Gemeentereiniging men ziet alleen de tekortkomingen het tegenovergestelde van arbeidsvreugde ontstaan. Daaraan heeft echter een ietier behoefte, dus ook de reiniger. De laatste jaren is men dit van gemeente wege steeds sterker gaan inzien. Daarom De vuilstorting aan de Creunsweg l~\e gemeentereiniger heeft een ondunk- bure taak. Nooit zal hij eens een com plimentje ontvangen wanneer de stad keurig schoon is. Maar hij hoort direct klachten wanneer het anders is. Daarom hoort hij liever niets, tcant dat betekent zoiets als geen bericht, goed bericht". Wanneer hij dus hard werkt, valt dat niemand op. De stad is schoon en dat be hoort zo te zijn. Zo niet, dan is het mis. In andere beroepen is dat natuurlijk ook ;o, wanneer iemand eens een steekje laat vullen. Daar staat echter tegenover, dat hard werken dan vooruitgang te zien geeft. Zo gezien is liet werk van de reiniger ondankbaar. Is de straatveger aan het einde van zijn wijk, dan liggen in het begin de ongerechtigheden al weer op straat. Soms door het toeval, maar dikwijls ook door de grote slordigheid van het mensdom. Ver dwijnen die ongerechtigheden niet snel genoeg, dan is Leiden in last. Het werk van de reiniger valt dus het meest op, wanneer hij niets doet. Raar, maar waar. Nu hardt de mens zich in de strijd. Maar, "ardig is deze gang van zaken natuurlijk niet, vooral ook omdat liet werk dikwijls onder ongunstige omstandigheden moet worden verricht. Ons klimaat brengt mee, dat de reiniger vaak in de regen op straat staat. Niets dnikt sterker neer dan juist dit en dan komt er nog bij, dat iliij werkt in hetgeen een ander kwijt wil. Daardoor kan juist hebben de reinigers goede regenkleding, laarzen en leren petten gekregen. Zij kun nen nu tegen een buitje en voelen zich niet direct onbehaaglijk. Daarom ook hebben zij uitstekend materiaal gekregen. Dat werkt natuurlijk vlugger, maar ook veel plezieriger. Het sanitair in de bedrijfsgebouwen aan de Schrans i:; grondig verbeterd en uit gebreid. Men beschikt nu ook over douche cellen en het gebruik daarvan bewijst, dat zij op hoge prijs worden gesteld. Het is tod i plezierig om na een niet bepaald zindelijk werkje, schoon thuis te komen! Het asland aan de Greunswcg heeft een alleszins keurig schaftlokaal en dan mag het schaft- en recreatielokaal aan de Schrans niet worden vergeten. Dat is in gericht in de voormalige paardenstal. Een sober, maar gezellig lokaaltje is het ge worden, waar de reinigers graag vertoeven, ook en vooral buiten de diensttijd. Iedere Woensdag is er onder auspiciën van de personeelsvereniging „Probo" een con- taetavond. Dan staat de sjoelbak op tafel, dan zijn de tafeltennissers in actie, dan wordt er een kaartje gelegd. Met St. Nico- laas komen de kinderen en vrouwen mee en met Kerstmis is er weer een zogenaam de grote avond". Werkelijk „De Stal" komt de geest in het bedrijf sterk ten goede. Zij helpt met al die andere voorzieningen mee, dat de rei nigers hun werk, waar nimmer een eind aan komt, toch met plezier doen. Natuurlijk heeft er wel eens iemand een zwart ge zicht, maar dat kirmt in de beste families voor, dus ook in deze gemeenschap van 150 mannen. Maar door de nieuwe voor zieningen werkt de reiniging ook door op de geest van het personeel. Het ontspanningslokaal in „De Star

Leeuwarder Gemeenschap | 1954 | | pagina 7