De Prins komt! Belangstelling op de Pieter Stuyvesantweg. 5 van iege aan wa- )ud- end. ost- ge- eno- van ipo- ;sti- mej. >ach door vrij hij itste een van- iwe- :hte- ge- 11 de P. land i ren, Van :ren. och- 'sge- ante aas- -jas- aan (in ;rek- a de ;uwe Dé gebeurtenis van de maand in Leeuwarden, die in binnen- en buiten land sterk de aandacht trok, was de operatieve scheiding van de Friese Sia mese tweeling. Door een team van me dici werden Folkje en Tjitske de Vries uit Molenend op 12 Juni in het Diakones- senhuis van elkaar gescheiden. De ope ratie verliep zeer gunstig. ir Aan een zangersfeest in de Prinsen tuin, onder auspiciën van de Leeuwarder Gemeenschap, werkten op 12 Juni acht Leeuwarder koren mee. 's Avonds trad de Koninklijke Mannenzangvereniging „Apollo" in de Tuin op. De schoolverkeersbrigades, uitgerust met witte ceintuurs en schouderriemen en stopbordjes begonnen hun taak op de ochtend van 15 Juni. (foto 4.) De Avond-vierdaagse begon op 15 Juni met ongeveer 350 deelnemers. Op 19 Juni bereikte de heer R. Buis man de leeftijd van tachtig jaar. Zijn aandeel in het organisatorische leven van Leeuwarden was groot: voorzitter van de Kamer van Koophandel, van het departement Leeuwarden van de Mij. voor Nijverheid en Handel. Nu is de heer Buisman nog bestuurslid van de vereni ging „De Harmonie". De vernieuwde speeltuin van de ver eniging „Achter de Hoven" werd op 19 Juni door een enthousiaste kinderschaar stormenderhand in gebruik genomen. Op 19 Juni werd een langebaan- zwemwedstrijd in het Van Harinxma- kanaal gehouden. De drie kilometer-race werd gewonnen door Piet ten Thije. (foto 5.) Ook Leeuwarden pikte een graantje mee van het Holland Festival. Op 22 Juni trad in de Grote Kerk het Neder lands Kamerkoor, onder leiding van Felix de Nobel, op. In haar op 23 Juni gehouden ver gadering heeft de raad van Leeuwarden uitvoerig aandacht besteed aan het wo ningtekort, dat eerder toe- dan afneemt door het schriele bouwvolume. Leeuwar den mag in de jaren 19541956 slechts negenhonderd woningen bouwen. De be spreking was het gevolg van een inter pellatie van de heer G. D. Kamstra van de K.V.P., met medeweten en instem ming van de andere fractievoorzitters gehouden. Tot de Minister van Weder opbouw werd een motie gericht, waarin verzocht werd aan Friesland een groter bouwvolume te verstrekken. Tot Gedepu teerde Staten werd een motie gericht met het verzoek het aandeel in het vo lume voor Leeuwarden te vergroten. De wielerronde v. Leeuwarden werd op 23 Juni op het Zaailand gehouden. Winnaar werd A. Geldermans uit Be verwijk. Op de middag van 24 Juni stortte een straaljager van de basis Leeuwar den in zee bij Ameland. De 25-jarige sergeant-vlieger L. Koster uit Den Hel der, die het toestel bestuurde, kwam om het leven. Een tweedaags internationaal volks- dansfestival plaatste op 25 en 26 Juni de Prinsentuin weer in het centrum van de belangstelling. Behalve binnenlandse deelnemers waren er groepen uit het Franse Bretagne, Denemarken Duits land en tenslotte, maar niet in de laatste plaats Valencia in Spanje. Voor het arbeiders-zangkoor „De Dageraad", dat op 28 Juni voor een tocht door Duitsland vertrok, begon de reis weinig voorspoedig. Een der bus sen geraakte bij Nieuw-Beerta in de sloot, bij welk ongeval een zangeres zo ernstig gewond werd, dat ze in het zie kenhuis te Winschoten moest worden op genomen. Aan de Huizumerlaan werd op 30 Juni de nieuwe veiling van de Coöpera tieve Veilingvereniging „De Tuinbouw" door de Commissaris der Koningin ge opend. De wethouder van Onderwijs, de heer J. K. Dijkstra, opende op 30 Juni de openluchtklas (met af schuif baar dak) van de Buitenschool, die verbonden is aan het Parkherstellingsoord, (foto 6.)

Leeuwarder Gemeenschap | 1954 | | pagina 5