„De Leeuwarder Zwaliw 8 J'J e oudste Christelijke voetbal- en korfbalvereniging in Friesland „De Leeuwarder Zwaluwen" heeft 15 Augustus haar dertigjarig bestaan ge vierd, op welke datum tevens het tien jarig bestaan van de korfbalafdeling (die op 4 Mei 1944 in het leven werd geroepen) werd herdacht. Op 15 Augustus 1924 waren ten huize van de familie Halma, Achter de Hoven, een aantal jongens samengeko men, die een Christelijke voetbalclub wilden oprichten, een club die haar leden statuiair en reglementair het voet ballen op de Zondag zou willen ver bieden. Zij zouden daardoor in een uit zonderingspositie komen te verkeren, daar alle voetbalclubs in onze provin cie een z.g. neutraal standpunt innamen ten opzichte van de sportbeoefening op de Zondag. Deze uitzonderingspositie werd ech ter door het daar gekozen bestuur, be staande uit Feike Couperus, voorzitter, Roelof Brouwer, secretaris, en Jouke Halma, penningmeester, zonder gewe tensbezwaren aanvard, daar de gelegen heid tot het spelen van vriendschappe lijke wedstrijden daardoor niet werd buitengesloten. Dit jeugdige bestuur had wel enig toezicht nodig, zoals uit de annalen van de vereniging blijkt. Immers, als pio niers van de nadien opgerichte Christe lijke voetbalclubs konden zij zich de ervaring van voorgangers niet eigen maken. En dat zij dan ook een dankbaar gebruik hebben gemaakt van de door meester Scherpbier en meester Bouke Bakker angeboden diensten, behoeft geen nader betoog. Verwondert het u, dat Feike Couperus de voorzittershamer graag aan meester Scherpbier overdroeg en zelf liever de pen van de secretaris overnam? Mees ter Bakker, die in Februari 1927 de voorzittershamer overnam van meester Scherpbier, droeg in 1933 bij zijn ver trek naar Amsterdam de hamer weer over aan zijn leerling Feike Couperus, die hem hanteerde tot 1938 ,toen hij wegens vertrek naar Nunspeet de ban den met „zijn club" noodgedwongen moest verbreken. De tegenwoordige algemene secretaris, F. de Vries, die toen ook deze functie bekleedde, nam gedurende een tweetal jaren de functie ver zijn en werd in 1946 opgevolgd door de heer S. Nieuwenhout, eveneens een man met leiderscapaciteiten. Ook deze bleek echter na enkele jaren te veel hooi op zijn vork te hebben geno men en wederom moest eind 1948 een plaatsvervanger worden gezocht, die werd gevonden in de voorzitter van de in 1944 opgerichte afdeling korfbal, de heer M. Hoekstra. Echter bleek deze achteraf zijn vaste woonplaats ook niet in Leeuwarden te hebben gevonden en voor zijn vertrek naar Amsterdam werd zijn functie weer overgenomen door de tegenwoordige secretaris, die wederom gedurende een tweetal jaren de hamer van voorzitter ad interim waar, tot in de tweede helft van 1940 een geschikte persoon werd gevonden in de heer J. Nieuwland, waardoor de secretaris zich weer geheel aan zijn eigen „departe ment" kon wijden. Echter ook de heer Nieuwland kon we gens drukke werkzaamheden geen blij- Het tegenwoordige bestuur van de Leeu warder Zwaluwen Staande v.l.n.r.Canrinus, J. Brouwer, Sj. Weijer en C. Kuiper Zittende v.l.n.r.B. Sikkens, F. de Vries, S. Wiersma, K. Busstra en R. H. de Boer hanteerde en hem daarna overdroeg aan de oprichter van de korfbalafdeling, de tegenwoordige voorzitter, de heer S. Wiersma. Van al deze functionarissen, die de voorzittershamer hebben gehanteerd, Het was aanvankelijk onze bedAg dit ai nummer te plaatsen. Door het bAdere kar echter genoodzaakt de publicatiefan uit t zijn de twee eerstgenoemden, de heer Bakker en de heer Couperus, bij hun afscheid van de Zwaluwen, wegens hun bijzondere diensten met het ere-voorzit- ter-, resp. ere-lidmaatschap beloond. De mutaties in de overige bestuursfunc ties zijn niet van dusdanige ingrijpende aard geweest, dat hier speciaal de aandacht op moet worden gevestigd; wel kunnen enkele namen van leden, die gedurende langere tijd zich verdien stelijk hebben gemaakt, aan de vergetel heid worden ontrukt en wel H. v. d. Vegte, die verschillende jaren als pen ningmeester fungeerde. Ook de tegen woordige secretaris, F. de Vries, heeft een lange staat van dienst, n.l. bijna achttien jaar bestuurslid. Deze heeft in dat tijdvak zowel de voorzittershamer gehanteerd, als de functie van secreta-

Leeuwarder Gemeenschap | 1954 | | pagina 8