LEEUWARDER ^OU R N AAL het I voor de periode 1 September tot en met 31 September daar- le be- 'arders ra wil- at ont- Igt ge- bestelt ïeente- stuiver :s wor- Kirzicn rschot, e defi- teraard wor- ;be«ijs smecn- jeringe beheer m mej. ek, Z, erdient lig te ■paalde Op 3 September werd in Leeuwarden een congres van Nationaal Overleg voor Gewestelijke Cultuur geopend. De belangstelling hier voor was zo groot, dat de congressisten niet in 't Kunstcentrum Prinsc- tün konden worden ondergebracht. Daarom moest gebruik worden ge maakt van de bovenzaal van de Harmonie. Het congres eindigde op 4 September met een dansmiddag in de Groene Weide. Een tentoonstelling, die tot en met 17 September duurde, werd door de vereniging „Noordelijk Scheppend Ambacht" op 3 September geopend in een der kelders van Over de Kelders. In deze zelfde ruimte was tijdens de Bonte Stad van verleden jaar de Poesjenellenkelder- Van 6 September af kreeg „Noordelijk Scheppend Ambacht" de per manente beschikking over het pand Klokstraat 12. Zaterdag 4 September was een belangrijke dag voor hervormd Leeuwarden, in het bijzonder in het Westelijke stadsdeel. 'I oen werd namelijk de Goede Herderkerk op de hoek van Troelstrawcg en Span jaardslaan overgedragen aan de Centrale Kerkeraad. De inwijdings- dienst werd geleid door ds. W. Bartlema. (Foto 1) De lang verbeide en duchtig voorbereide feestweek in Leeuwarden, rondom het 75-jarig bestaan van het Friesch Rundveestamboek, begon op Maapdag 6 September. In de Beurs werd de tentoonstelling „De boerderij in de Beurs" geopend en op het Oldehoofsterkeikhof de Energietentoonsteling. Het stamboek-jubileum begon op deze dag met de onthulling van de bronzen koe op het Zuiderplein (een beeldhouw werk van G. J. Adema, gegoten door de firma Bender te Haarlem) en een druk bezochte reoeptie in Amicitia. 's Avonds brandden, officieel voor het eerst, de feestlichtjes in de stad en vooral in de Prinsen tuin, het verlengstuk van de Energietentoonstelling (Foto 2: de ont hulling van de bonzen koe. Foto 3: de illuminatie) Het stamboek-jubileum werd gevierd met drie keuringen, waarvoor de belangstelling zich tot ver buiten de Nederlandse grenzen had uit gebreid. Op Dinsdag 7 September paradeerden de runderen voor de keurmeesters, op 8 September waren de stieren aan de beurt en 9 Sep tember was de dag der runderfamilies. Bij deze laatste keuring gaf prins Bernhard door zijn aanwezigheid een bijzondere luister aan het jubileum. (Foto 4: prins Bernliard bezoekt de keuring. Foto 5 af en toe was er wat regen Parlementsleden van diverse politieke richtingen brachten op 7 en 8 September een „industriebezoek" aan Friesland. Ze kwamen met bussen aan en vertrokken de dag daarna met een K.L.M.-vliegtuig. Enige Kamerleden bezochten o.a. de Lijempf-fabriek te Leeuwarden. Op 8 September werd op de Nieuwestad een ringrijderij om een gouden zweep gehouden, in het kader van de hoofdstedelijke feest week. Twintig Friese sjezen met dame en heer in Friese costuums namen deel aan deze wedstrijd, georganiseerd door het comité „Bonte Stad". Winnaars werden mevrouw Veninga en de heer Wiersma uit Folsgare. Duizenden belangstellenden stonden langs de kant om dit unieke schouwspel te zien. Vuurwerk (met stortregen) op het IJsbaanterrein besloot op 11 Sep tember de feestweek. De Energietentoonstelling had het toen tot zeventigduizend bezoekers gebracht en de „Boerderij in de Beurs tot 66000.

Leeuwarder Gemeenschap | 1954 | | pagina 3