Feilen en feitjes uit de vorige eeuw Voor de start op de vijver van het Vosseparkje 11 stuivers. te melden bij de Provoost-Geweldige. 2 Juni 1821. Groot vocaal concert in de schouwburg, RuiterSkwartier, door de Rubinsteins uit Lemberg in Galiciö, vooraf gegaan door tours d'adresse en mechanische vermakelijkheden van D. L. Bamberg, me chanicus te Amsterdam. 30 Juli 1821. De prins inspecteert 's mor gens zes uur het garnizoen te Leeuwarden. 15 October 1821. T. Feenstra benoemd tot burgemeester van Leeuwarden. 25 October 1821. Het in 1819 opgerichte weduwen- en wezenfonds voor politieke, justitiële en financiële ambtenaren, onder de zinspreuk „Voor het toekomende neemt nog als deelgenoten op onderwijzers, rectoren, praeseptoren, procureurs, docto ren, gemeenteraadsleden, wijk- en brand meesters. Misschien denkt, u: 't zou wel interessant zijn om eens zo'n schoen-van-hecl-vroeger te kunnen bekijken. Niets is eenvoudiger dan dat. Gaat u maar naar het Fries Mu seum en klimt u naar de bovenste verdie- pin?. Daar liggen verscheidene paren schoenen en ook enkele éénlingen. Ze gaan niet verder terug dan omstreeks 1600, maar dat is toch ook" nog een respectabele leef tijd voor zulke vergankelijke spullen. Daar zijn de kinderschoentjes van dc freuletjes van Liauckama, die in Sexbierum woonden: het donkerrood fluweel is haast onzichtbaar door de dik, met gouddraad, opgewerkte figuren. Ze zien er zo goed als nieuw uit en zullen wel alleen voor staatsie-ogenblikken zijn aangetrokken, wanneer men uitgeschil derd werd of in groot pontificaal bezoek moest ontvangen. Dan zijn er de zeer brede rood fluwelen herenschoenen, de wonder lijke gilde-proefstukken en de merkwaar dige „overschoen"; de modellen zijn lang gerekt, sommigen hebben onzinnig smalle 28 Juli 1820. De prins geeft te Leeuwar den audiëntie, woont de harddraverij om de gouden zweep bij, overhandigt deze aan de winnaar S. M. Visser te Akkrum en woont 's avonds de schouwburgvoorstelling bij. 12 October 1820. Inwijding van het monu ment van de Friese paedagoog J. H. Nieu- wold in de Grote Kerk te Leeuwarden; de rede wordt gehouden door ds Visser te IJsbrechtum. 28'Nov. 1820. Chalon-Maffey laat in de schouwburg in het Ruiterskwartier te Leeu warden een persoon een luchtwandeling doen met de voeten tegen het plafond en het hoofd naar beneden. „Hij houdt zich in de lucht vast, evenals ^Mahomed onder het gewelf van de moskee". 11 Dec. 1820 De bouwkundige tekenlessen van de onderwijzer W. Fellinga te Leeu warden nemen een aanvang in het lokaal „De Caserne" bij de Put. 1 Jan. 1821. De Gedeputeerde Staten van Friesland bepalen het gewicht van brood: roggebrood op 5 pond, de grofweiten bolle op 6 ons, het Frans brood op 2 ons en 8 lood. 6 Jan. 1821. De akademie der weten schappen te Kopenhagen schrijft andermaal sen prijsvraag uit over de aard der Friese taal. 10 Maart 1821. S. Tulp in het Droevendal te Leeuwarden verkoopt Engelse kunst platen met vergulde lijsten en geëmailleerde glazen. 4 Mei 1821. Carmello uit Amsterdam geeft 's avonds 6 Vi uur in de grote zaal der Loge te Leeuwarden een concert op de guitaar, entrée voor een heer 1.—, voor een dame puntjes aan het eind van de tenen, de hak ken zitten veel meer naar voren dan bij onze schoenen, wat wel een bewijs is dat men er niet mee ging lopen! Er liggen schoenleestcn met snijwerk versierd, een schoenlepel uit 1579 en een geestige schoe nen-maat. Gaat u vooral deze interessante museum stukken eens zien en, al verkiest u de schoenen van ónze eeuw, u zult moeten toegeven dat men vroeger wel wist wat elegant was. M. J. VAN HEEMSTRA SCHOENEN IN 1IET FRIES MUSEUM. Links een schoen uit de eerste helft van de achttiende eeuw, daarnaast een zwarte schoenversierd met gouddraad en een rode schoen, eveneens met gouddraad. De laatste tivee hebben toebehoord aan de freules Liauckema uit Sexbierum en (hiteren van omstreeks 1600.

Leeuwarder Gemeenschap | 1954 | | pagina 11