j iwadden hèt sien spookhuus. Hewwe iimme dat lezen mannen?" Eén der klokgasten had op een zhnnige Maartdag deze vraag gesteld en het bleek een attractief onderwerp te zijn. Dikke Dorus: „Ja, wat een bak niet. Op 't Ruterskwetier loof ik hé?" Manus: „Ut waar daar een saakje fan Koning Kas-Koeng-Kilo-Wang, had muizen achter het behang." Willem: „Maar ut waar gien muus, Briltsje. Se dochten eerst fan wel, maar Liuwe: „Se hewwe 't hele behdng stukken ropt, mar gien muus en gien spook, ha, ha, ha!" Dorus: „En dochs hadden die meensen rare geluden hoort achter 't behang en ut waar oek gien ferbeelding, ak ut goed lezen hew." Willem: „Je wete nooit wat je fan suks denke mistte." Rein: „Loofstou an spoken, Sterke?" Willem: „Och, lovelove, mar der binne freemde dingen in ons wereldsje, dat blieft er fan over. Der is een hoop flauwekul bij, en dochs August: „Ik hew wel es boeken lezen over freemde ferskieningen en rare geluden in ouwe liuzen en kastelen, mar dan gaat de grieze je over de grouwe." \V illem: „Né, mannen, die kwesje is niet so éénfoudieh." Rein: „Ik weet wel as jonge gong ik wel uutfanhuus naar een ome fan ons in Exmorra. Die leefde daar met een huus- houster op een ouwe boerderij. Nou, ik mut jimme eerlik fertelle, ik hew wel doodsangsten uutstaan, as ik nachs op die ouwe solder lag. Allemaal geritsel en ge fladder cn gekreunIk sioit nog ak er an denk.' Willem: „Fleermuzen, Rein jonge. Niks as fleermuzen en wat muzeguud." Rein: „M at woestou daar nou fan, Willem. Dou hest er dochs niet weest?" Willem: Dochten jimme, dat ik nooit op een ouwe boerderij slapen hew? Honderden keren, dat ik weet er alles fan. En nou jou en dan ik weer." August: „Je hewwe oek wel meensen, die durreve saves met langs een kerkhof. Fooral om twaallef uur, dan binne de geesten in aksie Liuwe: „Skei uut, Augustof seistat om mij wat te narren?" August: „Né, Liuwe kerel, hoe komst daar sü bij?" Liuwe: „Nou, né, ah niks jü. So mar wat." Rein: „Of hesiou self es was beleefd bij een kerkhof, Liuwe, en sjeneerstie der foor om ut te fertellen?" Liuwe: „Sjenére, sjenére, dat nou niet, mar 't is een nuver ferhaal. 'k Sal 't mar niet fertelle." Hoewel Liuwe dit voornemen koesterde, was de pressie, op hem uitgeoefend,, van dien aard, dat Liuwe ten langen leste be zweek. Liuwe: „Nou fooruut met de geit, ik sal limine mien spookferhaal doen. Of ik ut wel goed doen, weet ik niet, want ut is wel dertig of feertig jaar leden." Rein: „Ah, jonge, dat kenne wij ommers toch niet kontrolere. Swets en stceer mar raak." Liuwe: So gek doenk ut niet. 't Is feit waar gebeurd, alleen muskien wat aanders as ik nou fettel.'' August: „Begin mar gau. De wizers fan 't klokje draaie oek deur." Liuwe: „Ik waar een jaar of twintig denk ik, och en dan hadden jü wel es een Ais skarreltsje. Dat sal jimme oek wel so gaan weze?" Willem: „Dat sak die fertelle. Een mooie tied!" Liuwe: „Hest ut in 'e gaten? Mópi, ik met een meiske op stap, ergens Achter de Hoven weg. Uur fader waar op een siivel- fehriek en har moeke Réin: „Wat kan ons dat skele, ut gaat om 't meiske en om 't spook. N'iet lêgge te seuren." Liuwe: „Oek al goed. Se hiette Geertsje en ik waar al oen paar keer met hur uutweest. Wat kuiere en wat daanse en Manus: „De rest love we wel, Liuwe. 't Is overal geliek. Ik hadde froeger een baas, die sei altied: De liefde is internasjenaal. Se frije en tute en doen overal geliek." Willem: „Nou, dat is waar. Ik bin wé met fee in Duutslaiul en Frankriek weest en daar hek heel wat sien. Mar de frijerij is overal ut self de." August: Gaan deur, Liuwe." Liuwe: „Op een Saturdagavend binne Geertsje en ik de Massummerdiek een end uutlopen. t Waar mooi weer en we liepen an Halfweg Massum toe. Das later oubrand, weet jim wel?" Dorus: „JauHs jonge, ik hew der oek wel gauwes anstoken. Wij hewwe der nog wel es an 't biljdtten weest niet Willem, of waar dat ergens anders?" Willem: „Weet ik feul, Dikke. Mar nou saten Liuwe en Geertsje der en die saten niet te biljetten." Liuwe: Geliek hest. IVe dronken een potje limonade en stapten doe feerder." Rein: „Op Massum an?" Liuwe: „Né, jong, it land deur en 't Skape- diekje werom. Toen stcmnen toe op 'e Stien- serdiek, mar ut waar suk mooi weer, dat Geertsje sei: Sawwe ut Jodeland nog eefkes deur? Ik sei: Das best meiske." Willem: „Ik hoor ut die seggen, Liuwe. Das best meiské." Manus: „Dou wast oek al een dooie fisje- freter weest ast nee seidliast, Liuwe, so ist wel." Liuwe: „Geertsje en ik de Stienserdiek uut en t Bulgaarderdiekje op. Ik sien ons nog lopen tegare Willem: „Skei uut, Liuwe, 't water loopt mie om 'e tannen." Liuwe: „Mar we kanne der met mekaar naar fluile, mannen. Wij hewwe ons tied had." August: „So is 't mar krekt. Dat denk ik faak as ik de paarkes weer skarrelen sien, nou 't mooie weer ankomt. Sij frije en doen, en ik krij fan Drees." Rein: „Och, heden, Auguust is al weer hij Drees. Daar hewwe Liuwe en Geertsje niks gien ferlet fan." Liuwe: „Doe nog niet né. Mar mooi, doet wij daar tegare liepen, kwam der ineenen een damp over 't feld. Dat wil wel faker in 'e seumer. Dat dlpe't we in 't Jodeland waren, konnen we maar een kleine tien meter foor ons uutkieke. Fedderop en in e stad was 't weer goed." Manus: „Ja, dat wil wel es, fooral adder water in 'e huurt is. Bij brede sloten en su. Rij de Grote Wielen ken je 't oek wel es treffe. Mar 't kim dij niks skele wel Liuwe?" Liuwe: „Wel né jong. Ut kwam ons wel goed uut. Mar ineens kniept Geertsje mie in 'e arm. Must es tuustere, sei se. Hoorst niks?" „Ik huistere en huistere en ja. Plomp, plomp, plomp. Dan weer even stil en dan weer plomp, plomp, plomp." Willem: „Koeien seker, Liuwe." Liuwe: „Né, die leiden rustig in 't gras, hadden we wel sien en 't was foor ons uut op 't padsje. 't Waren oek gien klompen of sware skünen. Geertsje liep deun teugen mie an en Rein: „Dat luister mar weer bij wonnen, Liuwe." Liuwe: „Dat dee se anders oek wel. Mar nt wudde nog freemder. Der sweefde wat wits foor ons uut. Dan waster weer en dan was 't weer weg." August: „Ut spook fan 't Jodeland. 't Wurdt spannend mannen." Liuwe: „Ja, dou praast lekker, mar wij knepen em as de siekte. We bleven stok- stief staan. En ut gong mar fan plomp, plomp, plomp en nou en dan sagen we dal witte gefal weer sweven. Ut swit ston mie blank op 'e rug en dat kien helemaal over stuur. Ik gaan nooit weer met dij fut, sei se iederkeer." Dorus: „Wat een nüte. Doe konst ut dochs oek niet belpe." Liuwe: „Wel né, jong. Op laatst sei ik: We gaan werom, dat liekt mie 't beste. Op dal moment kwam er een kerel fan 'e stads- kant an. Iloen ie an ons toe was, sei die: Meensen, ik hew mie so pas doodskrokken. Ik sei: Fan een spook? Hij sei: Wel né. kerel, spoken binne hier niet, mar fan dat witte peerd ferderop. Dat roetste onver wachts bij mie langs."

Leeuwarder Gemeenschap | 1954 | | pagina 6