Na de eestweek «3e «/eeuwwier ^emeensdjaji De pas verstreken feestweek in Leeuwarden heeft op een overweldigende manier te zien gegeven, dat de Friese hoofdstad het publiek van heinde en ver weet aan te trekken wanneer er iets bijzonders aan de hand is. Aan deze zuigkracht is wel eens getwijfeld ten onrechte zoals nu is gebleken. En deze trek naar de stad manifesteerde zich in een gewest en in een tijd, die toch waarlijk niet arm aan plaatselijke evenementen kunnen worden genoemd. Geen stad of dorp met enig zelfrespect laat tegenwoordig na een feestweek te houden, al of niet opgehangen aan de kapstok van een herdenking of iets dergelijks. Om feestlichtjes te zien hoeft men niet ver te reizen; dat velen dit wèl hebben gedaan, bewijst, dat men een bijzondere belangstelling voor Leeuwarden en in het bijzonder het evenement in Leeuwarden had. Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 3e jaarg. No. Cp September 1954 Redactie-commissie Dr J. G. Aalders Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling J. K. Dijkstra Pater P. v. d. Eisen O.P. Jhr J. W. J. Witsen Elias HoofdredacteurW. H. Kuipers. Tel. 2003 Adres Redactie en Administratie: Voorstreek 101-103. Telefoon 8348. Abonnementsprijs f 1.80 per jaar Giro-nummer 9910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding. Leeuwarden Dat we beginnen met de belangstelling voor Leeuwarden in het algemeen dus los van de feestelijkheden te noemen, is, dunkt ons, gerechtvaardigd. Wat Amster dam is voor de Nederlander en Parijs voor de West-Europeaan, dat is Leeuwarden voor de Friezen. De plattelandsbewoners en ook die der kleinere steden beschouwen een uitstapje naar de provinciale hoofdstad als een gebeurtenis, die hen een ogenblikje in het milieu van de grote stad verplaatst. Dit begrip „grote stad" is natuurlijk relatief en overschatting van eigen betekenis is voor Leeuwarden dubbel funest omdat het grotere en „steedsere" Groningen vrij dicht in de buurt is. Aan de andere kant kan de beperkte allure van Leeuwarden als stad de bewoner van het platteland een gevoel van zich „thuis" en op z'n gemak voelen geven, wat speciaal van belang is voor degenen, die hier niet alleen voor vermaak komen, maar in de eerste plaats met zakelijke be doelingen. En dan heeft Leeuwarden, boven Groningen, het voordeel een stukje eigen gewest te zijn, wat zich, speciaal in de winkels, steeds duidelijker manifesteert in het feit, dat de Fries sprekende klant in zijn eigen taal te woord wordt gestaan. Een sterkere stedelijke inslag van Leeuwarden naar het uiterlijke door sommigen onmis baar geacht voor de attractiviteit daarvan zou een ongewenst gevolg kunnen hebben wanneer daardoor de natuurlijke band met het omringende platteland ver slapte. Van dit platteland in de eerste plaats komen de mensen van wie Leeuwarden het voor een belangrijk deel moet hebben. Het is echter wel duidelijk, dat een stad zichzelf af en toe wel eens nadrukkelijk in het centrum van de belangstelling moet plaatsen. Al zal zij zonder dergelijke spec taculaire gebeurtenissen niet in het niet verdwijnen, ze zal wel buiten de bijzondere belangstelling komen te staan. Het feest van de eerste week in September heeft die be langstelling een flinke injectie gegeven. Duizenden en nog eens duizenden hebben Leeuwarden bezocht, velen daarvan zullen de Friese hoofdstad voor nu en later hebben hervonden. Zeventigduizend mensen kwamen de Ener gie-tentoonstelling bekijken, de „Boerderij in de Beurs" had bij het sluiten der poorten 66.000 bezoekers geteld. Fabelachtige ge tallen, waarbij de aanleiding tot het feest, het Stamboekjubileum, nog buiten beschou wing is gebleven. En onbekend is, hoeveel procent van het totale aantal bezoekers van Leeuwarden deze tentoonstellingen heeft bezocht. De hoofdstad van Friesland heeft een mas sale invasie beleefd. Het was een succes voor de organisatoren in de eerste plaats, maar daarnaast kan de hele stad zich hier over verheugen. Want duidelijker dan ooit is gebleken, dat de magnetische werking van Leeuwarden op de omgeving onver zwakt is blijven bestaan, al mag deze mag neet af en toe wel eens bekrachtigd worden door bijzondere en attractieve gebeurte nissen! De keuring trok grote belangstelling

Leeuwarder Gemeenschap | 1954 | | pagina 2