Onder liet klokje „I I ester bij staanSterke?" Met deze vraag interrumpeert Liuwe de welsprekende Willemdie een geestdriftig ooggetuige-verslag geeft van de aankomst van Jeen van den Berg c.s. Willem: „Akker bij ston, Liuwe, nou en of. In de eerste rij achter de Gouden Bal, omtrent op het ies." Doms: „Dan wast oek niet laat seker, Willem? Want ut waar daar om een uur of één al sieart fan de meensen." Willem: „Ik hadde de hele morgen bij de luudsprckcr sitten om de hele rit fan aa tot set te folgen." Manus: „Dat hew ik oek deen en fe saten soms oppe stoel te riedelen fan spanning. En wat gong ut oegriesselukke hard niet?'' Willem: „]a, man, se waren sumar in Har- lingen en Franeker." Rein: „En om één uur in Dokkum." Manus: „Half één bedoelst seker." Rein: „Hoe komster bij? Miskien even foor énen, mar niet om half één, daar bist mis met, Briltsje Manus: „Wedde om een paar deurlopers dat ik geliek hew?" Dorus: „Ha, ha, ik sien Manus al met skaatsen onder. Blief dou mar mooi onder 't klokje, seun". Manus: Nou, ut is, dat ik wat sioakke enkel hewmar andersNou, ik had nog wel es nocht an een baantsje." Doms: „Nou, se siene mij niet meer op ies. Een paar jaar leden hew ik nog es op skaatsen staan, mar toen hew ik een Uap hadIk loof ut wel, so feer bink heen." Willem: „Allafijn, om kort te gaan, ik ston achter de Gouden Bal. O, né, ik waar suffeer, dat ik tuus sat te luusteren. Nou, toen se F raneker fubbij waren, sei ik teugen Jantsje: De borden op tafel, meiske, Willem wil Sariesius winnen sien." Rein: „Dat is niet deurgongen. Sterke. De skoolmeester kon hadder as de belasting man." Manus: „Ja, mar se lagen wel de hele tied flak bij mekaar. En dan waar die Braban der der oek nog bij. die ehVerhoeven hiet ie loof ik." Rein: „Die kon gien pap meer segge hek wel hoord. Die had ut end foor goed in 'e hek." Liuwe: „Tis oek een hele loop, mannen. Goed tweehonderd kilometer, dat liegt er niet om. En se gongen oek ast spoor. Half één al in Dokkum." Rein: „Teugen énen bedoelst seker, Liuwe." Manus: „Wel né, seun, om één uur waren se host al weer in Battelehiem. Daar bist met in 'e war." Willem: „Begin daar nou niet weer over te hasseskrabben, mannen. Laat mij nou eerst es uutprate, ik kom so nooit een keer klaar." August: „Willem hèt geliek, ik bin benijd." Willem: „Om kort te gaan, ik ston op 'e Gouden Bal, né, ik sei teugen de frouw: de borden op tafel. Hard ete, en dan naar 't ies, Naar de finnis." Rein: „Waren de eerpels al gaar, Sterke?" Willem: „Ah né, ju. Wat ophakte eerpeltsjes en wat süpenbrij. In een ketier hadden we de saak achter de knopen. Doe waren de mannen nog niet an Dokkum toe. Rein: „Dus ut waar nog foor énen?' Willem: „Dat weet ik niet so krekt meer. Mar ut brandde mie in, dat ik sei teugen Jantsje: Laat ut afwassen mar staan, dat fiene we strakjes wel weer." Manus: „Dan ist noflik, ajju een dienstbode hewwe." Dorus: „Dat hèt ons netuurlik nooit beure maggen. Temeensèn mij niet. Mar stel je nou es foor, dat son meiske oek naar de finnis toe wu, wattan?' Rein: „Ah, wat geeft nou suk praat. Willem hèt gien dienstmeiske en minskien het ie self later wel ouwasse mutten. Ik sien em al met de skolk foor." Willem: „Dat waar der niet bij, jonkje. Mar, om kort te gaan, ik ston op de Gouden Bal, né, sof eer wak nog niet. Wij gongen de deur uut en lieten de smerige borden mooi op 'e tafel staan. We hoorden nog krekt, dat er een reportaazje uut Dokkum begong." Rein: „Ik sal mar niet frage, hoe laat ut was. Willem: „Nou, kiek es, ut waar vijf foor één, doe't wij bij de Oldehovc waren. En de meensen kwamen al fan alle kanten op- setten." Dorus: „Ja, je süden segge de halve stad ston daar te kieken." Liuwe: „En oek mooi wat meensen fan buten, reken daar maar op. Der is heel wat werk leggen hieven die Woensdus. De Elfstedentocht gong foor." Willem: „Son saakje wast wel. Liuwe. Mar ut hikte ons der deur heen te wrotten en we kwamen mooi foor an te staan. Eén stap fooruut en we stoimen oj> 't ies." August: „Mar de pliesfe sorgde wel, dat jim oppe kant bleven." Dorus: „Dat waar mar goed oek, want der waren ongelukken van kommen, 't Mui je nog ferwondere, dat niet één een ongeluk houden hèt." Willem: „Né, mar ut waarprima organi seert. Wat grote mannen op 't ies, maar feerders alles op 'e wal." Dorus: „Musten jim nog lang wachte, Willem?" Willem: „Een goed halfuur, denk ik. Mar ut waar daar wel geseüich, ju. Een deuntsje muziek en nou en dan een kerel foo-r t mikrofoantsje, die fertelde hoe feer de kop groep waar." August: „Hoe feer wie waar? Hoe hiette die kerel?' Willem: „Ah, né, de kopgroep ju. Dat ploegje mannen dat iederkeer fooran reed. Sariesius, en Van den Berg en eh.... Verhoeven en ehDe Koning en so Liuwe: „Ja, die De Koning is nog fam- mielje fan e en ouwe hardrieder uut froeger jaren." Dorus: „Hewwe se die ouwe kerel oek niet interehinterdingest foar de radio?' Willem: „Dat loof ik wel. Maar om kort te gaan, ik ston daar op de Gouden Bal. En ik sei su tegen Jantje: Och, kien, wat bin ik senuwachtig; as onze Sariesius ut noii mar haalt. Toen sei een kerel achter mie: Is die Sariesius familie fan u?' August: „Nou, dat is niet su, wel Sterke?' Willem: „Wel né, jong, en dat sei ik oek teugen die kerel. Mar, sei hij doejim hewwe ut over onze Sariesius. Ik sei, ja, mar ik bedoel, dat hij oek Livwwadder is!" Liuwe: „Nou, en toen?' Willem: „Doe sei die kerel: Ik kom uut Nijehorne en Van den Berg uut Nij-Beets en daarom hoop ik dat die ut wint. Dorus: „Ha, ha, nij met mekaar. Wat een wondere prater". Willem: „Ik sei: Ik hou ut op 'e stad. Hij seit: Ik hou ut op Nij-Beets en. Rein: „Jimme slaande ruzie seker achter de tutm?" Willem: „Wel né, jong, want inenen be gonnen de meensen te razen en te tieren en ja hoor, daar kwamen de eersten an. Ik skreeuwde: Hup, Sariesius en die kerel raasde: Hup, Van den Berg. En ik nog weer hadder: Hup Sariesius. En Jantsje schreeuwde met." Dorus: „Mar ut holp niks. Nij-Beets hèt wonnen." Willem: „Ja, man en doe die skoolmeester met de hannen omhoog deur de finnis gong, pakte die kerel uut Nijehorne mie in 't middel en tilde mie so een meter fan de grond." Liuwe: „Dan had die knaap wel wat in 'e bouten, want dou weegst nog al es een onske, Willem." Willem: „Ja, en 't mooiste waar, hij Uet mie oek so mar weer falie en ik kreeg nog een duwke in 'e rug, dat ik lag so mar plat op 'e huud op 't ies." Manus: „En doe?' Willem: „Doe war der een pliesfe, die gaf mie een duust werom en die sei: Btn jou so gek met die Van den Berg, dat fe foor em op 'e knibbels falie?'

Leeuwarder Gemeenschap | 1954 | | pagina 7