Schepen bij de Vrouwenpoortsbrug Vervolg van het Journaal feiten en leitjes uit de vorige eeuw 4 Op 31 Maart raakte op de Voorstreek bij de Wortelhaven het paard van de aard appelhandelaar J. Wiersma in het water, nadat het tuig gebroken was. Het dier zwom, begeleid door een bootje, door de Voorstreek en de Tuinen naar de Nieuwe- kade. Bij de kazerne kon het dier bij de hellende wal worden opgetrokken, (foto 3) De raadsvergadering van 31 Maart bracht o.m. het aanvaarden van een nood zakelijkheidsverklaring voor het oprichten van een kunstnijverheidsschool in Leeu warden. Op 31 Maart bestond de woningvereni ging Leeuwarden een halve eeuw. (foto 4: een rijtje huizen van de vereniging in de Hollanderstraat) Op 1 April jubileerde de heer H. Pols, die 25 jaar firmant van het Leeuwarder Auto Bedrijf (LAB)) was. Honderden kwa men hem gelukwensen aanbieden. De be kendheid van de heer Pols beperkt zich niet tot de kringen van het verkeer en ver voer; de jubilaris beweegt zich veel op verenigingsgebied en is lid van de raad voor de V.V.D. De heer G. Martens, beter bekend als „meester Martens van de Stins" kon zijn opvolger, de heer W. Starkenburg uit Rot terdam begroeten in het clubhuis aan de Voorstreek, (foto 5) ir Twee bussen met kinderen uit Duitse vluchtelingenkampen kwamen op 1 April in Leeuwarden aan. De kinderen zullen in Friesland een vacantie van zes weken bij pleegouders doorbrengen. De Oecumeni sche Raad heeft het initiatief hiertoe geno men en wil dit werk nog uitbreiden, (foto 6: de aankomst) Op Zaterdag 3 April, omstreeks half één, raakte op de Noorderweg een paard op hol. Het -dier was voor een wagen ge spannen, die togen een hekje botste. Het paard brak los en rende langs de Oostkant dus de linkerkant van de Voorstreek, tot 't in de Ossekop kon worden gepakt. Intus sen had het dier een zeventienjarig meisje van de fiets geworpen en een bakfiets ver nield. Het meisje klaagde over pijn in één der benen. (Dit Leeuwarder Journaal behandelt een kortere periode dan normaal, door het vroeger afsluiten van ons blad, in verband met de Paasdagen). 3 Februari 1822. Tc koop een snuifkapperij, geschikt tot een paardenmolen, bij B. Sohaafsma op het Vliet te Leeuwarden. 10 Februari 1822. Gebr. Jacobs op de Wirdumerdijk verkopen Engels aardewerk uit de fabriek van Josiah Wedgwood: glazen met letters en deviezen voor 15 stuivers. 4 Maart 1822. De raad van discipline dor advocaten in het arrondissement Leeuwar den houdt een bureau van kosteloze consul tatie voor behoeftigen in het Landschaps huis te Leeuwarden elke Maandag van 11 tot 12 uur. 19 Maart 1822. Aanbesteed de verbouw der grote Kavalleriestal in de Doele9traat tot een magazijn voor militaire goederen en officierswoning. 9 April 1822. Aanbesteed hot afbreken van de Wirdumer buitenpoort en een groot ge deelte van de hoge ringmuur. 17 April 1822. Onderwijzersexamen vierde rang in de Schuttersdoelen te Leeuwarden. 14 Mei 1822. Andries Lezer, gelogeerd' bij kastelein P. J. Vaes op het Schavernek te Leeuwarden, verkoopt kittelstenen brillen. 16 Mei 1822. Paolo G. Callay, fabrikant van Albast uit Valterra, staat op de Leeu warder kennis met een kraam bij de Waag. 1 Juni 1822. J. P. Trautman opent te Leeu warden een Franse kost-, dag- en avond school. 9 Juli 1822. De publicatie van 26 Maart 1806, krachtens welke de Leeuwarder kermis ingaat de Tweede Woensdag van Juli. 's morgens tien uur, en eindigt Woensdag veertien dagen daarna, 's morgens acht uur, wordt gehandhaafd.

Leeuwarder Gemeenschap | 1954 | | pagina 4