J-fet Sinterklaasfeest nadert fjfet duurt nog maar zeer kort <=^-voor het Sinterklaas is en de tekenen, die op de nadering van dit feest wijzen, zijn vele. Buitens huis merkt men dit het duidelijkst in de winkelstraten, waar de etala ges op de komende gebeurtenissen zijn ingesteld door een overvloedig vertoon van geschenken en de menigvuldige afbeeldingen van Sinterklaas, zijn knecht, dan wel één of meer hunner attributen. Zo ziet men vele bisschopsstaven, niet alleen in de uitstalkasten, maar ook aan de gevels, waar ze met een lichtjes-versiering de bijzondere aandacht trekken. Lichtjes in een triest jaargetijde, die des te ver- lokkender zijn omdat de mens leeft bij contrasten. U moet vooral de jeugd eens gadeslaan bij het win kels-kijken. I)e kinderen drukken de neuzen plat tegen de ruiten der speelgoed-etalages om zo dicht mogelijk bij de begeerde artikelen te komen. Dat geeft kleine, ronde vetvlekjes op het glas; uit het aan tal van deze merktekenen van de belangstelling der jeugd zou men een statistiek over de aantrekke lijkheid der verschillende etalages kunnen samenstellen. Wij vrezen, dat dit nog wel eens zal gebeuren ook, want onze samenleving wordt beheerst door een onbegrensde hang naar in cijfers vervatte waar heden. Het Sinterklaasfeest en deszelfs voorbereidingen zijn daar tot dusver aan ontkomen, maar het is in de toekomst onontkoombaar. Hoe nabij het feest van Sinterklaas ook is, toch leeft het nog niet wer kelijk in de geesten, behalve dan bij de kinderen. Dit is vreemd, maar verklaarbaar. Het Sinter klaasfeest is in het begin van De cember, zodat de voorbereidingen zich voor een groot deel ln Novem ber afspelen. Daartussen ligt de grens van de maand-overgang. die de tijd schijnt uit te rekken. Tus sen '28 November en 1 December liggen evenveel dagen als tussen 2 en 5 December, maar de eerste «3e t^eeuwarber /jemeenscljaji periode schijnt langer te duren dan de tweede. Het is net zoiets als liet prijsverschil tussen 15,95 en f 6,05 en 1' 6,05 en f 6,15. Het tweede lijkt minder dan liet eerste. Door deze omstandigheid wordt een groot deel van de Sinterklaas- drukte samengeperst in de eerste Decemberdagen. Daarover bestaau waarschijnlijk wel statistieken, al kennen wij ze niet. We weten het alleen van zakenmensen en van de aanschouwing van het winkel-ge- woel in deze periode. Trouwens we behoren zelf ook tot degenen, die pas dan door de ware Sinterklaas- koorts worden aangetast, de kwaal die onze verhitte gemoederen aan spoort tot liet pakken van pakjes en het dichten van gedichten of wat daarvoor doorgaat. We hadden het tot dusver over de bedrijvigheid buitenshuis, maar ook binnenskamers merkt men de nadering van het feest. Onder nor male omstandigheden zijn kinder schoenen gebruiksvoorwerpen, die achteloos worden weggegooid bij het naar bed gaan. Moeder zorgt wel voor de rest. Nu worden ze netjes weggezet, onder de schoor steen, bij de kachel. Baat het niet, het schaadt ook niet, zo denken de zakelijk ingestelde kleuters. Ver tel hun, dat Sinterklaas nog niet in het land is en ze zullen het ge loven. Maar ze zetten de schoen toch maar klaar, omdat men nooit kan weten. En menig snoepje, dat onder gewone omstandigheden achteloos wordt geaccepteerd, krijgt een bijzondere, mysterieuze betekenis, wanneer het in schoen, klomp of kous wordt gevonden.... 2 Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap' 3e jaarg. No. 1 1 November 1954 Redactie-commissie Dr J. G. Aalders Mevr. A. J. Bearda Eakker-Stuivellng J. K. Dijkstra Pater P. v. d. Eisen O.P. Jhr J. W. J. Witsen Ellas Hoofdredacteur: W. H. Kuipers, Tel. 2003 Adres Redactie en Administratie Voorstreek 101-103. Telefoon 8348. Abonnementsprijs f 1.80 per jaar Giro-nummer 9910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding. Leeuwarden

Leeuwarder Gemeenschap | 1954 | | pagina 2