Huiler IJ „Je tnerke der niet feut fan, dat der een nij jaar begonnen is. Alles blieft geliek". Deze opmerking maakte Liuwe in de kring van de oude vrienden, die na een paar dagen verstek te hebben laten gaan, weer een ogenblik bijeen waren op hun ver trouwd geworden ontmoetingspunt. „Dat seist nou wel, Liuwe en dochs ferandert de stad met de dag. Loassen binne de frou en ik nog es et Skapediekje uutkuierd en doe deur de Ureterperstraat naar de Massummerdiek, mar jonge, jonge, wat gaat et er daar om weg". Deze mededeling van Dorus (u weet wel: met de snor), maakte de tongen los. Over grote veranderingen, nieuwe straten, nieuwe huizen en hoge huren. Manus: „Nije huzen bouwe is mooi, maar die huren doen je de das om. Seg nou self, kan een arbeider tien gulden in 'e week ferweune?" Hein: „Né, dat kan niet. Nooit één keer. Der binne die 't et prebere, mar it mut mislope. Wat een ferskil bij froeger. Doe hadden je foor een daalder in knap woninkje." Willem: „Ja, ik weet oek nog best, dat wij imar de stad kwamen. We hadden altied butenuut wooiul maar na de mobelesaasje fan veertien-achttien wuden en suden we naar stad. Daar wudde geld ferdiend as water Rein: „Seg dat wel. Et liep ze sü uut de hannen en je hielden niet een stuver over." August: „Temeensen as de meensen wel es wat anders dronken as koud water". Rein. „Is dat op mij bedoeld? Wuustou "egge, dat ik mien senten fersopen hew? Dat must waarmake jonkje!" Willem: „Nou, dou hest er nooit in spuid, Hewielene, maar in super bist niet weest. Maar wie waar eigenlik an 't woord, ik of onze Drees?" Dorus: „Dou, Sterke, gaan deur seun. Jimme trokken uut de negerij naar de stad. Daar wast bleven". Willem: „Niet over een negerij prate ionges, dan stane jimme mij op mien sere tonen, want ik bin wies met mien dorpke. Maar, „rn kort te gaan, wij togen naar Liwwadden en trokken bij een antroude nicht fan de frouw in. Die woonde de kant fan de Houtstraten uut". Liuwe: „O, Bregje, die so best saklope kon met de buurtfeesten?" Willem: „Just, Liuwe, de selde. We saten daar nog mar een paar dagen, doe kwam der al son soort huuskemelker op ons ou. Ik weet niet eens goed meer hoe die kerel hiette, mar een seun fan hem dee later een boel an hadlopen". Manus: Dou bedoelst de heringslikker toch niet, Willem? Willem: „Nee, 't waar een ander. Maar om kort te gaan, wij kannen een weuninkje hure foor een gulden en een stuver, de plee butendeur. Wij stonnen op het punt te akkorderen, toen die fent sei: „Jou magge gien fee houwe, denk daar goed om?" Rein: „Gien fee houwe? Onder de pet of op solder, hoe bedoelde hij dat?" Willem: „In het skietteriche bleekje, dat we hadden". Dorus: „Mar kon dij dat een soot skele, Willem?" Willem: „Nou en of. Ik sei teugen die kerel: Kenne jou dat niet wat skikke, want ik bin gek met geiten. Ik kan nog beter sender wief as sonder geit". Liuwe: Dou bist een mooie spreker, Wil lem, maar dit was wel wat overdreven niet". Willem: „Om de dooie dood niet, Liuwe. Ik waar gek op geiten en een meens sien sin August: „Hoe gong dat feerder. Gaf ie toe?" Willem: „Wel né, jong. Hei sei: Gien geit of gien huus. Ik fergeet het nooit weer, so oud ak wur. Gien geit of gien huus". Liuwe: „Het is op gien huus uutdraaid, seker?" Willem: „Né, ik hew seid: Jou salie je sin hewwe. Der komt gien geit in 'e bleek". Rein: „Dat fait mie niet met fanj die. Sterke". Liuwe: „Né, as je so gek met geiten binne Willem (met een geheimzinnig lachje): „Mar wie seit dat ik niet een geit had hew?" Rein: „Dou self. Der komt gien geit in 'e bleek. Of bist daar later foor omleggen gaan?" Willem: „Niks hoor, en toch hek een geit houden". Liuwe: „Het is mie so helder as koeiedrits. Gien geit en wel een geit". Willem: „Luuster nou es goed naar wat ik seg. Gien geit in 'e bleek. In 'e bleek! Eoel je 'm?" Dorus: „Nou gaat mie een gasfebriekje op. Dou hest die geit op een ander plak had. Niet in 'e bleek". Willem: „Krekt Dikkop, dat waar de kwcsje. Ik hew mien woord niet broken en ik hew dochs een skoftsje een geit had". August: „Mar waar hastou die dan, Willem. Op solder?" Willem: „Né, seun, achter de bedstee deuren in 't keukentsje. De frouw en ik sliepen in 'e bedstee in de kamer en de beide meiskes op solder. Toen kon de geil mooi in 'e bedstee in de keuken". Manus: „Mar kwam dat beest dan nooit buten?" Willem: „Tuurlijk Rriltsje, tuurlijk. Sates hadden wum in 't bleekje en overdag achter de deuren". Liuwe: „Dus toch een geit in 'e bleek, Willem. Mar waar dat niet een stinkenj in e huus? En ist nboit uutkommen?" Willem: „Och, die stank went wel, ju en solang hét et oek niet duurd, mannen". Rein: „De ferrader slaapt nooit, wuust segge?" Willem: „Né, dat helemaal niet. Né, die huuskemelker hét et uut em self ontdekt". Allen: „Hoe kon dat? Fertwuwd-ie 't spul niet?" Willem: „Né, het gong heel anders, mar das een ferhaal op em self. Mar ik teil t best fertelle, so niet hoor. Het één fan jim oek wat foor mie achter de kiezen Manus: „Dou suust een paar draadsjes fan mij hewwe". Willem: „Fijn, Manus. Dou krijst se werom. Ja, de selde niet hoor; fasse". Willem pruimt enkele seconden, mikt dan vakkundig een ferme fluim in het water, rimpelt zijn voorhoofd en vervolgt, onder gespannen aandacht, de geitenhistorie. Die kerel kwam elke week om 'e huur en in e regel kwam ie niet fedder dan de foordeur. Mar de eerste Maaiulag in 't nije jaar wu die fedder komme. Hij sei, dat ie in t begin fan 't jaar sien huzen altied kontrolleerde. Ik waar niet tuus en de frouw was helemaal feraltereerd en die liet em erin". Manus: „Dat waar niet gochum". Willem: „Né, mar wat must se anders? Om kort te gaan, die kerel in 'e huus. Eerst in 'e kamer alles deur 't gat sien en doe naar 't keukentsje" Willem pauzeerde even en bracht opnieuw het watervlak in bei'oering. Rein: „En toen, Willem, en toen?" Willem.- „Hij ston in de keuken, hij keek om em heen en toen snoof ie in enen. Hij snoof nog es en toen seidie: Wal stinkt het hier". Allen: „Och lieden, en doe waar 't mis". Willem: „Hij sei nog es: wat stinkt het hier. De boel kon hier wel rotte. Wat hew jim in die bedstee?" Dorus: „Wat sei de frouw?" Willem: „De frouw hoegde niks te seggen, want inienen was et: Mèli, mèh, mèh. Die kerel fliegt naar de bedstee, skeurt de deur open en hoe 't so raar kon wete we nog niet, maar hij stroffelt en fait languut in 't strooi en de geitek

Leeuwarder Gemeenschap | 1954 | | pagina 12