N" een periode van kil en regen achtig weer, was er een zonnige en vrij warme Vrijdag aangebro ken. En deze marktdag vond, na enige weken, de hele ploeg compleet onder het klokje. Rein: „Wat een koude niet man nen? Je leve suver op as je de son weer es siene". August: „De nattuur is lillijk in 'e war. Het waar suver herst in plaats fan seumer". Liuwe: ,,'t Is een grote gekkeboel, waar je oek siene. Wat is 't in 'e poUentiek oek niet een groot gekke- huus. In ons lands je is 't rustig, mar in andere lannen. De meens- hiet staat krekt as de natuur, raar op sien kop!" Willem: „Ja, ik weun wat dat an- belangt liever in Nederland as in Frankriek. Of in Goeate... eh... nou der komt nog wat fan malen bij. Nou het maalt se daar oek met me kaar. En in Indo-China is 't al son bende". Dorus: „Een groot ferskil met ons hier, krekt as Sterke Willem seit. De raad hét hier son bitsje kopsorg, dat de heren gaan foetballen teu gen de krautenmeensen. Mut je niet lache. Edelach tbaren achter een bal andrave". Manus: „Och, ik kan dat nog niet so gek fiene. De gemeente en de kranten hewwe een boel met me kaar te maken. En je süden se oek nog bij bosjes hewwe, die 't hun der foor sjeneerden om foor gek in een kort broekje en met blote benen, so wit as suup, in 't feld om te dra ven en te springen". Willem: „Der komt nog -bij, het waar foor een goed doel. Ik bin der weest, nou, en 't waar de moei te weerd. Der waren ouwe kerels bij, die draafden as jonge peer den. Rein: „Je musten oek wel es gnieze der waren hakkenkrukken bij, mat se deden hun best. De meesten salie de andere daags wel uut 'e lieken weest hewwe. Der waren ferskeide ne, die drekt na de rust het end al best in e bek hadden". Manus: „Oek gien wonder. Twee keer een half uur op son groot feld op en del drave. En son sware bal een end fut skoppe. Ik wist wel wat 'k liever dee. Mar daarom hew 'k respekt foor die kerels. Pet af, man nen!" Na dit eresaluut aan raad en pers lieten de mannen hun oude ogen gaan over het drukke marktgewoel tussen hun klokje en het Waagge bouw. Liuwe: „Der is mooi wat folk op 'e merk fandaag. Mooi wer trekt al tied". Willem: „Ja, der binne heel wat f rouwen op koopjes uut. Mar op e fémerk waar 't oek aardig druk fannemorgen. Ik hew daar een paar uren omswurven, want het is son saakje: ouwe liefde roest niet. Nooit één keer!" Liuwe: „Hest nog bekenden sien, StedkeV' Willem: „Ferskeidene! Och, fer- geet niet, dat 'k jaren in 't fak sit- ten hew. Hoefeul koeien en bollen ik niet an 't touw had hew, steek niet sü nauw. Da ar deur kan ik oek een mooi nusje boeren en bin ik op ferskeidene boereplaatsen weest". Dorus: „Se wille loof ik de merk weer naar 't Saailan hewwe niet De marktmeensen en de winkellui klage steen en been. Mar de ge meente is daar nog niet an toe ak het goed begrepen hew". Liuwe: „Och, kiek es, het is sou saakje: Foor de auto's is dat Saai- land een uutkomst. Anders ston overal de boel hartstikke fol. Mar ja, of 't sü blieve ken, as 't nou is, ik weet het niet, ik weet het niet..." Willem: „Ik weet het niet, ik weet het niet, dat kenne jou segge, Liuwe, maar de autoreteiten niet. Die mutte segge: sü of sü, Saailand of Nijstad". August: „Het kan mij niks skele, waar die merk terecht komt. Wij soort meensen hewwe dochs gien geld om es wat te kopen". Rein: „Dat must nou niet segge, Auguust. Just foor Dreesmantsjes en al so meer binne der nog wel es koopjes op 'e merk. 't Is hast gratis f er gees soms". Doru: „En dochs is die merk lang niet meer wat ie weest hèt. De ou we sterren fien je niet meer. Wat kon die Jaap, die altied in 'e hoeke bij Buys ston, het mooi opsegge. Het waren faak praatsjes, die je niet onder 'e kestboom fertelle kon- nen, mar jonge, wat hew ik wel gnezen. Mar das weest, mannen". Manus: „Daar hèt de oorlog oek gien goed an deen. Mar der binne nou oek wel mooie sprekers bij. Al les fan froeger waar altied niet sü mooi as we nou faak miene. Teu- geswoordich binne der oek nog wel een nusje goeie dingen. Behalve 't weer en 't buusgeld fan Auguust". Manus had de lachers op zijn hand en ook August grinnikte maar mee, maar inwendig kookte hij. En toen het gelach verstomde merkte hij giftig op: ,J)ou sast een soot buusgeld krije fan dat boze wief fan die. Hier hest praats, maar tuus hest niks te kooi). En das bij mij anders". Dorus: „Jimme mutte mekaar niet so op 'e kast jage, mannen. Een grapke is mooi, mar gaan nooit te feer. Dou hast nog kunde troffen, Willem Willem: „Ja, ik hew seis ouwe Jelle Gratema troffen. Fer in 'e tachtig, mar hij waar boven op 'e skape- merk". Rein: „Dan is dat wel een ouwe Stanfries seker". Willem: „Dat sak je fertelle. Altied hard werke, swaar uutgaan, em nooit mije en hij leeft mar een end fut. So sterk as een peerd". Dorus: „Dus hij houdde wel fan een fersetsje in sien jonge jaren, of nou oek nog wel?" Willem: „Och heden ja wel. As die sü deur gaat haalt ie de honderd wel. Der gaat oek een mooi fer- haal over em". August: „Hoe waar dat Sterke Willem: „Nou, mut jim hore. Hij wu nooit gien radio hewwe, mar doe 't ie hoorde, dat daar geregeld de weerberichten foor kwamen, het ie em één anskaft". August: „Altied mooi as ju suks flot betale kenne". Willem „Nou goed. Hij an t radio en morrus, middus en avus de ouwe man luustere. Een paar seumers le den saten se in 'e ongetied, de hooie- rij sogeseid. En dan sien de meen sen hoe op een m iddag Jelle en sien arbeiders alle hooi naar de kaant fan 't feld slepe". Rein: „Waar war dat goed foor?" Willem: „Ja, dat f roegen de meen sen oek. En wat sei boer Gratema doe?" Allen: ,JIou? Willem: „Hij sei: As in ander gek is, mut hij wete, mar ik hou mie an de Bilt. En de weerman hèt om half één seit: Regen in 't midden van het land". 13 Huiler liet klokje

Leeuwarder Gemeenschap | 1954 | | pagina 13