8 door de vertegenwoordiger van het Open baar Ministerie, die de dagvaarding stelt, waarin het ten laste gelegde feit nauw keurig omschreven staat. Ilij moet waar trachten te maken wat er in die dagvaar ding staat en kan dit onder meer doen door getuigen verklaringen te laten afleggen. Dit zijn de getuigen a charge, de belastende getuigen. Daartegenover kan de verdachte (meestal in de persoon van zijn raadsman) 'X»k getuigen laten komen, die eventueel dingen kunnen verklaren, die in het voor deel van de verdachte zijn. Dit zijn dan de getuigen a décharge. Het verhoor van getuigen geschiedt door gaans onder ede. De simpele plechtigheid, die daartoe nodig is, wanneer iemand in deze hoedanigheid voor de rechter ver schijnt, is zeer belangrijk: de getuige, die bewust onwaarheid spreekt, stelt zich bloot ■ian een strafvervolging, waarbij gevange nisstraf eerder regel dan uitzondering is. Dergelijke meineed-zaken komen af en toe voor; er zijn meestal mensen bij betrokken, die de verdachte eens even zouden helpen en niet beseffen hoe groot het risico is, wanneer men onder ede onwaarheid spreekt. Na het verhoor van dc getuigen en de verdachte komt de vertegenwoordiger van het O.M. aan het woord voor het houden van zijn requisitoir. Daarin bouwt hij zijn bewijsvoering op, om te eindigen met het eisen van de straf. De verdediger, die daarna het woord krijgt houdt zijn pleidooi en ten slotte kan de verdachte gebruik maken van zijn recht op het laatste woord. De rechters Dit in het algemeen over de rechtspleging en nu de verschillende rechters en rechts colleges, waarvoor wij mede verwijzen naar de tekeningen, waarop de situatie bij strafzittingen is weergegeven. Bij civiele zittingen ontbreekt uiteraard de vertegen woordiger van het O.M. We krijgen eerst hot Kantongerecht, dat zich bezig liondt met de berechting van overtredingen. De Kantonrechter zetelt in Leeuwarden niet in het Paleis van Justitie, maar in het gebouw op de hoek van dc Oosterkade en het Droevendal. Behalve in HET KANTONGERECHT. Van links naar rechts: de Ambtenaar van het O.M., de Kantonrechter en de Griffier. DE POLITIERECHTER. Van links naar rechts: de Officier van Justitie, de Politierechter en de Griffier. DE RECHTBANK. Van links naar rechts: de Officier van Justitie, een Rechter, de President, een Rechter en de Griffier. HET GERECHTSHOF. Van links naar rechts: de Procureur-Generaal, een Raads heer, de President, een Raadsheer en de Griffier. Leeuwarden zijn in Friesland verder Kan tongerechten in Sneek, Heorenveen en Beets terzwaag. De vertegenwoordiger van het O.M. wordt hier ambtenaar van het Openbaar Ministerie genoemd. De Kantonrechter vonnist meestal direct na de behandeling van de zaak. Wie hot niet hot vonnis van de Kanton rechter niet eens is, kan in hoger beroep gaan. De verdachte heeft hiertoe het recht, maar ook de ambtenaar van het O.M, De zaak komt dan voor de meervoudige kamer van de Rechtbank, waarover hier onder méér. De arrondissementsrechtbank voor Fries land die in liet Paleis van Justitie zetelt, valt uiteen in verschillende kamers. De kleine civiele zaken en mis drijven worden berecht door de enkel voudige kamer, die men in de wande ling Politierechter noemt en uit één rechter bestaat. Andere enkelvoudige ka mers zijn de Economische Rechter en de Kinderrechter. De grote zaken worden liehandcld door de meervoudige kamer, die altijd aangeduid wordt als de rechtbank en uit een president en twee rechters be staat, afgezien van de griffier. Het Open baar Ministerie wordt bij de rechtbank (enkelvoudige en meervoudige kamer) ver tegenwoordigd door de officier van Justitie. Naast de grote zaken heeft de rechtbank- dus ook als taak de appèlzaken (hoger be roep) van liet Kantongerecht te behandelen. Daarin heeft de rechtbank hot laatste oor deel, maar bij de zaken, die de Rechtbank in eerste instantie behandelt, kan men in hoger beroep gaan bij het Gerechtshof. Dit geldt ook voor de zaken, die door dc Poli tierechter zijn behandeld. Het Gerechtshof zetelt eveneens in liet Paleis van Justitie. Dit rechtscollege is be last met het berechten in hoger beroep van de zaken, die in eerste instantie zijn be handeld door de rechtbanken in Leeuwar den, Groningen en Assen. Op dit punt heeft Leeuwarden dus een centrale positie voor de drie Noordelijke provincies. De vertegenwoordiger van het O.M. heet hier procureur-generaal, het rechtscollege be staat uit een president met twee raadsheren Zoals de rechtbank meestal vonnis wijst veertien dagen na de behandeling, zo volgt ook het arrest van het Gerechtshof door gaans veertien dagen nadat de zaak is be handeld. Tenslotte nog even de zittingsdagen. De Kantonrechter houdt voor strafzaken door gaans op Donderdag zitting, de Politie rechter op Vrijdag, de Rechtbank op Woensdag en liet Gerechtshof op Donder dag en vaak op Dinsdag. Wie zo'n zitting wil bijwonen kan dit uiteraard doen, voor zover ze openbaar zijn. Sommige zaken worden zoals bekend met gesloten deuren behandeld. Wanneer dit artikel in tussen uw belangstelling voor dit onder werp heeft gewekt, dan beantwoordt liet aan het doel, dat wij ons hebben gesteld.

Leeuwarder Gemeenschap | 1953 | | pagina 8