Leeuwarden KAN ZICH OP AMUSEMENTSGEBIED METEN MET GRONINGEN ,/&£eeuwArber /jemeeHsdjafi" Vijf-centsactie Filmstrook De knutselaars Concerten 2 J \e Leeuwarders zijn huiselijk en Leetiwarden kan beslist niet een uitgaansstad worden genoemd. Sommigen constateren het met enige spijt, ze missen in de stad de ge zelligheid, die ze in andere steden wèl menen te vinden. Het instituut „nazitten" bestaat in de Friese hoofdstad niet, men spoedt zich na afloop van bioscoop- of theaterbezoek haastig naar huis en na half elf 's avonds loont het voor de winkeliers niet meer de moeite neon- en étalage-verlichting te laten branden. Er loopt toch niemand meer op straat. De Leeuwarders kunnen zich de andere Leeuwarders eigenlijk alleen maar met een boekje in een hoekje voorstellen en sommigen kijken ietwat afgunstig naar andere steden, in het bijzonder naar Groningen, waar het uitgaansleven zou bloeien. De vergelijking met Groningen gaat maar zeer ten dele op. Ten eerste is Groningen aanzienlijk groter en naar het uiterlijk grootsteedser en er zijn zeker ook meer vermaakzaken, in het bijzonder hore- ca-bedrijven met en zonder muziek. Be schouwt men het cafébezoek evenwel niet als „uitgaan", dan komt Leeuwarden bij eerlijke vergelijking als winnaar uit de bus. Uiteraard is het „achterland" van veel in vloed, maar plaatsen als Sneek en Heeren veen worden meer en meer centrum voor eigen omgeving. Op amusementsgebied staat Leeuwarden in de kring van artisten, enz. bijzonder goed aangeschreven, niet in de laatste plaats omdat het Leeuwarder publiek deskundig is. Leeuwarden is een eersterangs circusplaats en de ondernemingen betwisten elkaar de eer (en de recette) om in het najaar dit in verband met het achterland in de Friese hoofdstad standplaats te krijgen. Nog vers ligt het overweldigende succes van circus Franz Althoff in het geheugen; onze stad was een dier allerbeste van heel Nederland. Karei Strassburger trad bijzon der graag op in Leeuwarden. De mensen daar hebben verstand van paarden, zei hij en een klassiek paardenspel is aan dat publiek besteed. In 1946 vond het „won der van Leeuwarden" plaats, waarover in circuskringen nog steeds gesproken wordt. Strassburger zou elf dagen komen en vond dat eigenlijk al gevaarlijk lang, maar wie schetst zijn verbazing toen bij aankomst van het circus alle voorstellingen al waren uitverkocht! Er werd geprolongeerd en nog eens geprolongeerd. Niet minder dan 24 maal werd voor een uitverkocht circus ge speeld. We hadden nóg wel een week kun nen blijven, zei Strassburger na afloop. Vrijwel alle circussen hebben hier de erva ring opgedaan dat het publiek circus-min ded is en dat sommigen de voorstelling bij herhaling bezoeken. Ook het ledental van de Club van Circusvrienden, dat relatief aanzienlijk hoger is dan in Groningen, wijst in deze richting. Ook op het gebied van het variété legt het Leeuwarder publiek een grote deskun digheid aan de dag. De kwalitatief op enkele uitzonderingen na niet hoog staande „sterrenparades" op de Zondag avonden hebben over het algemeen wel druk bezoek, maar het is steeds hetzelfde publiek, dat zich deze avond wil amuse ren. Voor variété Faveur, het enige gerenom meerde variété-gezelschap dat regelmatig de Harmonie in vakkringen als een der mooiste en best geoutilleerde theaters van Nederland beschouwd— bespeelt, is Leeu warden nog altijd een der beste en prettig ste plaatsen. De zaal voelt in onze stad intuïtief welk nummer aan de top staat. Leeuwarden heeft evenals bijv. West- Duitsland een uitgesproken voorkeur voor het echte variété, acrobaten, jongleurs, draadnummers. Groningen daarentegen toont meer belangstelling voor de kers verse radio-beroemdheden. Na vijftig jaar is de Martinistad van de toumeelijst van Faveur afgevoerd, het loont er de moeite niet meer. Leeuwarden prijkt nog boven aan. Ook de revue's, men behoeft er het aantal speeldagen van René Sleeswijks Neder landse Revue maar op na te gaan, „doen" het in de Friese hoofdstad beter dan in Groningen. En al loopt het aantal zaken en het bezoek van de kermis ook iets terug een algemene tendenz in heel Nederland de Leeuwarder kermis behoort tot de beste van ons land. De opening van de nieuwe rijdende school voor kermiskinde ren vindt in Juli in Leeuwarden plaats en niet ten onrechte. Over het geheel genomen staat onze stad bij de vermaakbrengers zeer goed aange schreven. Ondernemers en artisten weten dat men, om in Leeuwarden succes te heb ben, met iets goeds moet komen en er iets voor móet doen. Maar is verdiend succes bij een deskundig publiek niet het meeste waard? H. W. KEIKES Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap- Be jaargang No. 2 Februari 1954 Redactie-commissie Dr J. G. Aalders Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling J. K. Dijkstra Pater P. v. d. Eisen O.P. J. J. La Maltre Jhr J. W. J. Witsen Elias Hoofdredacteur: W. H. Kuipers, Tel. 2003 Adres Redactie en Administratie Voorstreek 101-103. Telefoon 8348. Abonnementsprijs f 1.80 per jaar Giro-nummer 9910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding. Leeuwarden Nieuws van de Stichting Naast dc oude klanten voor de vijf-cents actie hebben enige verenigingen voor het eerst besloten het werk van de stichting Leeuwarder Gemeenschap op deze manier te steunen. Wij noemen: de zangvereniging „Excelsior", de muziekvereniging „Ons Genoegen", de muziekvereniging „Eupho- nia", de Leeuwarder Courant (lezingen), de Nederlandse Accordeonisten Associatie (concours). De verhuur van de filmstrook gaat de laatste weken iets minder vlot dan het ge val is geweest. In totaal is die strook met beelden van oud-Leeuwarden thans onge veer twintigmaal de deur uit geweest. Wij vestigen nog eens de aandacht op het nut van deze projectiebeeJden voor scholen. Aanvragen: mej. R. Kooistra, p/a Phoenix rijwielfabridk, tel 6844. De knutselaars zetten hun voorbereidin gen onverdroten voort. De Beurs is ge huurd voor de periode van 26 April tot en met 1 Mei. Het tweede concert voor de jeugd, georga niseerd onder auspiciën van de Stichting, is op Zaterdag 6 Maart van drie uur tot half vijf. Medewerking verlenen het Jeugd orkest o.l.v. Kor Ket en het Ljouwter Krite- koar, o.l.v. J. Heslinga, die een toelichting zal geven. De algehele leiding berust hij de heer J. Slofstra. Op 17 Maart volgt de tweede amateurs- avond.

Leeuwarder Gemeenschap | 1954 | | pagina 2