VISSEN OP DE GROTE WIELEN Feiten en feitjes uit de vorige eeuw Toscane, dat aanstonds de pijn in de maag wegneemt"? Een geneesmiddel tegen winterhanden en wintervoeten wij kijken er niet meer naar om, daar we weten dat alle mogelijke vitamine-tabletten dit pijnlijk euvel kunnen voorkomen. En wij halen glimlachend onze schouders op bij het lezen van het bovenschrift: „Stjroop des levens, zyndc een algemeen Medicijn tegens aller hande quaalen, die men altoos in een Huis houden gereed nuiet hebben, hoe men die maaken zal", maar ja als men don leest dat deze stjroop bereid uit kruiden en witte wijn zoveel „nut" zal doen dat „derzelve waardye tegen goud kan o\rgewogen wor den" en men dus „nog Doctor nog Apolhe- car te gebruiken" hoeft, dan zeggen we bij ons zelve „sjonge, sjonge, als dat nu toch eens waar was!!!!" We zijn afgedwaald van onze zaal-vam-een- keuken, waar de „rijke" recepten, die we tegenwoordig nooit meer klaarmaken,'wér kelijkheid werden en waar de huismiddel tjes werden bekokstoofd, die we nu niet meer in onze „kitchenette/' bereiden. De „Varkens-pootjes, gelijk de St. Maöhiels Heeren in Braband die ecten" werden er klaar gemaakt, de „Potagie van Osse-Pens" stond er te trekken, de „Spaansche pap werd er geroerd. Ze zijn verdwenen, die keukens en we roeien ons in onze dito's- in-zaktorinaat geheel thuis. We koken ge heel andere gerechten en we hebben veel minder ingewikkelde kookboeken. We „nemen" niet 8 duiven, of 3 pintjes room, of 16 eieren om „eventjes" waf te kokerel len. Maar met dat al is 't goed te weten hoe het eens was veel te gauw is de historie in 't vergeetboekje geraakt. De opdracht van elk kookboek voor elke keu ken-fee in elke keuken kan echter nog lui den (hoewel met iets eenvoudiger woor den): „Deftige Mevrouwen; Ecrbaare en Bemin- nelyke Juffers; Braave Huis-houwsters, en naarstige Keuken-meiden: gebruikt dit Werk tot UWe onderrigting en tot nut en vermaak van bet geheele Huisgezin." En nu: smakelijk eten! M. J. VAN HEEMSTRA 23 December 1321. J. van Hangen op de Eewal te Leeuwarden fabriceert Friese chocolade, verpakt in couverten, met het Friese wapen, wegende per pakje 5 ons. 4 Januari 1822. A. v. Guiseii, spiegelfabri- kant te Lèèüwardeh bij de Waag vindt een nieuwe machine uit, waarmede de vlokken uit de spiegels gemaakt worden. 20 Januari 1822. Johannes E. Lodema houdt in zijn huis in de Grote Kerkstraat te Leeu warden een Hollandse dag- en avondschool en geeft privaatles in het Latijn. 28 Januari 1822. Verkocht het meer dan honderd jaar gerenommeerde Oranje- Koffiehuis bij het Stadhuis te Leeuwarden, bewoond door de weduwe Johs. Zijlstra en voor deze door N. Laurens en erven Sippama. 29 Januari 1822. G. T> N. Snfiugar; boek drukker op de Kelders te Leeuwarden, neemt de zaak over van G. M. Cahais.

Leeuwarder Gemeenschap | 1954 | | pagina 9