De omgeving van de Archipeiweg j\J og niet zo bar lang geleden was het in de buurt van de Poppe- weg toen een uithoek erg lan delijk. Dit is in weinig tijd snel ver anderd, want deze weg, die straat geworden is, kan beslist niet meer de Oostelijke grens van de stad wor den genoemd. Eigenlijk is het lan delijke al verdwenen met de bouw van de nieuwe Poppebrug over het Vliet, welke van 1936 dateert. Vlak bij deze brug heeft men het gezicht op de Archipeiweg zoals do bovenste foto dat toont. Het grote bloemenpark in het midden van de weg zal mettertijd verdwij nen. Op het asfalt, dat er dan voor in de plaats komt zullen dan de auto's snorren over dit deel van de rondweg. De woningen links en rechts op de foto zijn van de vereniging „Volks huisvesting". Het zijn helaas niet de fraaiste huizen, die aan de toekomstige stadsautoweg zullen staan, maar het feit, dat zij in de moeilijke periode van spoedig na de oorlog zijn gebouwd, is daar natuurlijk niet vreemd aan. De vereniging bewijst immers wel met de drie „lagen", die even Oostelij ker voor haar in het nieuwe uit breidingsplan werden gebouwd, dat zij ook graag zo mooi mogelijk wenst te bouwen. Aan het blok woningen rechts op de foto is te zien, dat het nog niet af is. Mettertijd zal er dus nog worden aangebouwd, maar dan zal eerst het stukje éénkamer-wo- ningen op de hoek van het Noord- vlietslot moeten verdwijnen. Veel stadsschoon en woongerief zal daarmee overigens niet worden op geofferd. Links op de foto is ook nog open terrein, waar gebouwd kan wor den. Op de hoek met de Sumatra- en de Bankastraat is overigens en dat helaas heel weinig ruim te. Op de achtergrond van de eerste foto zijn dan nog de vriendelijke onder- en bovenwoningen te zien, die „Beter Wonen" achter het Cam- buurstadion heeft laten bouwen. Ter plaatse is duidelijk waar te nemen, dat de rondweg hier een stuk van dat sportveldencomplex zal afhappen. Zo verder gaande komt men dan bij de tweede foto, die het stuk van de Archipeiweg iaat zien, waarvan nu kortgeleden de beide ventwegen gereed zijn ge komen. De kinderen op de voorgrond op de stoeprand zitten in de Plataanstraat, liet verlengde van de Marathonstraat. Naar de Gro ningerstraatweg op is hier het uit breidingsplan nog niet goedge keurd door Gedeputeerde Staten. Wel wat betreft de bouw van de étagewoningen in drie lagen van „St. Joseph" (de huizen lings van de straat) aan de rondweg, omdat. G. S. er geen bezwaar tegen heb ben, dat men langs deze brede weg „de lucht in gaat". In de rest van het plan wil het gemeentebestuur echter ook zoveel mogelijk in drie woonlagen bouwen en daar nu voelen Gedeputeerden niets voor. In een spreekbeurt voor een A. R. kiesvereniging heeft de wethouder van openbare werken, mr J. van der Schaaf, daar nog op gewezen. Omdat de grond in dit deel van de stad veilig is, moet er geheid worden. I)at is duur en daarom

Leeuwarder Gemeenschap | 1954 | | pagina 10