I I oe sü *t met de earpeltsjcs komme? Dat was de vraag, die de gemoede ren onder het klokje danig beroer de. En Willem, de landbouw-expert van het groepje, vond, bij zijn be schouwingen over dit nationale vraagstuk een aandachtig gehoor. Willem: „Het sü een strop wudde, as die earpéls niet uut 'e grond komme. Want de ear pel is fólks- foedseir Liuwe: „In óns land temeensen. In andere Jannen is dat weer heel an ders. Bij ons wurre loof ik nog wel de meeste earpels eten". Dorus: „Ja, der binne oek lannen, daar etc se alle dagen ries". August: „Alle dagen ries? Nou, dat liket mie ook niks". Liuwe: ,,'t Is mar krekt wat je wend binne. Ast hier sü was, wisten we oek niet beter. En ik mut sêgge, der is minder eten as ries". Willem: „We dwale af mannen, we mutte binnen de grenzen blieve. Het purrobleem is: Komme ons ear- peltsjes der nut, ja aste nee". August: „Ik docht fan wel. Se bin ne der alle jaren uutkomen en die boeren piepe gauw. Het sal teel wat metfalle". Willem: „Ho, ho Auguust. Niet alle seumers binne so deur alles hene kletsende kletsnat. En 't gaat oek niet om 'e boeren allenich, het gaat oek om dien hapke en mien hapke". Dorus: „Willem hèt geliek. Dit mutte je in 't groot sien. Dit is een nasjenale kwesje". Manus: „Dou wuust ons niet meer te earpélsoeken hewwe, wel Wil lem? Ik sien ons daar al deur de modder krüpen". August: „Ja, en de paar senten die je der beter fan wudde, mut je toch foor Drees opgeve". Willem: „Och heden ja. Seis as je 't over de earpels hewwe, h ruilt Auguust sien Dreessenten der weer bij. Hoe krijst het so gauw foor me kaar". Liuwe: „Dou hest seker wel es ear pels socht, Willem? Of binne der meer, die 't matjedoren in dut werk weest binne?" Willem: „lk hew het wel deen, al hoewel ik meer een fédriever waar. En ak mie niet fersin, hèt Manus het oek wél deen". Manus: „Sterke hèt geliek. Ik en ik loof Dorus oek wel, binne wel es deur de Beurs naar de Bilthoek en Groningerland stuurd. Met hele ploegen in grote bussen. Och jonge, wat naaide dat er soms uut!" Willem: „Ja, ik hew oek wel die kusten van Vrouwbuurt uutweest. Groningerland waar mij te feer". Ilein: „As je dat niet wend binne, Uekt het mie gien maklik kerwei wel? Temeensen fan 't jaar met die naftichheid. Swaar werk en der komt bij, dat je teel een krupsje op- lope kenne in die blubber en die regen". Dorus: „Daar hest wel geliek an, Flewielene. De eerste dagen hest stieve poten en sukke dikke ban nen. En as je wat rimmetiekerich binne, ken je mar beter niet op dat dweildeurnatte land léggen gaan". Willem: Mar jimme dochten dus wel mannen, dat se der weer uut- komme. Want daar gong het ons om Algemeen werd geoordeeld, dat het, misschien met moeite en pijn, wel weer klaar zou komen. Maar de winterprijs? August: „Ik bin wel bang, dat het fan 't winter duur eten wurdt". Lieuwe: „Dat loof ik oek wel. As 't de earpels niet binne, dan is t de groente wel. Het wurdt weer een hele toer foor moeke de frou. Sü- nich an, mannen, sünich an". August: „Ja, wij soort meensen, binne allied in 't eerste plak de dupo". Manus: „Ik sêg mar sü, we hewwe het al sü lang etende houden, we salie dizze winter oek wel weer deurkomme". Willem: „Dou hest geliek, Briltsje. De broodkrümels steke ons niet, mar de muzen lêgge oek nog niet dood foor 't kammenet". Dorus: „So is 't. Mar fleurich op mannen. Sü lang der gien fierlin- gen met ete hoeve, rédde we 't wel". Liuwe: „Dou kenst het oek raar versiere, Dikke. Waar haalst die fierling sü gau weg?" Dorus: „Dat is sun saakje, dat skiet je in énen in 'e gedachten soms. Hoe as wat weet ik niet, mar ik must inénert aan een ferhaal over een fierling denke". Willem: „Hèt daar wat over in 'e kranten stonnen? Dan is mie dut ontkomen" Dorus: „Né, Willem jonge. Waar ik op doel, is wel meer as twintig jaar leden. Mar 't waar een mooie bak." Hiermee was natuurlijk de nieuws gierigheid van het klokkengilde dermate geprikkeld, dat Dikke Do rus „die mooie bak" moest en zou vertellen. Dorus: „Nou, daar gaat ie dan. Der was een man, die waar in 't werk bij een drukker. De naam is mie ontsköten. As der dus foor 't één of 't ander kaarlsies komme mus- ten, dan kon ie dat self berêdde". Liuwe: „Dat waar maklik, want dat is anders 'n dure grapmakerij." Dorus: „Sü ist. Op een goeie dag krije sien kennissen kaartsies waar suk so wat op ston as: Tot onze blijdschap is ons gezin met een vier ling uitgebreid of vermeerderd. Weet ik feul". Rein: „Dat waar niet mis. Fier toe- geliek. En nog gien kienderbij- slach". Liuwe: „lk bin een ouwe Liwwa- dcr, mar ik hew nooit weten, dat we hier een fierling had hewwe. Mar dat kan in mien kolonialetied weest hewwe". Manus: „Se salie op 't stadhuus oek raar ophoord hewwe". Rein: „lk hew altied in Liwwad- den weund en ik kan mie der niks fan herinnere. Je leze dan wel es fan 'e burgemeester, die 't er met een spaarbankboekje hene gaat; je siene foto's in e krante.... Ik be- griep er niks fan". Dorus: „Manus hèt het over het stadhuus, mar daar hewwe se der nooit wat fan weten, liekemin as Rein". Algemene verbazing. Dorus: Luuster mar es. Der komt een kammeraat die 't een kaartsje kregen hèt. Hij komt in 'e kamer en daar sit de frou to earpelskillen. Hij seit: Binne jou der nou al weer bij? Se seit ja,- en ik foei mie best. Dan seit ie: Het waar oek een hele toer met de namen seker. Ja, seit de drukker: Se hewwe nog gien na men. En ie gnees maf'. Willem: ,„Och, och, wat nüver praat fan sukke meensen". Dorus: „Doe froeg die kennis: Mak se es sien? Die man sei: Kom mar met". Opnieuw grote verwondering on der het klokje. Dorus (lachend): „Doe nam ie em met naar 't hok en daar lag een gr ouwe honmet fier jongen. Hij had met sien kaartsies de hele boel te fieter had". 6

Leeuwarder Gemeenschap | 1954 | | pagina 6