In liet Oosten ontstaat een nieuwe stad GROEIEND LEEUWARDEN (I) LT en vorige keer werd door een kaart op duidelijke wijze getoond welke - grote veranderingen zich in het Westen sedert de bevrijding hebben vol trokken. Ja, wat daar in een achttal jaren is bijgebouwd, is wel erg spectaculair. Het overtreft alles wat in andere delen tot nu toe is gebeurd. Dat is ook goed te zien op de kaartdie thans van het Oosten wordt afge drukt. Die kaart leert echter ook, dat mettertijd deze wijk op zichzelf al een aardig stadje zal zijn geworden. Hier zijn namelijk grote veranderingen op til, want er zal in totaal driemaal zo veel bij worden gebouwd dan in het Westen. Dat geldt dan voor het gebied tussen de Groningerstraatweg en het Vliet. Vuurwerk besloot de feestweek in Leeuwarden Ook anderszins zal er in het Oosten nog worden gebouwd, tenminste wanneer men de omgeving van Achter de Hoven ook tot deze windstreek wil rekenen. Daar zijn nu al een 230 woningen gebouwd, terwijl er op het ogenblik al weer een blok van étagewoningen in vier lagen in aanbouw is. Wil men verder ook de Geraniumstraat en omgeving tot het Oosten rekenen, dan mag niet vergeten worden te vermelden, dat daar na de oorlog de eerste nieuwe wonin gen zijn verrezen, een zestigtal! De veranderingen in het Oosten zullen voorlopig alleen achter het Cambuurstadion plaats vinden. Het uitbreidingsplan tussen het Kalverdijikje en Het Vliet wordt name lijk eerst volgebouwd'. Het andere gedeelte, na de Groningerstraatweg, komt pas later aan de beurt. Voorlopig zal dus de nieuwe Hervormde school nog wel wat eenzaam op het opgespoten land blijven staan. Wanneer er echter op gewerkt wordt, zal ook dat snel veranderen. Een twintigtal jaren geleden lag bijv. het Infectie Paviljoen nog temidden van de weilanden; nu is het volledig door de stad opgeslorpt en dat door de bouwactiviteit van na de oorlog. De Boerhaavestraat werd doorgetrokken ten behoeve van de woningstichting „St. Joseph", de lange Linneausstraat is er ge komen en langs het Cambuurstadion de Marathonstraat. De plannen voor de woningen aan deze straat werden reeds in de oorlog gemaakt Achter Cambuur zijn de woningen van „Beter Wonen" een sieraad' voor de stad geworden en vlak daarachter loopt al weer een straat (de Abeelstraat) met woningen van deze corporatie. Hier tegenover wor den straks nog eens een negentig woningen in drie lagen gebouwd, tenminste wanneer de laagste inschrijver met zijn prijs wat overeenstemt met de begroting. Verderop zijn reeds de Berken- en de Cederstraat I aan een kant bebouwd, terwijl de Dennen- I straat ook al bewoners heeft gekregen. Dat I geldt zelfs reeds voor de Sehieringerweg, I die hier de stad zal afsluiten. Van het oude Kalverdijkje is al bitter I weinig meer over. Ten Noorden daarvan zal dus voorlopig nog niet worden gebouwd. I al zijh de straten op de tekening al uitge zet. Deze opzet is echter nog voor wijziging vatbaar en de kans, dat dit moet gebeuren is ook vrij groot. Van Rooms-Katholieke zijde wenst men hier namelijk een heel centrum te bouwen, met een kerk, scholen en een klooster. Het geheel zal ongeveer een oppervlakte beslaan van 2,5 hectare. Die grootte kan misschien ook de noodzaak met zich meebrengen om hier reeds buiten het uitbreidingsplan te bouwen. Wat dat betreft schijnen de gedachten uit te gaan naar de omgeving van het Kalverdijkje. In hoofdzaak zal in dit nieuwe uitbreidings plan gebouwd worden in drie woonlagen, „St. Joseph" is daar op het ogenblik reeds druk mee bezig aan de Archipelweg, alsook de woningbouwvereniging „Volkshuisves ting", die al aan dit onderdeel van de rernd- weg heeft gebouwd en nu een zestig flats laat optrekken aan de Esdoornstraat en omgeving. In totaal komen er in plan Oost bijna 2500 woningen, waarvan een kleine tweeduizend in drie lagen of meer. Van dit totale aantal zijn er nu een zevenhonderd' huizen reeds gebouwd. In de toekomst zal er hier dus nog heef wat veranderen. Wanneer alles is voltooid zullen een tienduizend personen hier een woonplaats hebben gevonden!

Leeuwarder Gemeenschap | 1954 | | pagina 12