'Prins J^reberilt-fcdierne Op 14, 15 en 16 October werd in Leeuwarden het landelijke congres van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunst gehouden. Er wer den uiteraard allerlei medische zaken behandeld (zo werd de tij dens de operatie van de Friese Siamese tweeling opgenomen film vertoond), maar er werd ook aan dacht besteed aan kunst en ver maak; zo traden het Frysk Orkest en de Skymasters op uiteraard op verschillende avonden. In het Fries museum verzorgden echtge notes van artsen een historische eostuumshow op 15 October. (Foto ,3.) Op 15 October werd de elfde Warenschouw geopend door de burgemeester, mr A. A. M. van der Meulen. Aan de expositie waren verschillende attracties verbonden; zo speelde de eerste avond het orkest van Gerard van Krevelen met zang van Mieke Telkamp, er waren verder modeshows en de slotavond werd, op initiatief van het Boekverkopers-college, ver zorgd door Annie Schmidt en Simon Carmiggelt. Op de middag van Dinsdag 19 October passeerde de vijfduizendste belangstellende de ingang; het was mevrouw P. B. de Vries uit Suameer, die vele ge schenken kreeg. Op 21 October sloot deze Warenschouw met een totaal van tienduizend bezoekers. Bij een bezoek aan Friesland op 15 en 16 October maakte de Burmese minister van landbouw, Thakin Kyan Tuil, onder meer kennis met de Coöperatieve Con- densfabriek te Leeuwarden. Leeuwarder politiemannen hiel pen in het midden van deze maand bij het rooien van aardappelen te Zijen bij Assen. De gemeentebegroting voor het dienstjaar 1955 werd de raad aan geboden. De begroting sluit met een bedrag van f 14.635.440 aan in komsten en uitgaven, met een post voor onvoorziene uitgaven van f 122.250. De kraampesmarkt op Vrij dag ging op 22 October weer naar het Zaailand. Het werd een feeste lijke terugkeer, opgeluisterd met een standwerkersconcours en een wedstrijd voor „stille" kramen. De bloemenkoopman De Bruin uit Aalsmeer won de prijs der wel sprekendheid, van de „stillen" droegen de vishandelaren Bep en Cor uit Leeuwarden de eerste prijs weg. (Foto 4.) O]) 24 October werden in het nieuwe veilinggebouw van „De Tuinbouw" in Huizum twee over dekte tennisbanen in gebruik ge steld. De R.K. Ulo-school voor meis jes achter de Perkstraat heeft een nieuwe verdieping, met een trap penhuis, gekregen. De schooluit- breiding werd op 25 October inge wijd en geopend. (Foto 5.) Op 25 October overleed te Wapenveld, in de ouderdom van 87 jaar, dr R. Vorenkamp, emeri tus-predikant, die van 1902 tot 193S de Nederlandse Hervormde ge meente te Leeuwarden heeft ge diend. ln de raadsvergadering van 27 October werd afscheid genomen van de heer W. C. Dijkstra, raads lid voor de P. v. d. A., die naar Arnhem vertrekt. Zijn opvolger is de heer P. Ytsma. Op 30 October werd te Leeu warden een agentschap geopend van de A.N.W.B., gevestigd Over de Kelders 8. De Wegenwacht de fileerde bij deze gelegenheid. (Foto 6.) Eindelijk werd in 1823 de ontrui ming van de Kanselarij bevolen. Toen ontstond er plaatsgebrek, waarin men door het vergroten van het Arsenaal tijdelijk trachtte te voorzien. Bij de invoering van een nachtleger voor de troepen drong de Commissaris-Generaal van Oorlog er op aan bij de Raad op 24 October 1825 tot het nemen van het besluit over het bouwen van een nieuwe kazerne. De architect Van der Wielen maak te een reis naar Holland om de kazernes in Den Haag en elders in ogenschouw te nemen. Hij ont ving daar van verscheidene des kundigen de nodige inlichtingen omtrent de beste wijze van inrich ting voor zulk een gebouw. Reeds op 9 Januari 1826 had hij het plan en de tekeningen, alsmede een be groting van de kosten, gereed. De bouw van de Qe stedelijke regering van Leeuwarden zag zich in het begin van de vorige eeuw gesteld voor de plicht tot de stichting van het grootste en kostbaarste gebouw in de stad: een kazerne voor de stedelijke be zetting. De gebouwen, welke daartoe tot dusverre hadden gediend: in de Haniasteeg, in de Zak, bij de Put, bij het Blokhuis, in het Arsenaal en in de Kanselarij, waren over alle delen der stad verspreid en konden samen nauwelijks zeven- tot achthonderd man huisvesten. Aanhoudend waren de klachten over de bouwvalligheid of gebrekkige inrichting daarvan en groot de kosten, welke er voortdurend van stadswege aan ten koste gelegd moesten worden, om ze bewoonbaar te houden. In 1818 verzocht de Koning zelf aan de Raad, om het bouwen van een grote kazerne in overweging te nemen. Doch er was toen zoveel noodzakelijks tot stand te brengen, dat geduld geoefend moest worden. Men zag ook hoog tegen de kosten van zulk een gebouw op.

Leeuwarder Gemeenschap | 1954 | | pagina 4