Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie -* Belangstelling voor cle wereld vein plant en dier kamp, waar vrijwel alle afdelingen ver tegenwoordigd zijn. Met Pasen is een kamp gehouden op Terschelling en met de Pink sterdagen wordt de omgeving van Diever en Vledder opgezocht. Van de afdeling Leeuwarden gaan vrijwel elke week leden, gewapend met schepnet, kijker of flora naar de Houtwielen onder Giekerk, het Noorderleeg aan de Wadden- kust, het Aaltjemeer onder Rinsumageest, Martena-State te Cornjum, om enige van de voornaamste excursieterreinen te noe men. Op deze excursies worden de namen van planten en dieren bepaald en ook wordt gelet op de gedragingen van de die ren. In het afdelingsorgaan „Het Schrijver- ke" worden de resultaten van dergelijke waarnemingen gepubliceerd. Ondanks het geringe aantal leden werkt de afdeling voort, omdat het zwerven in de natuur de gelukkigste ogenblikken van het leven kan geven. BAUKE VAN DER VEEN Borniastraat 89 Naast deze activiteiten kan het congres worden genoemd, waar allerlei bondspro- blemen worden behandeld. Om de gespe cialiseerde natuurstudie te bevorderen telt de N. J. N. een aantal commissies, zoals insecten-, planten- en geologiecommissies en een werkgemeenschap voor dieren van wad en strand. Natuurbescherming staat eveneens in het middelpunt van de belang stelling. Verschillende van deze commissies geven aparte periodieken uit, waarin speciale on derwerpen worden behandeld. Verder wordt de uitgave verzorgd van determina tietabellen. Andere Bondsuitgaven zijn „Veldkenmerken van zwanen, ganzen en Lindevallei bij Wolvega. yj ede in verband met de tentoonstelling „Stokpaardje 2" die aan de besteding van de vrije tijd was gewijd, willen wij eens de aandacht vestigen op een jeugdbond, waarvan de leden hun vrije tijd besteden met naar buiten te trekken om daar studie te maken van alles wat leeft en groeit. Dit is de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie, waarvan ook Leeuwarden een afdeling telt. Samen met enige andere in de provincie vormt deze een district, terwijl de tien districten samen in de Bond zijn samengebracht De N. J. N. is dus een jeugdbond voor meisjes en jongens, die belangstelling heb ben voor plant, dier en landschap. Eén van de belangrijkste kenmerken van de Bond is, dat hij wordt geleid door jonge mensen tussen veertien en drieentwintig jaar. De week-ends en kampen staan echter onder leiding van ouderen meestal oud-leden van de N. J. N. De N. J. N. organiseert dus kampen en week-ends. Deze kampen worden in alle delen van het land gehouden en duren ongeveer tien dagen. Dit jaar zullen vele N, J. N.-ers zwerven op Terschelling en Schiermonnikoog, door Midden-Limburg, het Woold bij Winterswijk en zelfs in de Ardennen zal de N. J. N.-vlag wapperen. Zo mogelijk zal een internationaal kamp op Terschelling worden gehouden. Bij derge lijke gelegenheden wordt niet alleen aan natuurstudie gedaan, ook volksdans en -zang worden beoefend. eenden," „Roofvogels", de brochure „land bouw en natuurbescherming" en het Bonds orgaan „Amoeba." Het wetenschappelijk Fonds geeft subsidie voor uitgaven van resultaten van onderzoekingen, die door N. J. N.-ers zijn verricht. Het district, waar bij de afdeling Leeuwarden is aangesloten, geeft „De Wilster" uit. Elk district houdt, naast gezamenlijke excursies, met Pasen en Pinksteren een 5

Leeuwarder Gemeenschap | 1954 | | pagina 5