Leeuwarden trekt straks drievoudig de aandacht <3e Leuwarbtr /jemeenscljaii eze Sept.-maand krijgt Leeu war den een aantal evenementen, die de Friese hoofdstad in zeer bij zondere mate in het centrum van de belangstelling zullen plaatsen. Waar deze belangstelling begint is gemakkelijk te zeggen, want dat is uiteraard bij de Leeuwarders zelf. Maar waar eindigt zijf Dat de be grenzing van de provincie daarvoor te eng is, staat wel vast. En het is welhaast zeker, dat rtok buiten de landsgrenzen velen plannen maken om bij deze gelegenheid Leeuwar den te bezoeken. Jubileum F.R.S. leidt tot bijzondere gebeurtenissen Dit zijn de drie hoofdpunten van de f eestagenda. Er komt nog meer bij zo wordt de Prinsentuin een soort vermaakscentrum maar definitieve mededelingen daarover zullen later moeten volgen. De be langstellende lezeressen en lezers hoeven niet beangst te zijn dat hun straks iets zal ontgaan. Het vol gende nummer van „De Leeuwar der Gemeenschap" zal een uitvoe rige gids zijn voor de gebeurtenis sen in de week van 6 tot en met 11 September. Teiten en feitjes uii de vorige eeuw 2 Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 3e jaargang No. 7 Juli 1954 Redactie-commissie Dr J. G. Aalders Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling J. K. Dijkstra Pater P. v. d. Eisen O.P. Jhr J. W. J. Witsen Elias HoofdredacteurW. H. Kuipers, Tel. 2003 Adres Redactie en Administratie: Voorstreek 101-103, Telefoon 8348, Abonnementsprijs f 1.80 per jaar Giro-nummer 9910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden Daarvoor zorgt het Friesch Rundvee Stamboek, bij afkorting aangeduid met de over de gehele wereld bekende letter combinatie F.R.S. De keuringen van dit F.R.S. trekken telken jare ook vele za kelijke belangstellenden uit het buiten land en dit mag in bijzondere mate ver wacht worden, nu het Rundvee Stam boek zijn 75-jarig bestaan zal vieren. Deze viering wordt gegoten in de vorm van een grootse driedaagse rundveeten toonstelling op de Wilhelminabaan op 7, 8 en 9 September. De rundvee-tentoonstelling wordt een manifestatie van de Friese veefokkers, die er in de loop van een lange reeks van jaren in zijn geslaagd de gemiddel de kwaliteit van hun fokvee op een peil te brengen dat elders in de wereld niet wordt overtroffen. Geen enkel land is er in geslaagd zowel het exterieur als het productievermogen en de vererving hiervan op zo'n hoogte te brengen als in Friesland het geval is. Daarom is in het buitenland de belang stelling voor het Friese vee zo groot. Het doen en laten van het F.R.S. wordt met grote interesse gadegeslagen en de practische resultaten blijken uit de grote export van fokvee en gebruiksvee. Bo vendien is de vooraanstaande plaats van de Friese zuivel een direct gevolg van de hoge productiviteit van het vee. BOERDERIJ EN BEURS. Door een welgeslaagde „haak-in-actie" blijft het feestbetoon ter gelegenheid van het jubileum van het F.R.S. niet be perkt tot wat deze organisatie zelf on derneemt. Zo verrijst er in de bovenzaal van de Beurs een complete boerderij, compleet met bijgebouwen. Alleen de fundering ontbreekt. Het wordt een model-boerderij, waar de agrariër en niet minder de belangstellende buiten staander nu eens precies zal kunnen zien hoe het hoort. Het bijbehorende woon huis zal een keuken krijgen, die met al lerlei Amerikaanse moderniteiten is uit gerust. De tentoonstelling „De Boerderij in de Beurs" is een initiatief van Koopmans Meelfabrieken. Zij wordt op de beneden verdieping van het Beursgebouw uitge breid met een expositie van allerlei arti kelen, die op het agrarisch bedrijf betrekking hebben. ENERGIE. En dan zijn we er nog niet met de mede delingen over tentoonstellingen, want punt drie (maar niet in volgorde van belangrijkheid!) is de grote Energie tentoonstelling. die in dezelfde week aan het publiek wordt gepresenteerd. Het wordt een expositie op de gebieden van de electro-, gas-, water-, zuivel- en land bouwtechniek, die op het Oldehoofster- kerkhof zal worden ondergebracht, met „uitlopers" naar de Prinsentuin en de Noorderplantage. In de schaduw van de Oldehove zullen de overdekte expositie ruimten verrijzen, die ongeveer achtdui zend vierkante meter beslaan. Daar naast komen de stands in de open lucht, die het totale oppervlak op twintigdui zend vierkante meter brengen. 1 November 1825. Het slachten op de boer derijen is aan veel moeite onderworpen. De rijksschatter komt bijvoorbeeld tweemaal per week te Wirdum en heeft het zeer druk, zodat velen uit de omtrek moeten wachten op het biljet. Wie het heeft gaat naar het kantoor om het tegen een accijnsbiljet in te wisselen, behelzende de impost op het veraccijnsde vee. Dit biljet möet aanwezig zijn tot het vee is geslacht. 12 September 1826. Prijs der aardappelen aan de markt te Leeuwarden 80 cent, groene erwten 6,60 per mud. De volksdanser uit Ruurlo kijkt met met belangstelling en bewondering naar de prestaties van zijn Spaanse collega's

Leeuwarder Gemeenschap | 1954 | | pagina 2