valiwen" bestond 30 jaar 1 9 ris; en penningmeester vervuld en voorts van de eerste uitgave van een eigen clubblad (in '38) af deel uitgemaakt van de redactie van „Der Zwaluwen Vlucht." Ten aanzien van de sportbeoefening zelve kan worden vermeld, dat de voet ballende Zwaluwen in 1932 toetraden tot de toen opgerichte afdeilng Fries land van de C.N.V.B., in welke afdeling viermael het kampioenschap werd be haald. De oorlog en bezetting brachten mee, dat vele moeilijkheden moesten worden overwonnen, als ledenverlies, materiaal gebrek, terreinnood, omschakeling van en groei van de Zwaluwen werden hogere eisen gesteld aan de interne organisatie. Een jeugdcommissie werd in het leven geroepen, een trainer werd aangesteld. Zowel de voetbal- als de korfbalafdeling werden door daartoe speciaal gekozen besturen geleid, waar boven dan weer het algemene bestuur zetelde. De practijk wees achteraf echter uit, dat het voor de meest bevredigende gang van zaken gewenst was, dat één bestuur van negen man verantwoordelijk werd gesteld voor de gehele vereniging, een bestuur waarvan voorzitter, secretaris en penningmeester het dagelijkse bestuur wege de fusie met de K.N.V.B. Eerst kwam het bericht van het sneuvelen van de oud-voorzitter Feike Couperus, wiens adviezen van tijd tot tijd no gwerden ingewonnen, daarna volgde het veron gelukken van Chris Terpstra, tijdens de onze beèpg dit artikel in het Augustus- oor het badere karakter daarvan waren wij publication uit te stellen tot September demobilisatie en later het bericht, dat in Berlijn door een bombardement om het leven was gekomen het bestuurslid Jan Salverda. De echte Zwaluwen kwamen door ge zamenlijke inspanning al deze moeilijk heden en slagen te boven en bouwden onvervaard voort aan de uitbouw van hun vereniging. Zo werd zelfs onder de stimulerende leiding van de tegenwoor dige voorzitter in Mei 1944 een korfbal afdeling in het leven geroepen en werd vooral onder leiding van het thans in Stadskanaal wonende ere-lid, G. Dam, alle aandacht besteed aan het juniores- voetbal, zodat de Zwaluwen, mede door het werk van deze vrienden, na de be vrijding een grotere vlucht hadden ge nomen dan ooit te voren. Vooral als gevolg van deze uitbreiding vormden, terwijl drie leden belast wer den met de behartiging van de belan gen van de afdeling voetbal en drie leden met die van de afdeling korfbal. Uit deze beide drietallen werd dan een afdelingssecretaris benoemd. In 1949 kwam de promotie van de eer ste klasse afdeling Friesland Zaterdag voetbal naar de vierde klasse K.N.V.B. In de jaren daarna, volgde een stijging op de competitieladder, zodat in 't sei zoen 1952-1953 beslissingswedstrijden toe zesmaal het afdelingskampiocnschap voor het kampioenschap moesten wor den gespeeld en aan het slot van het seizoen 1953-1954 de promotie van het eerste elftal naar de derde klasse; het kampioenschap en de promotie van het derde senioreselftal, het kampioenschap van het vierde seniores-elftal en het eerste juniores-elftal, vaststaande feiten waren. Rest voor de afdeling voetbal nog te vermelden, dat één der Zwaluwen, Klaas Dijkstra, tot nu toe als eerste en enige Noorderling, in het Nederlandse Zaterdagelftal werd gekozen en dat verschillende eerste elftalspelers gedu rende verschillende jaren een vaste plaats innamen in Fries- en Noordelijk Zaterdag-elftal. Het bestuur van „De Zwaluwen" is thans als volgt samengesteld: Dagelijks Bestuur: S. Wiersma, voorzitter; F. de Vries, secretaris; K. Busstra, penningmeester. Leiding afd. voetbal: J. Brouwer, afd.-secretaris; J. Canrinus, 2e secretaris B. Sikkens. Leiding afd. korfbal: R. H. de Boer, 2e voorzitter; C. Kuiper; Sj. Weijer, afd.-secretaris. Van dit negental maken enkelen zich ook op sport-organisatorisch gebied buiten hun vereniging verdienstelijk. Zo is voorzitter Wiersma tevens voorzitter van de afdeling Friesland van de C.K.B., maakt secretaris de Vries reeds jaren deel uit van de Commissie voor Zaterdagvoetbal van de afd. Friesland van de KNVB, is pen ningmeester Busstra de vertrou wensman voor Friesland van het Verbond van Christelijke Voetbal verenigingen en heeft de tweede secretaris Canrinus zitting in het Noordelijk Districtsbestuur van de Vereniging van Zaterdagclubs. Wat de korfbalafdeling betreft, kan ook met vreugde op een tienjarig tijdsbestek worden teruggezien. Direct bij de oprichting van de afdeling Fries land van de Christelijke Korfbalbond werd actief deelgenomen aan de orga nisatie van deze Bond en haar competi ties, met als resultaat, dat vooral onder de bezielende leiding van wijlen trainer J. v. d. Lei en later die van de heer R. de Boer, steeds een eerste partij in deze afdeling werd gespeeld, zodat tot nu werd behaald door het eerste twaalftal en eenmaal door het tweede twaalftal. Het seizoen 1953 leverde voor het eer ste twaalftal het laatste kampioenschap op. In het thans aangevangen seizoen spelen de Zwaluwen-korfballers een minder belangrijke rol als gevolg van een noodzakelijke vernieuwing van haar twaalftallen en helaas, als gevolg van een gebrek aan animo bij de Christe lijke jeugd voor deze mooie tak van sport.

Leeuwarder Gemeenschap | 1954 | | pagina 9