal nodig, dat men weet wat bepaalde juridische termen betekenen en dat men op de hoogte is van de rollen der j met naam en functie aangeduide mee spelers in de rechtszaal. We moeten dan beginnen met liet ver schil tussen civiel of burgerlijk recht en strafrecht. Hot civiele recht speelt zich ai tussen twee personen of rechtspersonen. Een rechtspersoon kan zijn: de staat, de provincie, dc gemeente, een N.V., een vereniging enz. Een van beide partijen (die, welke zich benadeeld voelt) is de eiser en de and ore (die dit nadeel zou hebben veroorzaakt) is de gedaagde. Er zijn uiteraard duizend en één mogelijk heden voor een dergelijk geschil tussen twee partijen. U leent in een hui van gulle goedhartigheid iemand duizend gulden en na verloop van tijd vraagt U beleefd of hot gelegen komt, dal het geld wordt terug betaald. Dat gaat echter niet vlot en ten slotte blijkt het helemaal niet te lukken. Welnu, dan moet de rechter er aan te pas komen en wanneer u het wettig en over tuigend bewijs kunt leveren, dat U dit bedrag in de vorm van een lening heeft afgestaan, dan kan de zaak in orde komen. Geschillen over koop, verkoop, huur, ver huur enz. horen thuis bij het burgerlijke recht. Met hot strafrecht is het anders gesteld. Daarbij komt men niet in conflict met de belangen van één persoon, maar met die van de staat, de samenleving dus. Dit ge beurt door het plegen van een overtreding of door het plegen van een misdrijf. Over tredingen kan men op allerlei vrij onschul dige manieren begaan, zo in het verkeer, waar hot noot brandende achterlichtje of de niet uitgestoken arm bij het nemen van een bocht aldra tot deze vonn van straf baarheid kunnen leiden. Er zijn ook ernstiger overtredingen mogelijk, maar de omvang van het delict blijft toch door gaans zo gering van vorm, dat men zijn verdere leven niet door gewetenswroeging gekweld hoeft te worden. Met misdrijven is het anders gesteld: dief stal, verduistering, mishandeling, doodslag en moord zijn daarvan enkele voorheelden. De veranderende omstandigheden kunnen

Leeuwarder Gemeenschap | 1953 | | pagina 6