14 Under liet klokje ,,'t Is echt fekaansjetied, je misse een hoop bekende gcsichten". Tot die conclusie waren de leden van het klokgilde éénstemmig gekomen. Hoewel dit gemis in hun kring eigenlijk niet te con stateren was. Slechts één miste. Dorus: „Ik mis Mantis einlik al een dikke week. Is ie siek of sü die futweze?" Willem: „Ak mie niet fersin, is ie met fekaansje. Ik loof naar Amsterdam". August: „Toe maar; het geld kon em wel op 'e rug groeie. Daar hewwe wij soort meensen dochs gien senten foor. Ik temeen- ten niet." Willem: „Dou leist nou altied over dat dooie geld te kliemen en te seuren. Nou weet ik wel: Ajju 't hewwe, doen je won deren. en ajju 't niet hewwe is het donde ren, mar dou hest het wat te slim over die August. Dou staast met Drees op en dou gaast met Drees naar bed." Rein: „En daar komt bij: Het kost Briltsje gien halve stüver. Hij hèt daar een seun bij 't spoor en die hèt skreven: Kom hier mar een week, ik bin goed foor de sente- raasie fan de reis." Willem: „Nou kiekes an. De reis kost em gien sent en se eten met mekaar uut 'e pot fan Egupte." August: „Ja, op son menier kent, mar sukke ferfaltsjes sal ik nou nooit es hewwe." Liuwe: „Mar dou sast dochs wel op reis weest hewwe, August. Hesttou nog nooit een uutsje had?" August: „Niet faak, mannen, niet faak. Eén keer op begrafenis naar Steenwiek, één keer naar een troude suster in Hindeloopen, nou en fedder, de Bontekoe en 't Bos fan Heer Ipé. Sowaar ak hier staan. O, ja en de Duttsers hewwe mie in 'e oorloch es naar Vries sleept. Mar dat waar oek mar foor een blauwmaandag en dat konnen je nou oek niet bepaald een uutsje noeme." Rein: „Dat waar een heel ferhaal foor dien doen, August, maar dou hest geliek: Het is wet feul soeps. Mar dou bist der seven- tich bij wudden, en één die 't feul reist, risi- keert een sood gefaar en ongemak." Willem: „Mar as Manus mar een week fut su, ken ie hier oek hast weer weze. Of se mutte em daar houwe. Dorus: „Ast een bitsje wil hèt ie die ouwe koning oek nog sien. Die Haak-in, nee Haakon uut Noorwegen. Die kerels is gek met faren en skippen, ajju de krant leze." Liuwe: Ja, en son ouwe man wurdt oek overal mar hene sleept. Over de tachtig en gien tel rust." Willem: „Dat hoort bift fak. Het waar met die Fraanse présedent fan 't selde laken een pak. Riede en kieke, en lache en ete en handsjegeve. Sien frou hadde al gauw har nocht. Ik sien mien ouwe al só de hele dag in 't spier. Se su wel segge: Je kenne beter de was fan een heel weeshuus op één dag hewwe." Dorus: „Mar daar komt Manus an. Sien daar an de achterkant fan de Ouwe Waag. Hii hèt seker even anstoken." August: „Het sal mie es benije, wat die allemaal te fertellen hèt. Je hewwe lui, die kenne so fertelle, dan sien je 't gebeuren as waren je der levensgroot bij weest." Manus: „Morgen mannen. En hoe is 't hiere?" Allen: „O, goed ju. Dat siest wel." Manus: „Ik hew een week bij ons Klaas weest, in Amsterdam-Oost. Gusteravend wemmkomen." Dorus: „Hest de ouwe koning nog sien, Briltsje?" Manus: „Welke ouwe Koning? Die froeger met gesondheidssteken on 't ies liep? Of bedoelstou Cerrum Koning, met die grote honnen. August: „Hij bedoelt Haakon, met sien skip." Manus: „Een skipper? O. mar nou gaat mie een gasfebriekje op. Liuwe: „Met aardgas of gewoon gas?" Manus: „Nee, mar ik bin der. Die ouwe koning fan over de tachentich. Nee, die hek niet sien Ik gaan niet in 'e rij staan om een skiën fan sien pet of sii te sien. 't Waar altied smoordruk ju." Willem: „Dat.hadde ik der wel foor over had. Dou waarst in Amsterdam en dan mujje alles metmake fien ik." Manus: „Dat seist0 nou wel, Sterke, mar jonge, dat fait so teugen. Der is sofeul." August: „En der waar niks besonders seist krekt. Dou praast der raar in om. Mar ik bin 't met Willem eens. Alles metmake en die ouwe koning hak sien Willem, 't Is een man fan ons géneraasje." Liuwe: „Ja, as ie niet koning was, en in Liwwadden woonde, ston ie hier meskien oek onder 't klokte." Manus: „Ik mut toegeve, het waar meskien nog wel te preberen weest hoor, mar och je wete hoe dat gaat met sukke dingen in Amsterdam. Enden lope of met 'e trem, uren staan, freselijk fol en drukDat fait swaar teugen hor." Dorus: „Ik loof wel, dat 'k dat der allegaar foor overhadde. Dat gebeurt je mar één keer in je leven, dat je as ouwe kerel son ouwe koning sien kenne. Ik weet nog wel, dat 'k jaren leden preens Henderik es mooi fan dichtebij sien hew Manus: „Ja, ik oek, ha, ha, ha,. Dat waar oek wel so mooi. Ak er an denk, muk nog gnieze." August: „Hoe waar dat jü? As der dan niks fan Mokum komt, mutte we dat preensen- ferhaal mar es hore." Manus: „Goed. Jaren leden, dettig, fijf en dettig, weet ik feul precies hoe lang, sü de preens in Liwwadden komme. Hij su an 't station ankomme en dan deur naar 't Hof plein, naar de ouwe commissaris." Liuwe: „Dat waar oek son fikse, ouwe baas, krekt as die koning. Mar gaan deur, Manus." Manus: „Mooi, mag het? Ik docht, hij komt deur de St. Jacobstraat of deur de Weerd: weet je wat, ik kruus wat heen en weer op 'e stille kant Nijstad, tussen die beide stiaten. Dan kan ie mie nooit ontkomme, want je hewwe fan ferrens al in 'e gaten ddp. prepns der an komt." Willem: „Der waar doe nog gien motor- pliesje foorop wel?" Manus: „Weet ik feul. Ik waar op mien post. en der waren meer fan die goche- merds, dat wij kuierden met een heel ploechje daar op en del. En doe gebeur de 'tr August: „Waar kwam ie langs?" Manus: „Stil nou jü. So't wij daar lope, seit inenen son dik wief ik ken se nog foor mie krije Is em dat of is em dat niet? En ja, der kwam een stev'g mansper soon in een mooi pak de Lange Piep af- setten." Rein: „Hij waar uut het prottekól knepen, denk ik. Even gewoon onder het folk. So waar Henderik wel." Manus: „Luuster nou mar. Die man, die meneer ken 'k wel segge, is flak bij ons, as der een stuk of wat beginnen te razen: Heu, heu, heu! Niet so hard trouwens, want we waren niet heulendal seker fan 'e saak." Lieuwe: „Niet? Waar 't em wel of waar 't em niet?" Manus: „Geduld, Liuwe jonge, geduld! Die pessoon is an ons toe en dan seit ie: Goeie morgen, samen." August: „Wat een ammikale kerel, niet?" Manus: „Nou wij brabbelden mar wat wer- om fan Hoogheid en Majesteit en weet ik feul. En toen seidie: Seg mar gewoon Hendrik." Willem (verbijsterd): „Seidie dat? Seg mar gewoon Hendrik?" Manus (lachend): „Ja, werachtig. En doe sei dat dikke wief: Dat doene we niet, Majesteit. Awwe nou in Den Haag in 't selfde huus weunden." Rein: „Asjeblieft. Die frou hadde wel lef" Manus: „Nou, en toen sei de preens sak mar segge: Ah, wat Den Haag. In 'e Wouden segge se allemaal Hendrik." Willem: „In 'e Wouden? In 'e Wouden? Nou begriep ik er gien fluit meer fan." Het ging de anderen net zo. Manus: „Nou sien: het waar de preens niet al leek ie der een soot op. Het waar een knienekoopman uut 'e Wouden, die in sien ferklederspak naar een trouwerij op het Stadhuus sü. En hij hiette Hendrik en hij dacht dat ons ploegje der oek hene sü."

Leeuwarder Gemeenschap | 1954 | | pagina 14