Wie 2 H \}Ctb 2JU bat Wzl 2ijh? VAN EEN JOFFER-VAN-VROEGER AAN EEN VROUW-VAN-NU 10 Deze hoeden droegen de dames in de eerste helft van de vorige eeuw. Ze zijn van stro gemaakt en met linten versierd. (Fries Museum). nog wat hoger, zodat de lijn zich steeds meer naar boven verlengt. Weer een ander geslacht hangt daar een sluier overheen en een volgende aanbidster-van-nieuwe-mode- grillen maakt een soort puntmuts en be kleedt ook die met een sluier. Zo is de mode in de Middeleeuwen. Gaan we lang genoeg terug in de duister nis der jaartelling dan zien we, dat zowel mannen als vrouwen het haar droegen als enige hoofdbedekking. En niemand teken de op wanneer het mensenkind voor 't eerst een bloem plukte of een veer opraapte of iets glinsterends bemachtigde om zich daarmee te versieren. Want kleding is ver siering; al zijn wij in onze kil-koude kli maat dan ook heel dankbaar voor 't feit, dat kleding tevens bescherming betekent. Bij primitieve volken kennen we nog de lange haren, waarin een bloem gestoken wordt of waarop men een veren-tooi zet. En gaat men ten strijde, dan bekroont Is de hoogste hoogte van het vrouwelijk hoofddeksel bereikt, dan schaft men het plotsklaps af en draagt een zedig wit kapje, dat nauw om het hoofd sluit. Maar niet elke generatie houdt van zedigheid en floep! er komt weer een sluier overheen en floep! er komen een soort uitsteeksels aan, die op ezels-oren lijken en wèg is de indruk van zedigheid. Men wil daarna iets groots en monumentaals dragen en zet een soort waaier-van-veren op het hoofd, grijpt naar een fluwelen baret, drukt zich dan Nog twee hoeden uit het Fries Museum. Links een zonnehoed met sits gevoerd uit de eerste helft van de vorige eeuw, rechts een burgemeesters- hoed uit de tijd van Napoleon. J~je lichtgekleurde voorjaars-hoedjes liggen weer in de étalages en hoewel we dikwijls zonder hoed door 't leven gaan of bij stormwind en koude een lapje om ons hoofd wikkelen, we blijven toch belangstel lend staan om te zien wélk model en wélke kleuren ons nu weer worden gebracht. Waarna we indien nodig een nieuwe hoed kopen en ons onderwerpen aan wat Mevrouw Mode ditmaal heeft voorgeschre ven. Maar wat droegen onze voor-ouders op hun hoofd en hun voor-ouders en de voor-ouders van onze voor-ouders? een afschuwelijke monsterkop het strijd vaardig lichaam. Lange vlechten, een gouden band om 't hoofd, een doek die in plooien over het haar valt, een strakke doek die onder de kin doorloopt zo wijzigt zich de mode in de alleroudste tijden. Een vorstin zet een kroon óp de doek, haar gevolg plooit de hoofddoek, zodat die van het hoofd af staat, de volgende generatie plooit de doek

Leeuwarder Gemeenschap | 1954 | | pagina 10