Dodenherdenking 9 groot deze is, dat blijkt uit de stormachtige publieke belangstelling en óók uit die van de hoogste autoriteiten in den lande, die zich met het middenstandsvraagstuk bezig houden. De laatsten begroeten in deze mid denstandsmanifestatie vooral een verheu gend teken van een groeiende samenwer- ting. Leeuwarden biedt op dit punt met de Warenschouw een voorbeeld, dat in den lande uniek is, vooral omdat initiatief en uitvoering van de Warenschouw bij de middenstand zelf berusten. Er komt geen ..promotor" aan te pas. P\e tiende Warenschouw is nu pas geëin- y digd en heeft andermaal bevestigd, dat het publiek deze manifestatie waar deert, want de drukte was groot en soms bijna „adembenemend." Welk zake lijk effect zo'n tentoonstelling heeft valt moeilijk te schatten; de directe verkoop is niet onbelangrijk, maar belangrijker is de nawerking in de winkels, die niet wiskun dig te berekenen is, maar niet afwezig kan zijn op grond van de wiskundige onverbid delijkheid van de „wet der grote getallen.' Wie één knikker in een kuiltje probeert te gooien heeft grote kans van missen, maar wie een handvol neemt, zal ze er niet alle maal naast werpen. En daarmee is de betekenis van de Waren schouw getekend, de groeiende betekenis blijkt uit de opgang in de serie van tien. Begonnen werd in November 1949 in de kleine koffiekamer van de Harmonie, de tweede Warenschouw nam de hele Harmo nie in beslag. De zevende tentoonstelling was in de Beurs en voor de laatste (num mer tien dus) moest een houten bijgebouw geplaatst worden. Het oppervlak was nu in totaal 3500 vierkante nieter. We mogen bij een verhandeling over de Warenschouw niet verzuimen ook de aan dacht te vestigen op de „uitstraling van de tentoonstelling ten aanzien van de algemene bedrijvigheid in de stad, voor en tijdens deze manifestatie. De aannemers, de timmerlieden, de schilders, de electriciens. dc etaleurs moeten aan de slag, in de stad ontstaat een grote drukte in allerlei In-drij ven door de bezoekers van buiten de stad. Toenemende bedrijvigheid, een toenemende betekenis van Leeuwarden als koopcentrum dat is het gemeenschappelijk doel van dc middenstanders, die de Warenschouw orga niseren en aan de Warenschouw deelnemen. Directe belangen staan niet op het spel, want er hoeft geen winst uit de tentoon stelling te worden gemaakt. De organisatie vorm is een stichting, waarvan het bestuur wordt gevormd door de heren F. Schaaf, voorzitter, J. de Jong, secretaris-penning meester, J. G. Robert, tweede voorzitter, E. llabekotté, tweede penningmeester, J. G. Steenbergen, tweede secretaris, G. Miedema. Het is goed, dat wij jaarlijks op 4 Mei onze doden gedenken. En de jongeren, die in vrijheid mogen opgroeien, moeten wij hel pen bij dit gedenken. Velen van hen ken nen de bezettingstijd alleen uit steeds flau wer wordende herinneringen en uit de ver halen van ons, ouderen. En toch zouden zij nooit in vrijheid kunnen opgroeien, in dien niet anderen, onbekenden, voor hen hadden gevochten en voor hen waren ge vallen. Het vorige jaar heeft de Commissie voor de Jeugdconcerten van „Kunst aan Allen voor haar leden een sobere en plechtige herdenking in de Grote Kerk te Leeuwar den gehouden. Het gemeenschappelijk zin gen, het luisteren naar de korte herden kingsrede en naar het zingen van het Gym nasium-koor, het genieten van violoncel- en orgelspel, de eerbiedige stilte die in de Grote Kerk heerste, waaraan allen meede den en waarvan allen onder de indruk wa ren. dat alles beeft bij jong en oud een mooie herinnering achtergelaten. Direct na afloop werd aan de commissie gevraagd, dit werk het volgende jaar weer te verrichten, maar het dan uit te breiden door méér jongeren uit te nodigen, dan alleen de leden der jeugdconcerten. De com missie heeft aan dit verzoek gaarne gevolg gegeven en zo zullen dan dit jaar op 4 Mei 's namiddags twee korte herdenkingen wor den gehouden, waar meisjes en jongens van middelbare scholen, ULO's en Nijverheids scholen bij worden uitgenodigd. Weer zul len de organist der Grote Kerk, het Gym nasium-koor en het Gymnasium-orkest aan deze middag meewerken, terwijl een der coupletten van het Wilhelmus zal worden voorgedragen. Evenals verleden jaar zullen ook ouderen tegen entree welkom zijn; de bovengalerijen worden voor hen gereser veerd; ingang door het Oranje-Poortje. De commissie zou gaarne zien dat in ko mende jaren meer scholen door zang, mu ziek of voordracht mee zouden willen wer ken aan de verzorging van het programma. Het gedenken van onze doden gaat immers veel meer voor de jeugd leven, wanneer zij zelf mee kan helpen deze herdenking tot een sobere plechtigheid te maken.

Leeuwarder Gemeenschap | 1954 | | pagina 9