1 1 awwus een loopke naar de Preensen- tuun make, mannen?" Wie de vraag gesteld had, is niet meer na te gaan, maar de bijval was groot. En zo verliet het groepje mannen op een morgen dat de zon lekker scheen, maar de wind nog schraal was, het klokje om zich naar de Prinsentuin te begeven. Daar zagen ze hoe met man en macht werd gewerkt aan het gereed komen van het kunstcen trum en het Pier Pander-museum. Manus: „Ut begint er al adich op te Heken'. Rein: „Dat mag oek wel, want in 't laast fan deuze maand mut de saak klaar weze. Dant fient de opening plaats". Willem: „Ja, daar hek wat over in 'e krante lezen, Krije we niet een grote optocht met pursoanen nut de ouwe doos? Marijke-muoi of so is der oek bij". Manus: „Se komt met 'e boat an en dan op 't peerd de stad deur naar de tuun." August: „Wie is dat eigenenk weest, die.... eh.... Marijke-muoi of weet ik feul, waar se dan over skrieve?" Liuwe: „Is dat niet de frou weest van Uus Ileit op 't Hofplein, waar se krekt dat nije stekje om hene maakt hewwe?" Willem: „Dou weest der niks fan seun. Mar ik waar oek gien haar beter, ak ut laassen niet es fan een oomsegger hoord hadde. Sij waar de weduwvrouw fan Jehan Willem Friso en die mut in de faderlanse geskiedenis ferdronken weze ergens in 't Suden." Liuwe: „Sawwu mar ophouwe met die ge leer dhiet mannen, 't Is hast niet bij te fiet sen foor een gewoon me ens. En ik hét 't spoorboekje oek niet lezen." Dorus: „Wacht es even. Nou wü ik nog wel es weten wie Pier Pander waar. We hewwe een tempeltsje fan die man en straks een muzzéum, mar wat waar dat nou foor pursoan? Het ie gien beelden maakt of 't één of 't ander?" Manus: „Dat loof ik wel. Dikke. En toen ie sturreven is, hèt ie as Fries sien beelden en sien kaptaal an 'e stad skonken. En nou bouwe se fan sien senten een gebouw en daar sette se de beelden in." Willem-, „Hoe weestou dat allemaal, Manus? Dou Hekst Sweitse Swetser wel fan 'e distrubbuusje, savus na 't eten." Manus: „Och, ik md wel graag es wat leze en sneupe, en al sèg ik ut self, ik kan aer- dich onthouwe." August: „Dat is nofflik. Ik hew een ge heugen as een gatsfejtanne. En de frou mooi kwaad soms ak weer es wat fergeet met te nimmen." Willem: „Ut liekt mie sö toe, dat de tuun der een heel stuk fan opknapt. En toch sal ut nooit de ouwe tuun weer weze. Jonge, jonge wat waar dat froeger mooi." Rein: „Weest nog. Sterke? Saterdussavus een mooi poepke muzziék, een hoop folk Inj de tafeltsjes, en het jongfolk wat om 'e donkerste hoekjes soeke." Manus: „Ja, der is wat afsjaanst in die ouwe tuun, mar je hadden oek altied struners." Liuwe: „Ik hew oek es een strüner om 'e tonen had, mar ik denk niet, dattie 't later weer flikt hèt." August: „Hoe gong dat in sien werk, Liuwe?" Liuwe: „Dat waar mooi doe. Mar ut is al weer son skoft leden, dat ut is niet eens de moeite fan 't fertellen weerd." Willem: „Fooruit Liuwe. Laassen hest ons dat ferhaal fan dat witte peerd in 't Jode- land deen en toen hewwe ons de huussen uutskeurd fan 't gniezen, dat ut mut nou oek altied weze." Liuwe: „Nou, daar gaattie dan. Ik waar weer es een keer op frijersfütenik loof dat ut kermustied waar. Ik weet er gien fluit meer fan hoe 't meiske hiette. Willem: „Ah seg maar Marietje. As 't beesje mar een naam het." Liuwe: „Mij best. Marietje frijt met een huzaar. Mooi. Marietje en ik op een avund naar de Preensentuun. Eventsies sitte, een klein neutsfe en een glaske suurtsfewater, eventsies naar 't muzziek luustere. Manus: „En toen achter de boskes. Skiet es wat op Liuwe." Liuwe: „Dou must tien futsoen wat houwe, Briltsje. Achter de boskes. Waar siest mie foor an?" Manus: „Och, sö bedoel ik dat niet jit. Maar ut brandt mie in, hoe of dat met die strüner afliep". Willem: „Laat Liuwe nou mar rustig uut fertelle. Dit hoort er oek bij en ut brengt de ouwe tieden weer wurrom. Kerel, wat konnut gesellich in die tuun weze." Liuwe: „Dou foelst ut weer fijn an, Sterke. So is 't krekt mannen. Al pratende proef je de ouwe tieden weer." August: „En dat komt nooit weerom. Oek niet met optochten met Marjanneke's en ouwe kleren an." De weemoed van dit moment bespaarde August een reprimande over een ruiamver- valsing. Och hij kende het lied van „strooi) in het kanneke" ook beter dan de historie der Friese Nassau's. Liuwe: „Sak mar weer deurgaan mannen? Toen we so even sitten hadden sei ik: Kom, troel, we gaan even een loopke maken. Je krije süver stieve futen fan 't sitten. En so raakten wij de tuun in. Netsies op 'e grint- padsjes hoor Manus!" Manus: „Ja, 't is wel goed jonge, 't Waar mar een grapke. Mar ik sien jimme lo\)en. Liuwe en Marietje. August: „En feerder, Liuwe, f eerder Liuwe: „Nou wij raakten op een hankie en daar saten we wat te sitten. Ik docht, ik mut us wete, hoefeul tied we nog hewwe, dat ik sêch: Hoe laat mutte jou tuus weze? Marietje sei: Dat komt niet so krekt, want ons moeke en ons tante binne oek naar 't muzziek. Ja, niet alleen om 't blazen, mar se wüden dij oek wel us fan dichtebij kieke." Rein: „Nog al wat an te sien, son knapi>c HUukkerd." Liuwe: „Dou sast een skoonhiet weest hewwe in dien jonge jaren. Hest ommers nooit een wief krije kennen!" Dorus: „Niet so hateluk teugen mekaar mannen. Jim bin krekt fatsies buskruut." August: „Liuwe mut em mar nergens an steure en gauw deurfertelle." Liuwe: „Allafijn, wij saten daar op 't bankje en we hadden de tied an ons self. Ut waar een mooie, sachte avund en buten het muz ziek om hoorden je suver niks. En as 't muzziek stil waar, dan konnen je een speld fallen horen, so't se dan sêgge." Willem: „Mar die strünerii dan jonge, daar stane wij mar op te wachten. Liuwe: „Daar wak nou krekt an toe. Want ineenen hoorde ik wat slüpen en ritselen. Marietje hat loof ik niks inne gaten. Ik dee krekt adder niks anne hand waar, maar luupterde skerp en keek oek us kwans- kwies om mie hene. En dar sag'k wat! In 'e boskes, een paar meter fan mie af." Manus: „We komme toch nog inne boskes terecht." August: „Hou die stil, fent. F eerder, Liuwe!" Liuwe: „Ik wachtte nog een paar menuten en doe nam ik een sprong en dee een raam naar die fuile strüner. Mar ik gleed even uut, dat hij ontskoot mie, mar ik em achterna dwars deur alles heen. Nog een paar stappen en ik had em bij de jas. Mar nou komt ut!" Dorus: „Hoe bedoelst Liuwe, dou hast em toch?" Liuwe: „Ut waar gien fent, ut waar een wief! En se ston mar te hiemen en se sei niks. Mar Marietje waar ons achter na lopen en die kwam der nou oek an. En doe dat wief hur sach, skreeuwde se: Marietje! En Marietje waar helemaal de kluts kuAet en bleef stokstief staan." Willem: „Wast hur moeke soms?" Liuwe: „Né jong. Marietje sei op 't lange- laast: Bin jou dat tante? En dat meens - hiem.de: Ja, kien. Mar wat hét tante toch uuthaald? Och kien, bij 't muzziek saten we een heel end fan jim af en ik wü dien frijer sö graech goed sien en daarom wak jim achterna gongen en in 'e bosjes kropen!"

Leeuwarder Gemeenschap | 1954 | | pagina 11