Feiten en feitjes uii de vorige eeuw Vraag en antwoord I>e aid BiiuieiiKlêd w Een derde afscheid binnen enkele dagen. De heer G. Martens, directeur van „De Stins" en zijn assistente mej. Kramer gingen op 1 Mei naar Groningen. Opvolger van „meester" Martens is de heer W. Stakenburg, die uit Rotterdam afkomstig is. w Koninginnedag (officieel gecombineerd met de bevrijdingsdag) werd op 30 April opgewekt gevierd, mede dank zij het bij zonder mooie weer. Er was weer een ker- misje op het Zaailand, er werden volks spelen gehouden en de dag werd besloten met vuurwerk op het IJsclubterrein. (Foto 6: de aubade) 31 Mei 1823. Z.M. inspecteert de schutterij en het garnizoen. 15 Juni 1823. De heer Maju uit Brussel geeft op de Leeuwarder kermis een ver toning van zijn physieke en mechanieke werken en tachtig gedresseerde kanarie vogels. J. G. Redinger uit Hamburg heeft een tent met camera obscura. 18 October 1823. De Hoogduitse Opera, directie Hubert Vettweiss, opent het toneel seizoen te Leeuwarden met „Titus", opera van Metaeftasio, met muziek van Mozart. 31 October 1823. W. H. Suringar te Leeu warden maakt bekend de oprichting van het „Genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen". 11 November 1823. E. Pas, veearts te Hallum, maakt bekend, dat veearts Greuve vertrokken is en hij op aanraden van J. Vitringa Coulon, president der genees kundige commissie, alle Vrijdagen van 10 tot 12 uur bij H. Vriesema aan de Koemarkt te Leeuwarden is te vinden om landlieden met raad en daad omtrent veeziekten bij te staan. 15 November 1823. Bij kastelein C. H. Wilkeshuis in de voormalige loge te Leeu warden zijn weibereden paarden verkrijg baar voor reizende kooplieden, alsmede Brabantse bieren tegen zes stuiver de kruik. In uw veelgelezen blad lees ik over het schone doel voor onze bejaarden. Zijn wij wel op de goede weg met de stuivers? Moest niet van grote bijeenkomsten (en voetbalwedstrij den) geheven worden? BEJAARD BURGER Inderdaad. (Red. D.L.G.) Het Zaailand is de verzamelplaats van de postzegelverzamelaars, die daar hun „beurs" houden. „Ljouwter" skriuwt yn 'e „L.G." fan April oer „De aid Binnenstêd" en sjocht de skimen fan 't forline, soe 't nije leauwk wol tsjinkeare wolle en forjit yn 'e takomst to sjen. Tc Mien, dat dy us ta 'n oar ynsjen bringe moat en wol dit: 'k Haw krekt alhjk as Ljouwter d' Ald-Ljouwter printsjes sjoen En 'k wol wol wêze, Ljouwter 'k Rekk' ek efkes under 'e tsjoen. Mar doe't ik efkes neitocht Oer it forkear fan hjoed, Dat us sa folie nijs brocht. Doe seach ik it pas goed. Hwant fytsen, auto's mist' ik Yn 't dlde-stêdsforkear En doe ynienen wist ik Hwerom d'dld-stêd 't forlear. Forlieze moast, ja wisse En aenst al mear en mear, Leau mar, dit kin net misse: „Rom baen foar it forkear". Hwant hwer't om to dwaen is, Dats hannel en fortier. En allinne dêr't „rom baen" is, BHngt men it dérmei fier. Sjoch mar ris om Jo hinne Op 'e dlde stêd leit 't near Men kin er net troch hinne Mei it hjoeddeisk forkear. Dér kin de hannel bloeije, Omt men dér wêze kin De sakepdnnen groeije Hast by de dei to sjen. Hwerom nimrn' dy sakeminsken De Foarstreek net foar kar? Dér is gjin romte, minsken! Dy komt dus net oan bar. Dit skeel, dat oppenearet Him hjoed-de-dei abslüt As men nou nèt operearet. Dan wurdt 't gefal „aküt"! Dan soe men letter hearre: „Hwat wiene se dochs dom. Hja woene 't net bidjerre? Gjin duiten faeks? Och kom!" Forgearje mar alle krêften, 't Spul stjonkt en is bidoarn. Dimp nou mar gau de grêften. Jit leaver hjoed as moarn. Us neiteam sil dan fleur'ger libje Yn 'e romte dy't üntstie En lit skimen dan mar kibje Oer skientme dy't forgie. De Nijstêd dér is 't rommer Foaral oan cTiene kant En auto, fyts of brommer Leveret dér mannich klant. IN OARE LJOUWTER 4

Leeuwarder Gemeenschap | 1954 | | pagina 4