W T rekkers zonder paspoort SNIPPEN, RUITERS. STRANDLOPERS.. 4 OVER Zaterdag 11 September werd de Christe lijke opleidingsschool voor gezinsverzorg sters „Prinses Maria Louisesahool" officieel geopend. De onderwijsinrichting is onderge bracht in het pand naast het Princessehof, waar o.m. ook de Provinciale Kanalendienst js gevestigd. De jaarlijkse Oranjefeesten voor de schooljeugd, als voortzetting van de vroegere koninginnedagviering op 31 Aug., werden deze keer op 14 September gehou den, in verband met het feit, dat de offici eel hiervoor vastgestelde datum (Kronings dag 6 September) hiervoor dit jaar minder gunstig was. Op drie terreinen, Fontein straat, Cambuur en Ijsbaan, vermaakten bijna tienduizend kinderen zich met sport en spel. Het feest is een initiatief van het comité Oranje Nationaal. (Foto 6: op het Fontein] and). Floralia te Lekkum vierde op 18 Sep tember het jaarlijkse bloemenfeest met een corso en een tentoonstelling in de openbare school. De automatisering van de telefoonsector Leeuwarden werd op 21 September vol tooid met de ingebruikneming van het automatische net voor Mantgum, Ooster- wierum, Wieuwerd en Britswerd. In de Beurs werd van 21 tot en met 24 September een tuinbouwtentoonstelling van bloemen, groente en fruit gehouden, geor ganiseerd door de samenwerkende organi saties van groente- en fruithandelaren. Op 22 September maakten ongeveer honderd chronische patiënten de jaarlijkse boottocht, georganiseerd door het Roode Kruis. Met drie boten werd een reisje over de meren gemaakt. Het veertigjarig bestaan van de Neder landse Vereniging voor Melkcontröle werd op 22 September in de Harmonie te Leeu warden gevierd. Op 25 September eindigde de tijdelijke verbanning van de boderijders naar het Cambuurplein, in verband met de Energie tentoonstelling op het Oldehoofsterkerlchof. De Chr. Stichting voor School- en Be roepskeuze kreeg op 25 September een nieuw laboratorium en wel in het pand Willemskade 8b. Mevrouw de weduwe A. Hulsebos- Addens, de oudste bewoonster van Sonnen- borgh, werd op 27 September 99 jaar. Het provinciaal bestuur van Friesland maakte op 27 September bekend, dat de dr. Joast Halbertsma-priis voor 1954 is toege kend aan de heren dr. Obe Postma te Leeu warden en J. J. Spahr van der Hoek te 01- terterp voor het boek „De geschiedenis van de Friese landbouw." Op 26 September begon in Leeuwarden de najaarsactie van de Nederlandse Her vormde kerk onder de naam „De grote trek." i» J~)°"r werkzaamheden ten behoeve van industrieterreinen, woningbouw of andere vormen van bouwnijverheid is het dikwijls noodzakelijk bepaalde terreinen als reservoirs van opgespoten baggerspecie te gebruiken. Deze plaatsen zijn voor menige vogel een wel kome pleisterplaats; immers de baggerspecie vormt een rijk voedsel- gebied voor deze dieren; vooral als er tevens enige plasjes aanwezig zijn. Niet ver van de stad vandaan aan de rand van de gemeente is jaren geleden zo'n baggerstortterrein ontstaan tussen het voormalige Woudmans diep en het Van Harinxmakanaal. Het gebied bestaat grotendeels uit opgespoten baggerspecie uit het kanaal en vertoont een onegaal karakter; ongeveer de helft is slechts grasland en wordt door koeien beweid, het andere gedeelte daarentegen is slikaohtig en telt enige plassen. Maar zoals met al deze opspuitingen is ook dit terrein aan veranderingen onder- lievig; de plassen zijn grotendeels verdwenen en alleen wat riet, biezen en enige andere waterplanten vormen hier de begroeiing, terwijl aan de randen van dit gebied melde en klis groeien. Vroeger vormde de moerasandijvie met haar gele bloemen en de zwanebloem een kleurig contrast temidden van het grauwe slik. Voor iemand met belangstelling voor de opeenvolging der verschillende planten gemeenschappen in de loop der seizoenen vormen zulke plaatsen eèn ideaal studie terrein. We willen ons in dit artikel voornamelijk bepalen tot de verschillende soorten trek vogels, welke we op deze opspuiting kun nen aantreffen. Deze zwervers uit het Hoge Noorden blijven tijdens hun doortocht meestal een paar dagen of soms enige we ken pleisteren en dan is er voor de vogel liefhebber menig interessante waarneming te verrichten. Naast de vlugge watersnip pen welke met een snel etsj-geluid voor onze voeten opvliegen treffen we de groen- poot- en zwarte ruiter aan. Deze trekkers, uit Lapland en Finland, zijn elegante ver schijningen temidden van het slik, waaruit ze met hun snavel kreeftachtigen of worm pjes pikken. Wie in de gelegenheid is eens een snavel van een dode ruiter te bekijken valt in de eerste plaats op dat het skelet van de snavelpunt doorboord is met gaatjes. In deze gaatjes liggen de zenuwen welke een contact onderhouden met de tastorga- nen. Juist met behulp van deze organen zijn ruiters, strandlopers en dergelijke waadvo- gels in staat hun voedsel op te sporen. AI borende zijn deze vogels bezig iets van hun gading op te zoeken. Hebben ze hierbij ge luk dan blijven ze boren en verdwijnt de snavel soms tot de wortel in het weke slib. Want juist deze voedselbodem is ideaal voor zulke trekkers; is zo'n plaats uitgedroogd, dan verdwijnen tevens de waadvogels. Ondertussen is het zonder soortenkennis al moeilijk te bepalen met welke soort we te deen hebben. Ruiters zijn rustig bezig met voedsclzoeken; pluvieren daarentegen staan iedere keer een ogenblikje stil en nemen dan blijkbaar hun omgeving op, plotseling beginnen ze te dribbelen om even later weer verder te gaan. Strandlopers zoeken dikwijls in groepjes om

Leeuwarder Gemeenschap | 1954 | | pagina 4