RON IX"V/" OOK LEEUWARDER OMROEP C7/unnen wij ook eens een stuk over de R.O.N. krijgen?" Dat vroeg uw redac teur en het antwoord was natuurlijk, ja. Als regionale omroep is de R.O.N. ook Leeu warder Omroep en dus is het heel niet vreemd erover te schrijven in „De Leeu warder Gemeenschap." De moeilijke tweede vraag is echter wat te schrijven over die R.O.N. Over de appara tuur, waarmee de Regionale Omroep Noord is uitgerust en die terecht de trots is van onze technici? Over het gebouw waarin de R.O.N. gevestigd is, het Prinsenhof aan het Martinikerkhof te Groningen? Xee, laten we het liever over het program ma hebben en zo terloops allerlei vragen beantwoorden die nogal eens een keertje opduiken. Dat programma dan bestaat allereerst uit een drietal streekuitzendingen. Het zijn de „Frvske utstjüring" op Dins dagavond, de „Grunneger oetzenden" op Donderdagavond en de „Drénse uutzen- dink" op Vrijdagavond. Die uitzendingen vinden respectievelijk plaats in het Fries, in het Gronings en in het Drents. De Friese uitzending duurt een uur, de beide andere een half uur. Vervolgens krijgen wij de actualiteiten rubriek: drie maal 's weeks een kwartier of een enkele maal twintig minuten. Hier bij kan tevens genoemd worden het Noor delijk Weekoverzicht, een kwarter op Za terdagavond, waarin in een aantrekkelijke radiovorm een overzicht gegeven wordt van het nieuws in de afgelopen week. Dan zijn er de muziekuitzendingen. Op Zondagavond geeft de R.O.N. kamermuziek en recitals van noordelijke musici, welk programma-onderdeel omstreeks een halt uur in beslag neemt. Op Donderdagavond komen de koren en corpsen uit het Noor den voor de microfoon in een twintig-mi nuten-uitzending en op verschillende Maandagavonden wordt een concert uitge zonden. De sportliefhebbers worden gediend met een complete uitslagenlijst en commentaren op de belangrijkste wedstrijden, wat tel kens een twintig tot vijf en twintig minu ten vraagt, terwijl bovendien de sport redacteur, de heer Oostinga, op Maandag avond een sportpraatje houdt van een kwartier. Dit weekprogramma wordt nog afgerond met een landbouwkwartier op Woensdag avond, een literair kwartier op Vrijdag avond en een biologisch kwartier op Zater dagavond. Er moge dan geen afzonderlijke Leeuwar der rubriek zijn, het is duidelijk dat de stad in allerlei onderdelen haar plaats heeft. Leeuwarder actualiteiten, Leeuwar der -sport, Leeuwarder muziek enz. doen natuurlijk mee naast die van andere plaat sen. Maar ook in de Fryske iitstjiiring op Dins dag heeft de stad Leeuwarden haar aan deel. Zo kwam op 19 Januari de Rijks kweekschool met een eigen programma voor de microfoon en zo is er gelukkig nog Leerlingen ran tie Leeuwarder Rijkskweek school werken mee aan een programma wel eens een keer een Leeuwarder liedje. Gelukkig, want hier is een punt waar de schoen nog wel eens wringt. De medewer king van velen die wat willen en wat kun nen. Wie maakt er eens een aardig stads fries schetsje of liedje, wie componeert er pittige, moderne muziek bij? Welke enthou siaste jongelui of niet eens zo heel jonge meer, leggen zich er eens op toe, dat ple zierig te zingen en te begeleiden, liet nare is dat liedjes, cabaret en wat dan ook, niet zomaar vanzelf komen, het groeit niet aan de bomen en het ligt niet in de winkel. De R.O.N, is wat dit betreft dus ook afhanke lijk van de medewerking van derden. Hoe beter die medewerking, hoe beter de R.O.N. zijn taak kan vervullen. J. SMIT, Directeur R.O.N. 3

Leeuwarder Gemeenschap | 1954 | | pagina 5